BAAda Masdar kompaniyasi bosh direktori bilan muzokaralar o‘tkazildi
O‘zbekiston investitsiyalar va tashqi savdo vaziri o‘rinbosari Sh.Vafayev boshchiligidagi delegatsiyaning BAAga tashrifi doirasida Masdar kompaniyasi bosh direktori Muhamed Al Ramaxi bilan muzokaralar o‘tkazildi.
Eslatib o‘tamiz, Masdar 2021-yil avgust oyida Navoiy viloyatida tantanali ravishda foydalanishga topshirilgan quvvati 100 MVt bo‘lgan O‘zbekistondagi birinchi quyosh fotoelektr stansiyasi loyihasini muvaffaqiyatli amalga oshirdi.
Uchrashuvda tomonlar hamkorlik kun tartibidagi dolzarb masalalarni, jumladan, Oʻzbekistonda energetika sohasida yirik sarmoyaviy loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
M. Al Ramahi Masdar qurilishini boshlashni rejalashtirayotgani haqida ma’lum qildi: 2022-yil avgust oyida – Navoiy viloyatida quvvati 500 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasi, dekabrda esa – Surxondaryo, Jizzax va Samarqandda umumiy quvvati 897 MVt bo‘lgan fotoelektr stansiyalari. hududlar.
Ushbu loyihalarni amalga oshirish O‘zbekistonga quyosh va shamol energiyasidan ishlab chiqariladigan elektr energiyasi hajmini 8 GVtga oshirish va 2026-yilga borib muqobil energiya manbalarining mamlakat umumiy energiya balansidagi ulushini 25 foizga yetkazish bo‘yicha o‘z oldiga qo‘ygan maqsadlariga erishishga yordam beradi, bu esa O‘zbekistonning elektr energiyasini kamaytirish imkonini beradi. energiyaning gaz va ko’mirga bog’liqligi.

В ОАЭ прошли переговоры с генеральным директором компании Masdar
В рамках визита делегации Узбекистана во главе с заместителем министра инвестиций и внешней торговли Ш.Вафаевым в ОАЭ состоялись переговоры с генеральным директором компании Masdar Мухамедом Аль Рамахи.
Напомним, что Masdar успешно реализован проект первой в Узбекистане солнечной фотоэлектрической станции мощностью 100 МВт, которая торжественно введена в августе 2021 года в Навоийской области.
В ходе встречи стороны обсудили актуальные вопросы повестки сотрудничества, в том числе возможность ускорения реализации на территории Узбекистана крупных инвестиционных проектов в сфере энергетики.
М. Аль Рамахи проинформировал, что Masdar планирует начать строительство: в августе 2022 года – ветряной электростанции мощностью 500 МВт в Навоийской области, и в декабре – фотоэлектрических станций общей мощностью 897 МВт в Сурхандарьинской, Джизакской и Самаркандской областях.
Реализация данных проектов поможет Узбекистану в достижении поставленных целей по увеличению объема электроэнергии, вырабатываемой за счет энергии солнца и ветра до 8 ГВт и доведения доли альтернативных источников энергии в общем энергетическом балансе страны до 25 процентов к 2026 году, что позволит снизить энергетическую зависимость Узбекистана от газа и угля.