Xitoyda o‘zbek gilosiga qiziqish ortib bormoqda
Mamlakatimizning Pekindagi elchixonasi Guanchjoudagi Bosh konsulligi bilan birgalikda oʻzbek gilosining Xitoy bozoriga eksportini kengaytirish doirasida Oʻzbekistonning “Uz-Segang” MChJ kompaniyasi va «Xitoyning Guangdong Electric Shore SCM technology» kompaniyasi vakillari oʻrtasida onlayn uchrashuv tashkil etdi.
Uchrashuvda gilos eksporti bo‘yicha O‘zbekistonning salohiyati, asosiy parametrlari, ta’mi, rejalashtirilgan eksport hajmlari va logistika yo‘nalishlarining batafsil tavsifi taqdim etildi.
O‘z navbatida, Xitoyning «Guangdong Electric Shore SCM Technology» kompaniyasi raisi Van Veyxan joriy mavsumda o‘zbek gilosini Xitoyga import qilishga katta qiziqish bildirdi, natijada tomonlar Farg‘onadan Guanchjougacha havo yo‘li orqali sinov partiyasini yetkazib berishga kelishib oldilar.

The Embassy of our country in Beijing, together with the Consulate General in Guangzhou, as part of expanding the export of Uzbek cherry to the Chinese market, organized an online meeting between representatives of the Uzbek company “Uz-Segang” LLC and the Chinese “Guangdong Electric Shore SCM Technology”.
During the meeting, Uzbekistan’s potential for cherry exports was presented with a detailed description of the main parameters, taste qualities, planned export volumes and logistics routes.
For his part, Wang Weihan, chairman of the Chinese company “Guangdong Electric Shore SCM Technology”, expressed great interest in importing Uzbek fresh cherries into China this season, as a result of which the parties agreed to supply a trial batch with a flight from the Ferghana Valley to Guangzhou.