O’zbekistonda davlat kompaniyalari ochilishi cheklangan
Prezident Shavkat Mirziyoyev «Raqobat muhitini yanada rivojlantirish va iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirish bo’yicha qo’shimcha chora-tadbirlar to’g’risida» gi qarorni imzoladi.
1 oktabrdan boshlab bir xil mahsulot bozorida besh yoki undan ortiq xususiy kompaniyalar joylashgan joylarda davlat ishtirokidagi kompaniyalar, ularga biriktirilgan shaxslar va davlat muassasalari (mudofaa va milliy xavfsizlik maqsadida tashkil etilganlardan tashqari) yaratilishiga yo’l qo’yilmaydi.
Shuningdek, farmonda davlat xaridlari mexanizmiga o’zgartirishlar kiritilishi ko’zda tutilgan. Xususan, 2021 yil 1 yanvardan boshlab, ijrochilar g’olib deb e’lon qilingan kundan boshlab ikki kun ichida, 25% va undan ortiq foizni o’z nazoratiga ega bo’lgan benefitsiarlari to’g’risidagi ma’lumotlarni oshkor qilishlari shart.
Umuman olganda rasmiylar ko’proq «sariq sahifalar» – Sariq sahifalar qoidasi tamoyiliga e’tibor berishni boshlaydilar. Uning mohiyati shundaki, davlat xususiy sektorga barcha tovarlarni ishlab chiqarishni va barcha xizmatlar ko’rsatishni, agar ularni etkazib beruvchilarni telefon ma’lumotnomasida topish mumkin bo’lsa, topishi kerak.

В Узбекистане ограничили создание государственных компаний
Президент Шавкат Мирзиёев подписал указ «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию конкурентной среды и сокращению государственного участия в экономике».
C 1 октября не допускается создание компаний с государственным участием, аффилированных с ними лиц и госучреждений (кроме созданных в целях обороноспособности и нацбезопасности) в тех сферах, где присутствует пять и более частных компаний на одном товарном рынке.
Также указ предусматривает изменения в механизме государственных закупок. В частности, с 1 января 2021 года исполнители в течение двух дней со дня объявления их победителями, обязаны раскрывать информацию о своих бенефициарах, которые имеют контроль 25% и более.
Власти в целом начнут больше ориентироваться на принцип «желтых страниц» — Yellow Pages Rule. Его суть в том, что государство должно отдавать в частный сектор производство всех товаров и оказание всех услуг, если их поставщиков можно найти в телефонном справочнике.