O‘zbekiston uran qazib olish hajmini ikki baravar oshirishni rejalashtirmoqda
Prezident “2022-2030-yillarda uranni ishlab chiqarish, qayta ishlash hajmini oshirish va “Navoiyuron” davlat korxonasini o‘zgartirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorni imzoladi.
Hujjatga ko‘ra, O‘zbekiston 2022-2030-yillarda uran qazib olish hajmini ikki baravar oshirishni rejalashtirmoqda.
Hujjatga ko‘ra, ishlab chiqarish hajmini 2021-yildagi 3526 tonnadan 2030-yilda 7100 tonnaga yetkazish rejalashtirilgan.
Hujjatda, shuningdek, 2022-2030-yillarda geologiya-qidiruv ishlarini faollashtirish hisobiga uran zaxiralarining o‘sish sur’ati ko‘rsatkichlari – 4700 tonnadan 10,5 ming tonnagacha tasdiqlandi.
Qaror bilan respublikada uran qazib olishni ko‘paytirish bo‘yicha umumiy qiymati qariyb 460 million dollarlik 20 ta investitsiya loyihasi ro‘yxati tasdiqlandi.

Узбекистан планирует увеличить добычу урана в два раза
Президент подписал постановление «О мерах по увеличению объемов добычи, переработки урана и трансформации государственного предприятия “Навоийуран” в 2022-2030 годах».
Согласно документу, Узбекистан планирует в 2022-2030 годах увеличить добычу урана в два раза.
В соответствии с документом, объем добычи планируется увеличить с 3 526 тонн по итогам 2021 года до 7 100 тонн в 2030 году.
Документом также утверждены показатели темпов наращивания запасов урана в 2022-2030 годах за счет активизации геологоразведочных работ – с 4700 тонн до 10,5 тысячи тонн.
Постановлением утвержден перечень 20 инвестиционных проектов общей стоимостью около 460 млн долларов для увеличения добычи урана в республике.