O‘zbekiston sement ishlab chiqarish quvvatini 31 million tonnaga yetkazmoqchi
Joriy yilda O‘zbekistonda sement ishlab chiqarish quvvatini qariyb 50 foizga oshirish rejalashtirilgan. Agar 2021-yilda bu ko‘rsatkich 21,3 million tonnaga yetgan bo‘lsa, endilikda 31 million tonna ishlab chiqarish maqsad qilingan.
Bu haqda AOKAda bo‘lib o‘tgan brifingda “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi axborot xizmati rahbari Jamshid Shermetov ma’lum qildi.
Respublikada temir-beton buyumlar ishlab chiqaradigan 706 ta korxona mavjud bo’lib, ularning yillik quvvati 6,05 mln. Sement ishlab chiqarishga ixtisoslashgan 31 korxona mavjud.
Mahalliy ishlab chiqaruvchilar asosan 400 va 500 markali sement ishlab chiqaradi. 1-chorakda birja auktsionlarida bir tonna portlandtsementning narxi o’rtacha 555 ming so’mni tashkil etdi.
Jamshid Shermetov, shuningdek, o‘tgan yili ishlab chiqarilgan 3 million 666 tonna mahsulot “Qizilqumsement” aksiyadorlik jamiyati hissasiga to‘g‘ri kelishini ta’kidladi.

Узбекистан намерен довести мощность производства цемента до 31 миллиона тонн
В текущем году Узбекистан планирует почти на 50 процентов поднять мощность производства цемента. Если в 2021 году этот показатель достиг 21,3 миллиона тонн, то теперь поставлена цель произвести 31 миллион тонн.
Об этом на брифинге в АИМК сообщил руководитель информационной службы ассоциации «Узпромстройматериалы» Жамшид Шерметов.
В республике работают 706 предприятий по производству железобетонных изделий, годовая мощность которых составляет 6,05 миллиона кубометров. Действует 31 предприятие, специализирующееся на производстве цемента.
В основном отечественные производители выпускают цемент марок 400 и 500. В 1 квартале стоимость одной тонны портландцемента на биржевых торгах составляла в среднем 555 тысяч сумов.
Жамшид Шерметов также отметил, что на долю АО «Кызылкумцемент» приходится 3 миллиона 666 тонн продукции, произведенной в прошлом году.