Germaniya bozori o‘zbek to‘qimachik sanoati uchun ochilmoqda
To‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqaruvchi kompaniyalar vakillaridan iborat O‘zbekiston delegatsiyasi Frankfurt-Mayn (Germaniya)ga bordi.
Ishchi safari dasturi doirasida O‘zbekistonning Berlindagi elchixonasi ko‘magida Germaniya va Yevropaning yirik brendlari bilan biznes uchrashuvlar tashkil etildi.
Xususan, 11-may kuni o‘zbek tadbirkorlarining Germaniyaning yirik moda kompaniyalaridan biri – «S.Oliver Bernd Freier GmbH&Co.KG»  menejerlari bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Ushbu nemis kompaniyasi 1969-yilda tashkil etilgan. Kompaniya kiyim-kechak, poyabzal, aksessuarlar va parfyumeriya mahsulotlarini ishlab chiqaradi va ularni butun dunyo bo‘ylab sotadi. «S.Oliver Bernd Freier GmbH&Co.KG»ning yillik tovar aylanmasi 1,5 milliard yevrodan ortiqni tashkil qiladi.
Germaniya tomoniga O‘zbekiston to‘qimachilik sanoatining salohiyati, jumladan, mahalliy tikuvchilik va trikotaj sohalarining zamonaviy yutuqlari va klaster tizimini rivojlantirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar  haqida ma’lumot berildi.
Uchrashuv davomida «Baxt tekstil» va «Xaj-teks klaster» korxonalari vakillari «S.Oliver Bernd Freier GmbH&Co.KG» xodimlari  bilan biznes muzokaralar o‘tkazdi. Muzokaralar davomida O‘zbekistonda ushbu kompaniya brendi ostida mahsulotlarni tikish uchun hamkorlik o‘rnatish va buyurtmalarni joylashtirish imkoniyati  muhokama qilindi.
Germaniya vakillari O‘zbekistonda to‘qimachilik sanoatida amalga oshirilayotgan islohotlar va mamlakat iqtisodiyotini erkinlashtirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlarni yuqori baholadi. O‘zbek paxtasiga xalqaro boykotning bekor qilinishi va mamlakatda biznes yuritish uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlar Germaniya, shu jumladan, Yevropa kompaniyalari uchun O‘zbekistonni o‘z ishlab chiqarish liniyalarini joylashtirishning istiqbolli bozori deb bilishi uchun katta imkoniyatlar ochib berishi ta’kidlandi. Eng muhimi, buning uchun barcha zarur shartlar mavjud. Malakali yosh kadrlar, yuqori sifatli xom-ashyo va ishlab chiqarish xarajatlarining nisbatan arzonligi, xalqaro investorlarga davlat tomonidan taqdim etilayotgan soliq va boshqa imtiyozlar ustunlik bermoqda.
Uchrashuv yakunida tomonlar biznes hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari, Germaniya kompaniyasining pudratchilarga bo‘lgan talablari, ularning ish sharoitlarini tahlil qildi. Tomonlar o‘zaro manfaatli sheriklikni o‘rnatish bo‘yicha aniq biznes takliflarni tayyorlash bo‘yicha kelishuvga erishdi.
O‘zbekiston delegatsiyasi, shuningdek, Germaniyaning «Dibella», «Bimeco», «Florett Textil» «Florett Textil»  kompaniyalari va «Lidl» chakana savdo tarmog‘i menejerlari bilan uchrashuv o‘tkazdilar, shuningdek, Germaniyaning yetakchi to‘qimachilik sanoati mashinalari ishlab chiqaruvchilari faoliyati bilan tanishuv ham rejalashtirilgan.

Во Франкфурте-на-Майне (ФРГ) с визитом находится узбекская делегация в составе представителей ряда крупных производственных текстильных компаний.
В рамках в программе визита при содействии Посольства Узбекистана в Берлине предусмотрены деловые встречи с крупными немецкими и европейскими брендами.
11 мая состоялась первая встреча узбекских предпринимателей с менеджерами по закупкам одной из крупнейших немецких компаний моды «S.Oliver Bernd Freier GmbH&Co.KG», которая основана в 1969 году и специализируется в производстве одежды, обуви, аксессуаров и духов по всему миру. Ежегодный товарооборот более 1,5 миллиарда евро.
Немецкой стороне презентован потенциал текстильной отрасли Узбекистана, в том числе современные достижения отечественной швейно-трикотажной промышленности и предпринимаемые меры по развитию кластерной системы.
В рамках встречи представители предприятий «Бахт текстил» и «Хаж-текс кластер» также провели бизнес-переговоры с сотрудниками «S.Oliver Bernd Freier GmbH&Co.KG» о возможности установления делового сотрудничества и размещения заказов немецкой компании на пошив изделий под брендом «S.Oliver» в Узбекистане.
Представители германской стороны высоко оценили осуществляемые в Узбекистане реформы в текстильной отрасли и предпринимаемые меры по либерализации экономики страны. Подчеркивалось, что снятие международного бойкота узбекского хлопка и созданные благоприятные условия для ведения бизнеса в стране открывают большие возможности для немецких и европейских компаний, чтобы они могли рассматривать Узбекистан как перспективный рынок дислокации своих производственных линий. Самое главное — для этого имеются все предпосылки. Квалифицированные молодые кадры, высококачественное сырье и относительно низкие производственные затраты, а поддержка государства оказываемое международным инвесторам в виде различных налоговых и других послаблений ещё и предоставляет конкурентное преимущества.
По итогам встречи стороны определили основные направления делового сотрудничества, в том числе требования немецкой компании предприятиям-подрядчикам, их условия работы и достигли договорённости о подготовке узбекской стороной конкретных бизнес-предложений для установления взаимовыгодного партнерства.
В рамках визита узбекской делегации также запланированы встречи с менеджерами по закупкам крупных немецких швейно-трикотажных компаний «Dibella», «Bimeco», «Florett Textil» и торговой сети «Lidl», а также посещение ведущих производителей текстильного машиностроения Германии.