Olmaota shahrida boʻlib oʻtgan biznes-forumda Oʻzbekiston eksport mahsuloti ishlab chiqaruvchilari delegatsiyasi ishtirok etdi
Ikki tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida kuni kecha Olmaota shahrida mamlakatimiz Bosh konsulligi ko‘magida O‘zbekiston va Qozog‘iston ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida “O’zbekiston va Qozog’iston sanoatining. Import va eksportda o’zaro manfaatli hamkorlik istiqbolli yo‘nalishlar” mavzusida biznes-forum bo‘lib o‘tdi.
Forumda, “UZBIC”. O‘zbekiston tadbirkorlik va sanoat boshqarmasi Kengashi  raisi Anvar Abduqayumov boshchiligidagi 50 dan ortiq eksport mahsuloti (to‘qimachilik, qurilish materiallari, charm buyumlar, farmatsevtika, tomchilatib sug‘orish uskunalari va boshqalar) ishlab chiqaruvchi O‘zbekiston ishbilarmon delegatsiyasi ishtirok etdi.
O‘zbekistonning Olmaota shahridagi Bosh konsuli Abror Fatxullayev o‘z nutqida forum ishtirokchilariga mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikning bugungi holati, eksport komponentiga alohida e’tibor qaratgan holda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish vazifalari haqida ma’lumot berdi.
Biznes-forumda so‘zga chiqqan O‘zbekiston “O‘zBJK” tadbirkorlik va sanoat kengashi raisi Anvar Abduqayumov o‘zi rahbarlik qilayotgan tashkilotning maqsad va strategiyasi haqida gapirib, qozog‘istonlik sheriklar bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi – savdo aloqalarini kengaytirish, MDH davlatlari, Yevropa va Xitoy bozorlariga chiqish uchun yuqori qoʻshimcha qiymatga ega boʻlgan sotiladigan mahsulotlar ishlab chiqarish maqsadida ikki qardosh davlatning iqtisodiy salohiyatini birlashtirib, Chimkent va Turkiston shaharlariga xizmat safari yakunlarini eʼlon qildi.
Biznes-forumning qozog‘istonlik ishtirokchilari o‘z chiqishlarida o‘zbek ishlab chiqaruvchilaridan tayyor mahsulotlar xarid qilish, o‘z mahsulotlarini O‘zbekiston bozoriga sotishdan manfaatdor ekanliklarini qayd etdilar, eksport-import shartnomalarini tuzishda turli vositachilar ishtirokini istisno qilgan holda o‘zaro hamkorlik mexanizmlarini muhokama qildilar.
Biznes-forum yakunlangach, manfaatdor tomonlar oʻrtasida firma shartnomalarini imzolash maqsadida B2B formatida uchrashuvlar oʻtkazildi.

В работе бизнес-форума в Алматы приняла участие делегация производителей экспортной продукции Узбекистана
В целях дальнейшего развития двустороннего торгово-экономического сотрудничества вчера в городе Алматы при содействии Генерального консульства нашей страны проведен бизнес-форум с участием представителей деловых кругов Узбекистана и Казахстана на тему «Перспективные направления промышленности в Узбекистане и Казахстане. Взаимовыгодная коллаборация в импорте и экспорте».
В работе форума приняла участие бизнес-делегация Узбекистана, в состав которой входили более 50 производителей экспортной продукции (текстиль, стройматериалы, кожгалантерея, фармацевтика, оборудование для капельного орошения и другое) под руководством председателя Бизнес и промышленного совета Узбекистана “UZBIC” Анвара Абдукаюмова.
В своем выступлении генконсул Узбекистана в Алматы Аброр Фатхуллаев проинформировал участников форума о текущем состоянии торгово-экономического сотрудничества между двумя странами, задачах по увеличению взаимного товарооборота с акцентом на экспортную составляющую.
Выступивший на бизнес-форуме председатель Бизнес и промышленного совета Узбекистана “UZBIC” Анвар Абдукаюмов  рассказал о целях и стратегии возглавляемой им организации, обозначил приоритетные направления взаимовыгодного сотрудничества с казахстанскими партнерами – расширение торговых связей, объединение экономического потенциала двух братских государств с целью производства товарной продукции с высокой добавленной стоимостью с целью выхода на рынки стран СНГ, Европы и Китая, сообщил о результатах деловой поездки в города Шымкент и Туркестан.
Казахстанские участники бизнес-форума в своих выступлениях отмечали заинтересованность в закупе готовой продукции узбекских производителей, реализации своих товаров на узбекский рынок, обсуждали механизмы взаимодействия при заключении экспортно-импортных контрактов, исключающего участие различных посредников.
После завершения бизнес-форума проведены В2В-встречи между заинтересованными сторонами с целью выхода на подписание твердых контрактов.