O‘zbekiston sement ishlab chiqarish quvvatini 31 million tonnaga yetkazmoqchi
Joriy yilda O‘zbekistonda sement ishlab chiqarish quvvatini qariyb 50 foizga oshirish rejalashtirilgan. Agar 2021-yilda bu ko‘rsatkich 21,3 million tonnaga yetgan bo‘lsa, endilikda 31 million tonna ishlab chiqarish maqsad qilingan.
Bu haqda AOKAda bo‘lib o‘tgan brifingda “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi axborot xizmati rahbari Jamshid Shermetov ma’lum qildi.
Respublikada temir-beton buyumlar ishlab chiqaradigan 706 ta korxona mavjud bo’lib, ularning yillik quvvati 6,05 mln. Sement ishlab chiqarishga ixtisoslashgan 31 korxona mavjud.
Mahalliy ishlab chiqaruvchilar asosan 400 va 500 markali sement ishlab chiqaradi. 1-chorakda birja auktsionlarida bir tonna portlandtsementning narxi o’rtacha 555 ming so’mni tashkil etdi.
Jamshid Shermetov, shuningdek, o‘tgan yili ishlab chiqarilgan 3 million 666 tonna mahsulot “Qizilqumsement” aksiyadorlik jamiyati hissasiga to‘g‘ri kelishini ta’kidladi.

Uzbekistan intends to bring cement production capacity to 31 million tons
This year, Uzbekistan plans to increase the capacity of cement production byalmost 50 percent. If in 2021 this figure reached 21.3 million tons, now the goal is to produce 31 million tons.
Zhamshid Shermetov, head of the information service of the association “O‘zsanoatqurilishmateriallari” , announced this at a briefing at AIMC.
706 enterprises for the production of reinforced concrete products operate in the republic, the annual capacity of which is 6.05 million cubic meters. There are 31 enterprises specializing in the production of cement.
Basically, domestic manufacturers produce cement of grades 400 and 500. In the 1st quarter, the cost of one ton of Portland cement at exchange trading averaged 555 thousand soums.
Zhamshid Shermetov also noted that “Kyzylkumcement” JSC accounts for 3 million 666 tons of products produced last year.