Oʻzbekiston Prezidenti va Gruziya Bosh vaziri oʻzaro manfaatli hamkorlikning yangi kun tartibini belgilab oldilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Gruziya Bosh vaziri Irakliy Kobaxidze tor doirada va ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari ishtirokida muzokara oʻtkazdilar, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Davlatimiz rahbari uchrashuv avvalida Oʻzbekiston Prezidentining Gruziyaga yigirma yildan ortiq davrda birinchi marta amalga oshirilayotgan ushbu davlat tashrifi Oʻzbekiston – Gruziya munosabatlarini sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqishda alohida ahamiyat kasb etishini taʼkidladi.
Siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-tranzit, turizm hamda madaniy-gumanitar sohalardagi amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari koʻrib chiqildi.
Barcha darajalardagi muloqotlar izchil rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Tomonlar hukumatlar, parlamentlar, ishbilarmon doiralar oʻrtasidagi faol aloqalarni hamda madaniy-gumanitar almashinuvlarni davom ettirish muhimligini taʼkidladilar.
Oʻtgan yili ikki mamlakat oʻrtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 270 million dollarni tashkil etdi, joriy yil boshidan buyon esa 100 million dollardan oshdi. Yaqin yillarda ushbu koʻrsatkichni 1 milliard dollarga yetkazish, savdodagi nomutanosiblikni bartaraf etish, sanoat koʻrgazmalarini oʻzaro oʻtkazish orqali ikki mamlakat oʻrtasida talab yuqori boʻlgan mahsulotlarni yetkazib berish hajmini oshirish boʻyicha “yoʻl xaritasi”ni qabul qilishga kelishib olindi.
Transport-tranzit sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash, ushbu muhim yoʻnalish salohiyatidan toʻlaqonli foydalanish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish masalalari muhokama qilindi.
Mamlakatimiz yuklarini tashishda Poti va Batumi portlari infratuzilmasidan faol foydalanish choralariga alohida eʼtibor qaratildi. Gruziyada logistika xabini, unda esa sanoat zonasi va Oʻzbekiston mahsulotlari uchun shourum tashkil etish rejalari qoʻllab-quvvatlandi.
Davlatimiz rahbari “Boku – Tbilisi – Kars” temir yoʻlining ishga tushirilganini olqishladi. Uni barpo etilayotgan “Xitoy – Qirgʻiziston – Oʻzbekiston” temir yoʻl magistrali bilan bogʻlash masalasini oʻrganish taklif etildi.
Sanoat kooperatsiyasi hamkorlikning alohida ustuvor yoʻnalishi sifatida belgilandi. Kuni kecha oʻtkazilgan qoʻshma biznes forumi natijalariga yuksak baho berildi. Uning yakunlari boʻyicha 2027-yilgacha moʻljallangan Kooperatsiya dasturi imzolandi.
Qishloq xoʻjaligi, elektrotexnika va energetika tarmoqlari, farmatsevtika, oziq-ovqat va yengil sanoat, qurilish materiallari ishlab chiqarish va development, raqamlashtirish, axborot texnologiyalari, raqamli bank hamda turizm sohalarida yangi loyihalarni amalga oshirish boʻyicha kelishuvlarga erishildi. Loyihaviy tashabbuslarni qoʻllab-quvvatlash uchun qoʻshma Investitsiya jamgʻarmasini tashkil etish taklif qilindi.
Madaniy-gumanitar aloqalar faol kengaymoqda. Joriy yilning mart oyida Toshkent shahrida Gruziya madaniyati kunlari muvaffaqiyatli oʻtkazildi.
Oʻzbekiston Prezidenti Gruziya tomoniga Tbilisidagi bogʻlardan biriga buyuk shoir Alisher Navoiy nomini berishga qaror qilgani uchun minnatdorlik bildirdi.
Joriy yilda Oʻzbekistonda qoʻshma taʼlim va turizm forumlarini oʻtkazish rejalashtirildi.
Shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasining Gruziyadagi elchixonasini taʼsis etish toʻgʻrisida qaror qabul qilindi.
Muzokaralar natijasida erishilgan kelishuvlar ijrosini taʼminlashga qaratilgan qoʻshma “yoʻl xaritasi” tayyorlanadi.

Президент Узбекистана и Премьер-министр Грузии определили новую повестку взаимовыгодного сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе провели переговоры в узком составе и с участием членов официальных делегаций двух стран, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
Глава нашего государства отметил, что нынешний государственный визит Президента Республики Узбекистан в Грузию является первым за более чем два десятилетия и имеет особое значение для поднятия узбекско-грузинских отношений на новый качественный уровень.
Были рассмотрены вопросы расширения практического сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-транзитной, туристической и культурно-гуманитарной сферах.
С удовлетворением констатированы динамичные контакты на всех уровнях. Стороны выступили за продолжение активных межправительственных, межпарламентских, деловых и культурно-гуманитарных обменов.
В прошлом году товарооборот между двумя странами составил 270 миллионов долларов, с начала этого года превысил 100 миллионов. Согласовано принятие отдельной «дорожной карты» по доведению этого показателя до 1 миллиарда долларов в ближайшие годы, устранению дисбаланса в торговле, наращиванию взаимных поставок востребованной продукции с проведением перекрестных промышленных выставок.
Обсуждены вопросы укрепления транспортно-транзитного взаимодействия, создания благоприятных условия для полноценного использования потенциала в этой важной сфере.
Особое внимание уделено мерам по активному использованию инфраструктуры портов Поти и Батуми при транспортировке отечественных грузов. Поддержаны планы создания логистического хаба с организацией промышленной зоны и шоурума узбекской продукции на его территории.
Глава нашего государства приветствовал запуск железнодорожного коридора Баку – Тбилиси – Карс. Предложено проработать вопрос его сопряжения с создаваемой железнодорожной магистралью Китай – Кыргызстан – Узбекистан.
Отдельным приоритетом сотрудничества обозначена промышленная кооперация. Дана высокая оценка результатам состоявшегося накануне совместного бизнес-форума, по итогам которого подписана Программа кооперации до 2027 года.
Достигнуты договоренности о реализации новых проектов в аграрной, электротехнической и энергетической отраслях, фармацевтической, пищевой и легкой промышленности, сфере производства строительных материалов и девелопмента, цифровизации, развитии IT-сектора, цифрового банкинга и туризма. Для поддержки проектных инициатив предложено создать совместный Инвестиционный фонд.
Активно расширяются культурно-гуманитарные связи. В марте этого года в городе Ташкенте успешно прошли Дни грузинской культуры.
Президент Узбекистана выразил признательность грузинской стороне за решение присвоить одному из парков Тбилиси имя узбекского поэта Алишера Навои.
Запланировано проведение в этом году в Узбекистане совместных образовательного и туристического форумов.
Также принято решение об учреждении посольства Республики Узбекистан в Грузии.
По итогам переговоров будет подготовлена совместная «дорожная карта» по реализации принятых решений.