O‘zbekiston Rossiya kompaniyalari uchun maksimal darajada ochiq
O’zbekiston Respublikasi bozori Rossiyaning eksportga yo’naltirilgan kompaniyalari uchun maksimal darajada ochiq, REM vakolatxonasi mahalliy ishlab chiqaruvchilarga ushbu bozorda o’z o’rnini topishida yordam berishga tayyor. Bu haqda Rossiya eksport markazining O‘zbekistondagi vakili Pavel Buxanov Yekaterinburgdagi INNOPROM ko‘rgazmasida o‘tkazilgan pitch-sessiyada gapirdi.
“O‘zbekiston bozori imkon qadar ochiq. Bu yerda har qanday eksportchi o‘zini sinab ko‘rishi mumkin. So‘nggi yillarda biz sanoat kooperatsiyasini muvaffaqiyatli rivojlantirmoqdamiz, Rossiya eksport markazi Rossiya temir yollari Logistics va O‘zbekiston Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi bilan hamkorlikda yo‘lga qo‘ygan “Agroekspress” loyihasi eksport yetkazib berish uchun choksiz temir yo‘l aloqalaridan foydalanish imkonini beradi”, — dedi REMning O’zbekistondagi vakili Pavel Buxanov.
Pavel Buxanov yangi sharoitlarda REM ofisi eksportchilarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha faol ish olib borishini ta’kidladi. REM Rossiya kompaniyalarining individual ehtiyojlariga moslashishga tayyor, shu jumladan importerlarni topishda yordam ko’rsatish orqali.

Uzbekistan is maximally open for Russian companies
The market of the Republic of Uzbekistan is maximally open for Russian export-oriented companies, the REC representative office is ready to help domestic producers gain a foothold in this market. Pavel Bukhanov, a representative of the Russian Export Center in Uzbekistan, spoke about this at a pitch session at the INNOPROM exhibition in Yekaterinburg.
“The market of Uzbekistan is as open as possible. Any exporter can try his hand here. In recent years, we have been successfully developing industrial cooperation, and the Agroexpress project, which the Russian Export Center launched jointly with Russian railways Logistics and the Ministry of Investments and Foreign Trade of Uzbekistan, allows using seamless rail links for export deliveries,”-said the representative of the REC in Uzbekistan Pavel Bukhanov.
Pavel Bukhanov stressed that under the new conditions, the REC office continues to work actively to support exporters. The REC is ready to adapt to the individual needs of Russian companies, including by providing assistance in finding importers.