Ar-Riyodda investitsiyaviy sohadagi O‘zbekiston-Saudiya hamkorligi masalalari muhokama qilindi
O‘zbekiston elchisi Ulug‘bek Maqsudov Saudiya Arabistoni Milliy taraqqiyot kompaniyasi bosh direktori Nosir bin Hammad al-Jaydiy bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Uchrashuvdan ko‘zlangan maqsad kompaniya vakillarining 23-iyun kuni Toshkentga tashrifi va ular uchun O‘zbekistonning tegishli davlat idoralari va xususiy kompaniyalarida uchrashuvlar tashkil etish masalalarini muhokama qilishdan iborat.
Suhbat avvalida O‘zbekiston hukumati tomonidan keyingi yillarda barcha sohalarda, jumladan, investitsiya jalb etish, mamlakatimiz eksport salohiyatini oshirish borasida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilayotgani ta’kidlandi.
Shuningdek, Saudiya tomoniga O‘zbekistonda xorijiy investorlar uchun mamlakatimiz iqtisodiyotini rivojlantirish yo‘lida yaratilgan shart-sharoitlar, ularning muvaffaqiyatli faoliyat yuritishi uchun yaratilgan shart-sharoitlar haqida ham batafsil ma’lumot berildi.
Suhbatdoshlar O‘zbekistonda ishlash istagida bo‘lgan saudiyalik investorlar soni ortib borayotgani ikki davlat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirishga salmoqli hissa qo‘shayotganini ta’kidladilar.
Nosir al-Jaydiy, o‘z navbatida, O‘zbekistonning geografik joylashuvi xorijiy investorlar uchun juda muhim ekanini ta’kidladi. Mamlakatimiz rahbariyati tomonidan xorijiy investorlar uchun yaratib berilayotgan imkoniyatlarni yuksak baholadi. Uning soʻzlariga koʻra, Oʻzbekiston Saudiya Arabistonining asosiy hamkor davlatlaridan biridir.
Shuningdek, O‘zbekiston boy tarix va madaniyatga ega qadimiy mamlakat ekanini mamnuniyat bilan ta’kidladi. Bu muborak zaminda islom sivilizatsiyasi rivojiga ulkan hissa qo‘shgan musulmon olamida tan olingan buyuk alloma va mutafakkirlar yashab ijod qildilar.
Nosir Al-Jaydiy uning kompaniyasi hozirda O‘zbekiston kompaniya va korxonalari bilan sog‘liqni saqlash, tog‘-kon va kimyo sanoati, ta’lim, qishloq xo‘jaligi, turizm kabi sohalarda hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga katta qiziqish bildirayotganini ta’kidladi. Ayni paytda elektrotexnika mahsulotlari ishlab chiqarish sohasida hamkorlik boshlangan.
Shu munosabat bilan Saudiya Arabistonida “TanmiaUz” qo‘shma korxonasi tashkil etilganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Uning soʻzlariga koʻra, qoʻshma korxona faoliyati Oʻzbekiston bilan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni yanada kengaytirish va mustahkamlash, ikki davlat oʻrtasidagi tovar ayirboshlash hajmini oshirishga yoʻnaltiriladi.
Suhbat chog‘ida saudiyalik tadbirkorga respublikamizning barcha sohalarida amalga oshirilayotgan investisiya loyihalari haqida ham ma’lumot berildi.

В Эр-Рияде обсуждены вопросы узбекско-саудовского сотрудничества в инвестиционной сфере
Посол Узбекистана Улугбек Максудов провел переговоры с генеральным директором Национальной компании развития Саудовской Аравии Насиром бин Хаммадом аль-Джаиди.
Цель встречи – обсуждение вопросов визита 23 июня в Ташкент представителей компании и организации для них встреч в соответствующих государственных ведомствах и частных компаниях  Узбекистана.
В начале беседы было отмечено, что в последние годы Правительство Узбекистана проводит масштабные реформы во всех сферах, включая привлечение инвестиций и повышение экспортного потенциала страны.
Саудовская сторона также была подробно проинформирована об условиях, созданных в Узбекистане для иностранных инвесторов в развитии экономики страны, а также условиях для их успешной деятельности.
Собеседники отметили, что растущее число саудовских инвесторов, желающих работать в Узбекистане, вносят весомый вклад в развитие торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между двумя странами.
Насир аль-Джаиди в свою очередь отметил, что географическое расположение Узбекистана очень важно для иностранных инвесторов. Он высоко оценил возможности, созданные руководством нашей страны для иностранных инвесторов. По его словам, Узбекистан является одной из основных стран-партнеров Саудовской Аравии.
Он также с удовлетворением подчеркнул, что Узбекистан – древняя страна с богатой историей и культурой. На этой благословенной земле жили и творили признанные в мусульманском мире великие ученые и мыслители, которые внесли огромный вклад в развитие исламской цивилизации.
Насир Аль-Джаиди сообщил, что в настоящее время его компания проявляет большой интерес к установлению взаимодействия с узбекскими компаниями и предприятиями в таких областях, как здравоохранение, горнодобывающая и химическая промышленность, образование, сельское хозяйство и туризм. В настоящее время уже начато сотрудничество в области производства электротехнической продукции.
В этой связи он с удовлетворением отметил создание в Саудовской Аравии совместного предприятия под названием “TanmiaUz”. По его словам, деятельность СП будет направлена на дальнейшее расширение и укрепление торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества с Узбекистаном, а также на увеличение товарооборота между двумя странами.
В ходе беседы саудовскому предпринимателю также была представлена информация об инвестиционных проектах, разработанных по всем отраслям в регионах республики.