O’zbekistonning Buyuk Britaniyadagi elchixonasi «Connect Real Estate Club» kompaniyasi bilan birgalikda mamlakatimizning xorijiy biznes uchun iqtisodiy imkoniyatlariga bag’ishlangan «Uzbekistan: Booming times of The Silk Road dreams» mavzusida seminar o’tkazdi.
Tadbir ma’ruzachilarning chiqishlari shaklida bo’lib o’tdi, so’ngra o’zaro fikr almashish, shuningdek, savol-javoblar sessiyasi bo’lib o’tdi. Webinarda buyuk Britaniya, Avstraliya, Italiya, Fransiya, AQSh va boshqa mamlakatlardan 50 dan ortiq kompaniya va investitsiya fondlari ishtirok etdi.
Elchixona vakillari, shuningdek, O’zbekiston strategik rivojlantirish agentligi bosh direktorining o’rinbosari Aziz Gafurov mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko’lamli islohotlar dasturining asosiy jihatlari, investitsiya va savdo salohiyatining prezentatsiyalarini taqdim etdilar.
Mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan yoki yaqin kelajakda o’z biznesini boshlamoqchi bo’lgan «Quadro Capital Partners» (rivojlanayotgan mamlakatlarda investitsiya guruhi), «Asia Frontier Capital Ltd» (aktivlarni boshqarish bo’yicha xususiy fond) kompaniyalari rahbarlari va «CBRE» (tijorat ko’chmas mulk) rahbari  Charlz Maklow investitsiya muhiti, mamlakat salohiyati va rivojlanish istiqbollari, biznes yuritish shart-sharoitlari haqida o’z baholarini bildirdilar
Ularning chiqishlarida O’zbekistonda iqtisodiy liberallashtirish ko’lamini e’tirof etish, hokimiyat va biznes o’rtasidagi konstruktiv hamkorlikning yangi muhitini shakllantirish, iqtisodiyotni faol sanoatlashtirish jarayonlari, mamlakatning muhim resurs bazasi, jumladan, inson salohiyati kabi omillar ta’kidlandi. Turli tarmoqlardagi aktivlarni xususiylashtirish doirasida chet el kapitali uchun yangi imkoniyatlar ochilayotgani alohida qayd etildi.
Tadbir ishtirokchilari O’zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar samarasida bugungi kunda mamlakatimizda qulay sarmoyaviy muhit yaratilgani, iqtisodiyotning ko’plab sohalarida biznes yuritish uchun keng imkoniyatlar yaratayotgani haqida kelishib oldilar.

View from the UK: Reforms have created a favorable investment climate in Uzbekistan
The Embassy of Uzbekistan in the UK, together with “Connect Real Estate Club”, held a webinar on the topic “Uzbekistan: Booming times of the Silk Road dreams”, dedicated to the economic opportunities of our country for foreign business.
The event was held in the format of speeches by speakers followed by an exchange of views, as well as question and answer sessions. More than 50 companies and investment funds from the UK, Australia, Italy, France, the USA and other countries took part in the webinar.
Representatives of the Embassy, as well as Deputy Director General of the Agency for Strategic Development of Uzbekistan Aziz Gafurov, who held presentations of investment and trade potential, the main aspects of the program of large-scale reforms carried out in the country, acted as panel participants.
Managers of “Quadro Capital Partners” (an investment group in emerging markets), “Asia Frontier Capital Ltd” (a private asset management fund in developing countries) and “CBRE” (commercial real estate) Charles McMac also shared their estimates regarding the investment climate, potential and prospects for the country’s development, business conditions.
Their speeches emphasized such factors as the recognition of the scale of economic liberalization in Uzbekistan, the formation of a new environment for constructive interaction between government and business, the processes of active industrialization of the economy, a significant resource base of the country, including human potential. Separately, new opportunities for foreign capital were noted as part of the privatization of assets in various industries.
The participants of the event agreed that thanks to the reforms being carried out in Uzbekistan, a favorable investment climate has been created in the country today, which opens up wide opportunities for doing business in many areas of the economy.