O‘zbekiston Rossiya kompaniyalari uchun maksimal darajada ochiq
O’zbekiston Respublikasi bozori Rossiyaning eksportga yo’naltirilgan kompaniyalari uchun maksimal darajada ochiq, REM vakolatxonasi mahalliy ishlab chiqaruvchilarga ushbu bozorda o’z o’rnini topishida yordam berishga tayyor. Bu haqda Rossiya eksport markazining O‘zbekistondagi vakili Pavel Buxanov Yekaterinburgdagi INNOPROM ko‘rgazmasida o‘tkazilgan pitch-sessiyada gapirdi.
“O‘zbekiston bozori imkon qadar ochiq. Bu yerda har qanday eksportchi o‘zini sinab ko‘rishi mumkin. So‘nggi yillarda biz sanoat kooperatsiyasini muvaffaqiyatli rivojlantirmoqdamiz, Rossiya eksport markazi Rossiya temir yollari Logistics va O‘zbekiston Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi bilan hamkorlikda yo‘lga qo‘ygan “Agroekspress” loyihasi eksport yetkazib berish uchun choksiz temir yo‘l aloqalaridan foydalanish imkonini beradi”, — dedi REMning O’zbekistondagi vakili Pavel Buxanov.
Pavel Buxanov yangi sharoitlarda REM ofisi eksportchilarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha faol ish olib borishini ta’kidladi. REM Rossiya kompaniyalarining individual ehtiyojlariga moslashishga tayyor, shu jumladan importerlarni topishda yordam ko’rsatish orqali.

Узбекистан максимально открыт для российских компаний
Рынок Республики Узбекистан максимально открыт для российских экспортно ориентированных компаний, представительство РЭЦ готово помочь отечественным производителям закрепиться на этом рынке. Об этом на питч-сессии в рамках выставки ИННОПРОМ в Екатеринбурге рассказал представитель Российского экспортного центра в Узбекистане Павел Буханов.
«Рынок Узбекистана максимально открытый. Любой экспортер может попробовать здесь свои силы. Последние годы у нас успешно развивается промышленная кооперация, а проект «Агроэкспресс», который Российский экспортный центр запустил совместно с «РЖД Логистика» и Министерством инвестиций и внешней торговли Узбекистана, позволяет пользоваться бесшовным железнодорожным сообщением для экспортных поставок», – отметил представитель РЭЦ в Узбекистане Павел Буханов.
Павел Буханов подчеркнул, что в новых условиях представительство РЭЦ продолжает активную работу по поддержке экспортеров. РЭЦ готов подстраиваться под индивидуальные потребности российских компаний, в том числе оказывая помощь в поиске импортеров.