Tel-Avivda O‘zbekiston-Isroil biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
Forum O‘zbekiston elchixonasi tomonidan “Isroil-O‘zbekiston” savdo palatasi, Isroil eksport instituti va Isroil sanoatchilar uyushmasi ko‘magida mamlakatimizning faxriy konsuli sifatida tashkil etildi.
Ta’kidlash joizki, ikki tomonlama munosabatlar tarixida bunday formatdagi tadbir so‘nggi o‘n yillikda ilk bor Isroilda o‘tkazilmoqda.
Forumda O‘zbekiston tomonidan rasmiy va ishbilarmon doiralar, xususan, Toshkent va Samarqand viloyatlaridagi to‘qimachilik, kimyo, elektrotexnika, farmatsevtika, charm sanoati uyushmalari, korxonalari vakillari ishtirok etdi.
“Isroil-O‘zbekiston” Savdo-sanoat palatasi prezidenti Ron Doron o‘zining qutlov so‘zida ikki davlat o‘rtasidagi savdo va hamkorlikni kengaytirishda salmoqli salohiyat saqlanib qolganligini ta’kidladi. Yaqinda tashkil etilgan u rahbarlik qilayotgan Savdo-sanoat palatasi ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirishga qaratilgan.
O‘zbekiston elchisi Feruza Maxmudova O‘zbekiston-Isroil biznes hamkorligi va loyihalari uchun yangi yo‘nalishlar, xususan, qishloq va suv xo‘jaligining an’anaviy yo‘nalishlari bilan cheklanib qolmasdan, kimyo, elektrotexnika, farmatsevtika sanoatida loyihalar ochish dolzarbligiga alohida e’tibor qaratdi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi investitsiya loyihalarini tayyorlash markazi direktorining birinchi oʻrinbosari Murod Mirzayev boshchiligidagi Oʻzbekiston delegatsiyasi mamlakatimiz, jumladan, Samarqand va Buxoro viloyatlarining investitsiya imkoniyatlari va eksport salohiyati taqdimotlarini oʻtkazdi.
B2B uchrashuvlari doirasida toʻqimachilik, elektrotexnika, charm, kimyo va farmatsevtika sanoati sohalarida savdo-eksport operatsiyalari hamda hamkorlikni rivojlantirish maqsadida aloqalar oʻrnatildi. O‘zbekiston agrosanoat kompaniyalari qishloq xo‘jaligi texnologiyalarini jalb etish, sut-sutchilik fermalarini ishga tushirish, irrigatsiya yechimlari bo‘yicha hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha kelishuvga erishdi.
Forum doirasida delegatsiya agrosanoat korxonalarida bo‘lib, chorvachilik va issiqxona xo‘jaligi sohasidagi ilg‘or tajriba va innovatsion texnologiyalar bilan yaqindan tanishdi.
Oʻzbekiston Farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligi direktori oʻrinbosari Jamshid Eshmuratov boshchiligidagi farmatsevtika kompaniyalari vakillari Isroil Sogʻliqni saqlash vazirligi huzuridagi Dori vositalarini standartlashtirish va nazorat qilish instituti rahbariyati bilan muzokaralar oʻtkazdi. natijada dori vositalari, tibbiyot buyumlari va tibbiyot texnikasini roʻyxatga olish yoʻnalishlarida tajriba almashish boʻyicha kelishuvlarga erishildi.

В Тель-Авиве состоялся узбекско-израильский бизнес-форум
Форум организован Посольством Узбекистана при содействии торговой палаты «Израиль-Узбекистан», израильского Института экспорта и Ассоциации промышленников Израиля, почётного консула нашей страны.
Важно отметить, что мероприятие подобного формата в истории двусторонних отношений проводится в Израиле впервые за последнее десятилетие.
В форуме с узбекской стороны приняли участие представители официальных и деловых кругов, в частности ассоциаций текстильной, химической, электротехнической, фармацевтической, кожевенной промышленности, предприятия Ташкентской и Самаркандской областей.
В своём приветственном выступлении президент Торговой палаты «Израиль-Узбекистан» Рон Дорон подчеркнул значительный сохраняющийся потенциал в расширении торговли и кооперационных связей между двумя странами. На цели продвижения делового взаимодействия ориентирована недавно созданная возглавляемая им торговая палата.
Посол Узбекистана Феруза Махмудова обратила особое внимание на актуальность открытия новых направлений для узбекско-израильских бизнес-партнерств и проектов, в частности в области химической, электротехнической, фармацевтической промышленности, не ограничиваясь традиционными сферами сельского и водного хозяйства.
Делегация Узбекистана во главе с первым заместителем директора Центра подготовки инвестиционных проектов Министерства инвестиций и внешней торговли Мурадом Мирзаевым провела презентации инвестиционных возможностей и экспортного потенциала страны, включая Самаркандскую и Бухарскую области.
В рамках B2B-встреч установлены контакты для продвижения торгово-экспортных операций и кооперации в сферах текстильной, электротехнической, кожевенной, химической и фармацевтической промышленности. Агропромышленные компании Узбекистана достигли договорённости о дальнейшем взаимодействии в сферах привлечения агротехнологий, запуска молочных ферм, ирригационных решений.
В рамках форума делегация посетила агропромышленные предприятия, где ознакомилась с передовыми практиками и инновационными технологиями в области животноводства и тепличных хозяйств.
Представители фармацевтических компаний во главе с заместителем директора Агентства по развитию фармацевтической отрасли Узбекистана Джамшидом Эшмуратовым провели переговоры с руководством Института стандартизации и контроля лекарственных средств при Министерстве здравоохранения Израиля, по итогам которых достигнуты договорённости об обмене опытом в сферах  регистрации лекарственных средств, медицинских изделий и медицинской техники.