Toshkentda O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi iqtisodiy sheriklikni chuqurlashtirishning asosiy yo‘nalishlari muhokama qilindi
O‘zbekiston Bosh vaziri o‘rinbosari – Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov kecha Ozarbayjon iqtisodiyot vaziri Mikayil Jabborov bilan uchrashdi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (MIFT) maʼlumotlariga koʻra, uchrashuvda ikki davlatning asosiy vazirlik va idoralari rahbarlari ham ishtirok etgan.
Uchrashuvda investitsiya, savdo, transport va logistika sohalarida ikki tomonlama hamkorlikning keng kun tartibi ko‘rib chiqildi.
Sarmoyaviy kooperatsiya va sanoat kooperatsiyasi sohasi sheriklikning ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida ko‘rib chiqildi. Qayd etilishicha, ayni paytda O‘zbekistonda Ozarbayjon kapitali ishtirokidagi 238 ta korxona, Ozarbayjonda esa 53 ta O‘zbekiston kompaniyasi faoliyat yuritmoqda.
Muvaffaqiyatli qo‘shma korxonalar tashkil etish bo‘yicha to‘plangan tajriba asosida to‘qimachilik, charm-poyabzal, elektrotexnika, oziq-ovqat, kimyo zargarlik va ipak sanoati, avtomobilsozlik va qurilish materiallari ishlab chiqarish kabi yo‘nalishlarda qo‘shma investitsiya loyihalarini ko‘paytirishdan o‘zaro manfaatdorlik bildirildi. ikki davlat hududlarida.
Oʻzaro savdoni rivojlantirishning ijobiy tendentsiyalari qayd etildi: masalan, 2021-yilda Oʻzbekiston-Ozarbayjon tovar ayirboshlash hajmi oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 40 foizdan ortiq, joriy yilning yanvar-iyun oylarida esa 2 barobar oshdi. Neft-kimyo, kimyo va elektrotexnika sanoati mahsulotlari, qora va rangli metallar mahsulotlari, oziq-ovqat mahsulotlari, asbob-uskunalar va to‘qimachilik mahsulotlarini o‘zaro yetkazib berishni ko‘paytirish bo‘yicha keyingi qo‘shma chora-tadbirlar muhokama qilindi. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish bo‘yicha hamkorlikda ishlashga tayyorligi bildirildi.
Transport-logistika sohasidagi hamkorlik ham bundan kam ta’sirchan natijalarni ko‘rsatmoqda: joriy yil oxiriga qadar O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasida yuk tashish hajmining o‘sishi 40 foizga oshishi kutilmoqda. Shu nuqtai nazardan, ikki davlatni bog‘lovchi logistika yo‘nalishlarini kengaytirish, o‘zaro va tranzit yuk tashish hajmini oshirish bo‘yicha o‘zaro hamkorlik yo‘llari ko‘rib chiqildi.
Tomonlar, shuningdek, ikki mamlakat hududlari oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalarni yoʻlga qoʻyishga eʼtibor qaratdi. Hududlararo hamkorlik toʻgʻrisidagi hukumatlararo bitimni imzolash istiqbollari qayd etildi.
Muzokaralar yakunlari bo‘yicha tomonlar erishilgan kelishuvlarni ilgari surish va ikki tomonlama sheriklikning yangi yo‘nalishlarini rivojlantirish maqsadida hamkorlikni yanada rivojlantirish tarafdori ekanliklarini bildirdilar.

В Ташкенте обсуждены основные направления углубления экономического партнерства Узбекистана и Азербайджана
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардор Умурзаков вчера провел встречу с министром экономики Азербайджана Микаилом Джаббаровым.
По данным Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ), во встрече также приняли участие руководители ключевых министерств и ведомств двух стран.
В ходе встречи была рассмотрена широкая повестка двустороннего сотрудничества в области инвестиций, торговли, транспорта и логистики.
В качестве одного из приоритетных направлений партнерства была рассмотрена сфера инвестиционного сотрудничества и промышленной кооперации.  Отмечено, что в настоящее время в Узбекистане действует 238 предприятий с азербайджанским капиталом, а в Азербайджане осуществляют свою деятельность 53 узбекские компании.
Выражена взаимная заинтересованность в наращивании количества совместных инвестиционных проектов в текстильной, кожевенно-обувной, электротехнической, пищевой, химической ювелирной и шелковой промышленности, автомобилестроении и сфере производства строительных материалов на базе уже наработанного опыта успешного создания совместных предприятий на территориях двух стран.
Были отмечены положительные тенденции в развитии взаимной торговли: так, в 2021 году объем узбекско-азербайджанского товарооборота увеличился более чем на 40 процентов, а с января до июня текущего года – в 2 раза по отношению к аналогичному периоду прошлого года. Обсуждены дальнейшие совместные шаги по увеличению взаимных поставок продукции нефтехимической, химической и электротехнической отраслей, изделий из черных и цветных металлов, продовольственных товаров, оборудования и текстиля. Выражена готовность к совместной работе по увеличению объемов взаимной торговли.
Не менее впечатляющие результаты демонстрирует партнерство в транспортно-логистической сфере: ожидается, что по итогам текущего года рост объема грузоперевозок между Узбекистаном и Азербайджаном вырастет на 40 процентов. В данном контексте были рассмотрены пути взаимодействия по расширению логистических маршрутов, связывающих два государства, и наращиванию взаимных и транзитных грузоперевозок.
Стороны также акцентировали внимание на установлении прямых связей между регионами двух стран. Отмечена перспективность подписания межправительственного Соглашения о межрегиональном сотрудничестве.
По итогам переговоров стороны выразили приверженность дальнейшему сотрудничеству в целях продвижения достигнутых договорённостей и выработки новых направлений двустороннего партнёрства.