Dividendlar bo’yicha qarzlarni undirish
Siz Jamiyat aktsiyadorisiz, e’lon qilingan foydani olishni mo’ljallagansiz, Jamiyat tomonidan dividendlar to’lovi kechiktirilmoqda yoki umuman to’lanmayaptimi?
Biling-ki, dividendlar olish huquqingiz qonunda mustahkamlangan.
O’zbekiston Respublikasining “Aktsiyadorlik jamiyatlari va aktsiyadorlarning huquqlarini himoya qilish to’g’risida”gi Qonunning 53-moddasida quyidagicha belgilangan: “Jamiyat aktsiyalarning har bir turi bo’yicha e’lon qilingan dividendlarni to’lashi shart”.
Ushbu qonunning 58-moddasida shunday belgilangan: “Dividendlar aktsiyadorlar umumiy yig’ilishi tomonidan belgilangan muddatlarda emitent tomonidan uning aybi bilan to’lanmagan taqdirda, to’lanmagan va olinmagan dividendlar bo’yicha Markaziy bank tomonidan belgilangan qayta moliyalashtirish stavkalaridan kelib chiqqan holda penya hisoblanadi”.
Aktsiyador, aktsiyadorlik jamiyati tomonidan e’lon qilingan dividendlar to’lanishini sud tartibida talab qilishga haqli. Rad qilingan taqdirda, jamiyatga nisbatan qonun hujjatlarida belgilangan tartibda to’lovga qobiliyatsizlikni bartaraf etish yoki bankrot deb e’lon qilish tartib-taomili qo’llaniladi.

You are a shareholder and you count on receiving declared profit but
Article 53. The Law of the Republic of Uzbekistan “On Joint Stock Companies and Protection of Shareholders’Rights” says: “A joint stock company must pay dividends declared for each type of stock”
Article 58 of the same Law states: “In case the issuer fails to pay dividends in the time period determined by the General Shareholders’ Meeting through its own fault, a penalty will accrue on the unpaid part of dividend based on refinance rates established by the Central Bank.
The Shareholder has the right to seek recovery of dividends declared by a joint stock company in a court of law. In case of refusal, the joint stock company will be subject to insolvency procedure or it will be declared bankrupt in the manner determined by the law”).