O‘zbekiston uran qazib olish hajmini ikki baravar oshirishni rejalashtirmoqda
Prezident “2022-2030-yillarda uranni ishlab chiqarish, qayta ishlash hajmini oshirish va “Navoiyuron” davlat korxonasini o‘zgartirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorni imzoladi.
Hujjatga ko‘ra, O‘zbekiston 2022-2030-yillarda uran qazib olish hajmini ikki baravar oshirishni rejalashtirmoqda.
Hujjatga ko‘ra, ishlab chiqarish hajmini 2021-yildagi 3526 tonnadan 2030-yilda 7100 tonnaga yetkazish rejalashtirilgan.
Hujjatda, shuningdek, 2022-2030-yillarda geologiya-qidiruv ishlarini faollashtirish hisobiga uran zaxiralarining o‘sish sur’ati ko‘rsatkichlari – 4700 tonnadan 10,5 ming tonnagacha tasdiqlandi.
Qaror bilan respublikada uran qazib olishni ko‘paytirish bo‘yicha umumiy qiymati qariyb 460 million dollarlik 20 ta investitsiya loyihasi ro‘yxati tasdiqlandi.

Uzbekistan plans to double uranium production
The President signed a resolution “On measures to increase the volume of production, processing of uranium and the transformation of the state enterprise Navoiyuran in 2022-2030”.
According to the document, Uzbekistan plans to double uranium production in 2022-2030.
According to the document, the production volume is planned to be increased from 3,526 tons in 2021 to 7,100 tons in 2030.
The document also approved indicators for the growth rate of uranium reserves in 2022-2030 due to the intensification of exploration work – from 4,700 tons to 10.5 thousand tons.
The resolution approved a list of 20 investment projects worth about $460 million to increase uranium production in the republic.