Tel-Avivda O‘zbekiston-Isroil biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
Forum O‘zbekiston elchixonasi tomonidan “Isroil-O‘zbekiston” savdo palatasi, Isroil eksport instituti va Isroil sanoatchilar uyushmasi ko‘magida mamlakatimizning faxriy konsuli sifatida tashkil etildi.
Ta’kidlash joizki, ikki tomonlama munosabatlar tarixida bunday formatdagi tadbir so‘nggi o‘n yillikda ilk bor Isroilda o‘tkazilmoqda.
Forumda O‘zbekiston tomonidan rasmiy va ishbilarmon doiralar, xususan, Toshkent va Samarqand viloyatlaridagi to‘qimachilik, kimyo, elektrotexnika, farmatsevtika, charm sanoati uyushmalari, korxonalari vakillari ishtirok etdi.
“Isroil-O‘zbekiston” Savdo-sanoat palatasi prezidenti Ron Doron o‘zining qutlov so‘zida ikki davlat o‘rtasidagi savdo va hamkorlikni kengaytirishda salmoqli salohiyat saqlanib qolganligini ta’kidladi. Yaqinda tashkil etilgan u rahbarlik qilayotgan Savdo-sanoat palatasi ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirishga qaratilgan.
O‘zbekiston elchisi Feruza Maxmudova O‘zbekiston-Isroil biznes hamkorligi va loyihalari uchun yangi yo‘nalishlar, xususan, qishloq va suv xo‘jaligining an’anaviy yo‘nalishlari bilan cheklanib qolmasdan, kimyo, elektrotexnika, farmatsevtika sanoatida loyihalar ochish dolzarbligiga alohida e’tibor qaratdi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi investitsiya loyihalarini tayyorlash markazi direktorining birinchi oʻrinbosari Murod Mirzayev boshchiligidagi Oʻzbekiston delegatsiyasi mamlakatimiz, jumladan, Samarqand va Buxoro viloyatlarining investitsiya imkoniyatlari va eksport salohiyati taqdimotlarini oʻtkazdi.
B2B uchrashuvlari doirasida toʻqimachilik, elektrotexnika, charm, kimyo va farmatsevtika sanoati sohalarida savdo-eksport operatsiyalari hamda hamkorlikni rivojlantirish maqsadida aloqalar oʻrnatildi. O‘zbekiston agrosanoat kompaniyalari qishloq xo‘jaligi texnologiyalarini jalb etish, sut-sutchilik fermalarini ishga tushirish, irrigatsiya yechimlari bo‘yicha hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha kelishuvga erishdi.
Forum doirasida delegatsiya agrosanoat korxonalarida bo‘lib, chorvachilik va issiqxona xo‘jaligi sohasidagi ilg‘or tajriba va innovatsion texnologiyalar bilan yaqindan tanishdi.
Oʻzbekiston Farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligi direktori oʻrinbosari Jamshid Eshmuratov boshchiligidagi farmatsevtika kompaniyalari vakillari Isroil Sogʻliqni saqlash vazirligi huzuridagi Dori vositalarini standartlashtirish va nazorat qilish instituti rahbariyati bilan muzokaralar oʻtkazdi. natijada dori vositalari, tibbiyot buyumlari va tibbiyot texnikasini roʻyxatga olish yoʻnalishlarida tajriba almashish boʻyicha kelishuvlarga erishildi.

On June 28-29, an Uzbek-Israeli business forum was held in Tel Aviv.
The forum was organized by the Embassy of Uzbekistan with the assistance of the Israel-Uzbekistan Chamber of Commerce, the Israel Export Institute and the Israel Industrialists Association, Honorary Consul of our country.
It is important to note that an event of this format in the history of bilateral relations is held in Israel for the first time in the last decade.
Representatives of official and business circles, in particular, associations of the textile, chemical, electrical, pharmaceutical, leather industries, enterprises of the Tashkent and Samarkand regions took part in the forum from the Uzbek side.
In his welcoming speech, the President of the Israel-Uzbekistan Chamber of Commerce, Ron Doron, emphasized the significant remaining potential in expanding trade and cooperation between the two countries. The recently created Chamber of Commerce headed by him is focused on promoting business interaction.
Ambassador of Uzbekistan Feruza Makhmudova paid special attention to the relevance of opening new areas for Uzbek-Israeli business partnerships and projects, in particular in the field of chemical, electrical, pharmaceutical industries, not limited to the traditional areas of agriculture and water management.
The delegation of Uzbekistan, headed by the First Deputy Director of the Center for the preparation of investment projects of the Ministry of Investments and Foreign Trade Murad Mirzaev, held presentations of investment opportunities and export potential of the country, including Samarkand and Bukhara regions.
Within the framework of B2B meetings, contacts were established to promote trade and export operations and cooperation in the fields of textile, electrical, leather, chemical and pharmaceutical industries. Agro-industrial companies of Uzbekistan have reached an agreement on further cooperation in the areas of attracting agricultural technologies, launching dairy farms, and irrigation solutions.
As part of the forum, the delegation visited agro-industrial enterprises, where they got acquainted with the best practices and innovative technologies in the field of animal husbandry and greenhouses.
Representatives of pharmaceutical companies, headed by the Deputy Director of the Agency for the Development of the Pharmaceutical Industry of Uzbekistan, Jamshid Eshmuratov, held talks with the leadership of the Institute for Standardization and Control of Medicines under the Ministry of Health of Israel, as a result of which agreements were reached on the exchange of experience in the areas of registration of medicines, medical devices and medical equipment.