Janubiy Koreya ishbilarmonlari delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi Toshkentdagi qo‘shma biznes-forumdan boshlandi
Kecha Toshkent shahrida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (ITSV) tomonidan Koreya-Oʻzbekiston ishbilarmonlar uyushmasi (KUBA) hamda mamlakatimizning Seuldagi elchixonasi hamkorligida tashkil etilgan Oʻzbekiston-Koreya biznes-forumi oʻz ishini boshladi. vazirlik va idoralar, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari ishtirok etdi.
MIFT maʼlumotlariga koʻra, Janubiy Koreya biznesi KAKAO Group, Somang Global, Hanshin Engineering & Construction, Posco International, HYUNDAI Construction, DRB Group, Dae Woo Construction, ERA KOREA Co, kabi yirik kompaniyalar rahbarlari tomonidan taqdim etilgan. Ltd» ​​va boshqalar. Umuman olganda, Janubiy Koreya delegatsiyasi tarkibiga 115 kompaniyadan 200 nafar vakil kiradi.
Biznes-forumning rasmiy ochilishida har ikki tomonning asosiy so‘zga chiqqanlari ishtirokchilar e’tiborini O‘zbekiston va Janubiy Koreya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikning alohida darajasiga qaratdi. Ikki mamlakatning koʻp qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish va ishbilarmon doiralar oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri mustahkam aloqalarni oʻrnatishga faol intilishi taʼkidlandi. Alohida-alohida sarmoyaviy, sanoat va savdo sohalaridagi hamkorlikdagi muvaffaqiyatlar qayd etildi.
Tadbirda Koreya Respublikasining O‘zbekistondagi elchisi Kim Sang Xi, KUBA raisi Kim Chang Keon, shuningdek, Janubiy Koreyaning yetakchi kompaniyalari va O‘zbekistonning sanoat bo‘limlari rahbarlari ham so‘zga chiqdi. Qishloq xo‘jaligi, ta’lim, to‘qimachilik, tog‘-kon sanoati, elektrotexnika, farmatsevtika va boshqa sohalarda hamkorlik aloqalarini o‘rnatish uchun salmoqli salohiyat mavjudligi qayd etildi.
Biznes vakillarining o‘zaro hamkorlikka bo‘lgan qiziqishi ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari o‘rtasidagi forum doirasida B2B va B2G formatlarida tashkil etilgan uchrashuvlar faolligida ham o‘z ifodasini topdi. Yuzma-yuz ochiq muloqotda tomonlar aniq loyiha takliflari asosida ishbilarmonlik hamkorligi istiqbollarini mazmunli muhokama qilishga muvaffaq bo’ldi.
Koreya Respublikasi ishbilarmon doiralari delegatsiyasining tashrif dasturi 7 iyulga qadar davom etadi va Toshkent va Sirdaryo viloyatlarida biznes-forumlar, shuningdek, delegatsiya aʼzolarining sanoat obʼyektlariga tashrifini oʻz ichiga oladi.
Forumning birinchi kuni yakunlari boʻyicha Toshkent Sharqshunoslik universiteti, Koreya-Oʻzbekiston biznes assotsiatsiyasi va Edulink Global Co. Ltd. oʻrtasida akademik almashinuv va qoʻshma taʼlim loyihalarini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha hamkorlik shartnomalari imzolandi.
Tarmoqlar va hududlarning iqtisodiy salohiyati bilan tanishish yakunlari boʻyicha qishloq xoʻjaligi, taʼlim, sogʻliqni saqlash, shahar infratuzilmasini qurish va boshqa sohalarda qoʻshma loyihalarni amalga oshirish boʻyicha mustahkam shartnomalar imzolanishi kutilmoqda.

Визит в Узбекистан делегации южнокорейского бизнеса начался с совместного бизнес-форума в Ташкенте
В Ташкенте вчера начал свою работу Узбекско-корейский бизнес-форум, организованный Министерством инвестиций и внешней торговли (МИВТ) совместно с Корейско-узбекской бизнес-ассоциацией (КУБА) и Посольством нашей страны в г.Сеуле, в котором приняли участие представители министерств, ведомств и деловых кругов двух стран.
По данным МИВТ, южнокорейский бизнес был представлен руководителями таких крупных компаний, как «KAKAO Group», «Somang Global», «Hanshin Engineering & Construction», «Posco International», «HYUNDAI Construction», «DRB Group», «Dae Woo Construction», «ERA KOREA Co,. Ltd» и другие. Всего в составе южнокорейский делегации 200 представителей из 115 компаний.
На официальном открытии бизнес-форума главные выступающие обеих сторон обратили внимание участников на особый уровень торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и Южной Кореей. Отмечено активное стремление двух стран к дальнейшему расширению многопланового взаимодействия, налаживанию прочных прямых связей между бизнес-кругами. Отдельно подчеркнуты успехи в инвестиционном, промышленном и торговом сотрудничестве.
В рамках мероприятия также выступили Посол Республики Корея в Узбекистане Ким Санг Хи, председатель КУБА Ким Чанг Кеон, а также руководители ведущих южнокорейских компаний и отраслевых ведомств Узбекистана. Отмечен значительный потенциал для налаживания партнерства в таких сферах как сельское хозяйство, образование, текстильная, горнодобывающая, электротехническая, фармацевтическая промышленности и других отраслях.
Интерес бизнеса к взаимодействию отразила и активность встреч между представителями деловых кругов двух стран, организованных на полях форума в форматах B2B и B2G. В открытом диалоге лицом к лицу стороны смогли предметно обсудить перспективы делового сотрудничества на базе конкретных проектных предложений.
Программа визита делегации деловых кругов Республики Корея продлится до 7 июля и включает проведение бизнес-форумов в Ташкентской и Сырдарьинской областях, а также посещение членами делегации индустриальных объектов.
По итогам первого дня Форума были подписаны соглашения о сотрудничестве по академическому обмену и поддержке совместных образовательных проектов между Ташкентским университетом востоковедения, Корейско-узбекской бизнес-ассоциацией и компанией «Edulink Global Co., Ltd.».
По итогам ознакомления с экономическим потенциалом отраслей и регионов ожидается подписание солидного пакета соглашений о реализации совместных проектов в сферах сельского хозяйства, образования, здравоохранения, строительства городской инфраструктуры и других.