Davlat statistika qoʻmitasi maʼlumotlariga koʻra, birinchi chorakda Oʻzbekistonga 21 shtatdan 8508 dona avtomobil olib kirildi.
2021-yilning yanvar-mart oylariga nisbatan miqdoriy import 5361 ta avtomobilga yoki 2,7 baravarga oshdi. Qiymati 189,3 million dollarni tashkil etib, o’tgan yilning shu davriga nisbatan uch baravarga o’sdi.
Statistik ma’lumotlariga ko’ra, mart oyida xorijiy avtomobillarga qiziqish biroz pasaygan. Oy davomida mamlakatga 2560 ta avtomobil olib kirildi, fevralda 2911 ta va yanvarda 3037 ta avtomobil olib kirildi.
Import qiluvchilar orasida birinchi o’rinni, avvalgidek, 4482 dona avtomobil bilan Xitoy egallagan bo’lsa, ikkinchi o’rinni 2101 dona bilan Janubiy Koreya egalladi. Qozog‘iston uchinchi o‘rinni qo‘lga kiritdi (1019 ta mashina), fevral oyida kuchli uchlikdan tushib qolgan Rossiyadan farqni oshirdi (741 ta mashina).
Bundan tashqari, Davlat statistika qoʻmitasi elektromobillar importining doimiy oʻsishini qayd etdi. Uch oyda ular o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 5 barobar ko‘p import qilindi.
Chet el avtomobillariga bo’lgan talabni saqlab qolish uni sotib olish bilan bog’liq xarajatlarni kamaytirishga yordam beradi. Shunday qilib, yanvar oyida transport vositalarini sotib olish va vaqtincha olib kirish uchun yig’im bekor qilindi. Fevral oyida Prezident topshirigʻiga koʻra, import qilinadigan yangi avtomobillar uchun bojxona toʻlovlari 50 foizga pasaytirildi.
Kelgusida bojlarni nolga tushirish kerak, dedi Prezident. Uning fikricha, bu qadam raqobatbardosh avtomobil bozorini rivojlantirish, o‘zbekistonliklarni hamyonbop va sifatli avtomobillar bilan ta’minlash imkonini beradi.
Biroq, ITIM, shuningdek, mart oyida xorijiy avtomobillarga qiziqish biroz pasayganini xabar qildi. Shu bilan birga, UzAuto Motors shartnomalari yangilangandan keyin ham birlamchi sotuvlar biroz oshdi.

В первом квартале импорт автомобилей увеличился почти в три раза
В первом квартале в Узбекистан импортировали 8508 автомобилей из 21 государства, следует из данных Госкомстата.
По сравнению с январём-мартом 2021 года количественный импорт вырос на 5361 авто, или в 2,7 раза. Объём стоимости составил $189,3 млн, поднявшись втрое по отношению к уровню того же периода прошлого года.
Из статистики следует, что конкретно в марте интерес к иномаркам несколько упал. За месяц в страну ввезли 2560 машин, против 2911 в феврале и 3037 — в январе.
Первое место среди импортёров, как и раньше, занял Китай с 4482 автомобилями, на втором с заметным отставанием — Южная Корея с 2101 единицей. Казахстан закрепился на третьей строчке (1019 авто), увеличив отрыв от выбывшей из топ-3 в феврале России (741 авто).
Кроме того, Госкомстат зафиксировал продолжающийся рост импорта электромобилей. За три месяца их ввезли в 5 раз больше, чем за тот же период прошлого года.
Поддерживать спрос на иномарки помогает сокращение связанных с её покупкой расходов. Так, в январе отменили сбор за приобретение и временный ввоз автотранспорта. В феврале по поручению президента снизили на 50% таможенные пошлины на новые импортные авто.
В перспективе пошлины должны сократиться до нуля, отметил президент. По его словам, этот шаг даст возможность развития конкурентного авторынка, обеспечит узбекистанцев доступными и качественными машинами.
Однако ЦЭИР также сообщал о небольшом падении интереса к иномаркам в марте. При этом первичные продажи даже с возобновлением контрактации UzAuto Motors выросли незначительно.