Frankfurt-na-Maynda boʻlib oʻtgan koʻrgazmada oʻzbek toʻqimachilik mahsulotlari namoyish etildi
Kuni kecha Frankfurt-na-Mayn shahrida (Germaniya) ochilgan “Heimtextil” xalqaro ko‘rgazmasida O‘zbekiston to‘qimachilik sanoati salohiyati namoyish etildi.
Mashhur “Frankfurt Messe” pavilonida o‘tkazilgan ko‘rgazma to‘qimachilik sanoatidagi global tadbirlardan biridir. O’zining yangi mahsulotlari va tendentsiyalari bilan u kelgusi mavsumni ochadi va ko’rgazma kompaniyalari va butun dunyodan tashrif buyuruvchilarga muhim turtki beradi. Har yili ko’rgazma butun dunyodan 60 mingdan ortiq tashrif buyuruvchi-mutaxassislar va 3 mingga yaqin ishtirokchilarni to’playdi.
O‘zbekiston ko‘rgazmasi “O‘zto‘qimachiliksanoat” uyushmasi tomonidan Tashqi ishlar vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Eksportni qo‘llab-quvvatlash agentligi bilan hamkorlikda mamlakatimizning Frankfurt-Mayn shahridagi Bosh konsulligi ko‘magida tashkil etildi.
Ko‘rgazmada mamlakatimizning 20 dan ortiq korxonasi o‘z mahsulotlarini namoyish etdi. Jumladan, “Hantex Group” MCHJ, “Aisha Khom Textile” MChJ QK, “Real Tex Tashkent” mas’uliyati cheklangan jamiyati, “Zara Intex Textile” MChJ, “Group Impeks Textile” mas’uliyati cheklangan jamiyati, “Urganch Baxmal” mas’uliyati cheklangan jamiyati, “Samarkand Euro Asia Textile” mas’uliyati cheklangan jamiyati, “Art Soft Holding” MChJ va boshqalar shular jumlasidandir.
200 kvadrat metrdan ortiq maydonda joylashgan “Made in Uzbekistan” stendida ip-kalava, choyshab, trikotaj va trikotaj mahsulotlari namoyish etilmoqda.
Ekspozitsiya doirasida O‘zbekistonning zamonaviy taraqqiyoti, uning iqtisodiy va sarmoyaviy salohiyati taqdimoti tashkil etildi.
Tadbirning birinchi kunida “Group Impeks Textile” MChJ ta’sischisi Abduvoris Yo‘ldoshev va Italiyaning Gruppo Carillo kompaniyasi menejeri Jorjio Karillo o‘rtasida muzokaralar olib borilib, natijada mahalliy mahsulotlarni yetkazib berish bo‘yicha kelishuvga erishildi. to’qimachilik mahsulotlari.
O‘zbekiston stendida o‘z mahsulotlarini namoyish etgan “Aisha Khom Tekstil” O‘zbekiston-Turkiya qo‘shma korxonasi boshqaruvi a’zosi Nuri Serbest ko‘rgazmani tashkil etishda ko‘rsatgan yordami uchun minnatdorlik bildirdi.
Davom etayotgan ko‘rgazmada O‘zbekistonning “San-Tex” kompaniyasi ham o‘z mahsulotlari – deraza pardalari va pardalarini taqdim etdi. Savdo bo‘yicha menejer Murod Toshpo‘latovning aytishicha, korxona xorijlik hamkorlar bilan bir qancha foydali shartnomalar tuzishga muvaffaq bo‘lgan.

Узбекский текстиль представлен на выставке во Франкфурте-на-Майне
Потенциал текстильной промышленности Узбекистана представлен на открывшейся вчера во Франкфурте-на-Майне (ФРГ) международной выставке “Heimtextil”.
Выставка, проходящая в знаменитом павильоне «Frankfurt Messe», является одним из глобальных событий в текстильной отрасли. Своими новыми продуктами и тенденциями она открывает предстоящий сезон и дает важные импульсы как компаниям-участникам, так и посетителям со всего мира. Ежегодно выставка собирает более 60 тысяч посетителей-специалистов со всего мира и около 3 тысяч участников.
Экспозиция Узбекистана была организована Ассоциацией “Узтекстильпром” совместно с Министерством иностранных дел, Агентством по продвижению экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли, при содействии Генерального консульства нашей страны во Франкфурте-на-Майне.
Более 20 отечественных предприятий представили на выставке свою продукцию. Среди них ООО «Хантекс груп», СП ООО «Аиша хом текстиль», ООО «Реал текс Ташкент», ООО «Зара интекс текстиль», ООО «Груп импекс текстиль», ИП ООО «Урганч бахмал», ООО «Самарканд евро азия текстиль», ООО «Арт софт холдинг» и другие.
На стенде «Made in Uzbekistan», расположенном на площади более 200 квадратных метров, представлены пряжа, постельное белье, махровые и трикотажные изделия.
В рамках экспозиции была организована презентация современного развития Узбекистана и его экономического и инвестиционного потенциала.
В первый день мероприятия состоялись переговоры между учредителем ООО «Груп импекс текстиль» Абдуворисом Юлдашевым и управляющим итальянской компании «Gruppo Carillo» Джиорджио Карильо, по итогам которых достигнута договоренность о поставке отечественной текстильной продукции.
Свою благодарность за содействие в организации выставки выразил Нури Сербест, член правления совместного узбекско-турецкого предприятия «Аиша хом текстиль», представляющего свою продукцию на узбекском стенде.
Узбекская компания «Сан текс» также представила свою продукцию — оконные жалюзи и шторы на проходящей выставке. По словам менеджера по продажам Мурода Ташпулатова, компании удалось заключить ряд выгодных контрактов с иностранными партнёрами.