Oʻzbekiston va Saudiya Arabistoni Energetika vazirliklari oʻrtasida Qoraqalpogʻistonda quvvati 1,5 GVt boʻlgan ACWA Power shamol elektr stansiyasini qurish, Oʻzbekiston energetika kompleksiga 10 milliard dollar sarmoya kiritish niyati va Oʻzbekistonda yashil vodorod ishlab chiqarishni tashkil etish boʻyicha ilmiy-tadqiqot ishlari toʻgʻrisida bitimlar imzolandi.
Oʻzbekiston va Saudiya Arabistoni Energetika vazirliklari hamda Saudiya kompaniyalari oʻrtasida umumiy qiymati 12 milliard dollar boʻlgan uchta yirik rivojlanish kelishuvi imzolandi, deb xabar qildi Energetika vazirligi matbuot xizmati.
Bitimlar O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Saudiya Arabistoniga davlat tashrifi doirasida imzolandi.
Birinchi hujjat ACWA Power kompaniyasi tomonidan Qoraqalpog‘istonda 1,5 GVt quvvatga ega shamol elektr stansiyasini qurish bo‘yicha kelishuvdir. Loyiha nafaqat mintaqadagi, balki butun dunyodagi eng yirik shamol stansiyasiga aylanishi kutilmoqda. Shamol stansiyasi quvvati 1,65 million uy xo‘jaligini elektr energiyasi bilan ta’minlash va yiliga 2,4 million tonna uglerod chiqindilarini qoplash imkoniyatiga ega bo‘lishi rejalashtirilgan.
Ilmiy-tadqiqot va ishlanmalarni rivojlantirish va keyinchalik O‘zbekistonda yashil vodorod ishlab chiqarishga qaratilgan ikkinchi hamkorlik shartnomasi ACWA Power and Air Products kompaniyasi bilan imzolandi.
Shuningdek, Saudiya tomonining O‘zbekiston energetika kompleksiga yaqin 5 yil ichida 10 milliard dollar sarmoya kiritish niyatini bildiruvchi hujjat imzolandi. Uning doirasida qator istiqbolli yo‘nalishlarda loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgan. Ular orasida:
• qayta tiklanadigan energiya manbalari – shamol va quyosh energiyasiga asoslangan ishlab chiqarish, shuningdek, elektr energiyasi ishlab chiqarish bo‘yicha kontsentrlangan quyosh energiyasi loyihalari sohasida hamkorlikni davom ettirish;
• tabiiy gazdan yoqilg‘i sifatida foydalanadigan ishlab chiqarish loyihalari bo‘yicha, xususan, gaz turbinalari negizida estrodiol aylanishli elektr stansiyalarida o‘zaro hamkorlik;
• tarmoq barqarorligini ta’minlash maqsadida elektr energiyasini saqlash va to‘plashning zamonaviy texnologiyalaridan foydalanishga qaratilgan loyihalar, gidroelektr stansiyalari negizida saqlash stansiyalari uchun;
• energetika sohasida qo‘llaniladigan asbob-uskunalar, ehtiyot qismlar va xizmatlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, inson salohiyatini oshirish va qo‘shma ilmiy ishlanmalar sohasida hamkorlik.
Bugungi kunda O‘zbekistonda Saudiya Arabistoni hamkorlari bilan birgalikda bir qator energetika loyihalari amalga oshirilmoqda. ACWA Power kompaniyasi Buxoro viloyatining ikkita tumanida har biri 500 MVt quvvatga ega ikkita shamol elektr stansiyasini qurmoqda. Shuningdek, Qoraqalpog‘istonning Qorauzyak tumanida quvvati 100 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasi qurilmoqda.
Ayni paytda Saudiyaning ushbu kompaniyasi Sirdaryo viloyatining Shirin shahrida quvvati 1500 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasini qurmoqda va uni 2023-yilning to‘rtinchi choragida foydalanishga topshirish rejalashtirilgan.
Sirdaryodagi ushbu uchta shamol elektr stansiyalari va issiqlik elektr stansiyalarining umumiy quvvati 2600 MVtni tashkil qiladi.

Между министерствами энергетики Узбекистана и Саудовской Аравии подписаны соглашения о строительстве ACWA Power ветропарка мощностью 1,5 ГВт в Каракалпакстане, о намерениях инвестировать в энергокомплекс Узбекистана $10 млрд и об изысканиях для создания производства в стране зелёного водорода.
Министерства энергетики Узбекистана и Саудовской Аравии, а также саудовские компании подписали три крупных соглашения о развитии на сумму 12 млрд долларов, сообщила пресс-служба Минэнерго.
Соглашения были подписаны в ходе государственного визита президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Саудовскую Аравию.
Первый документ — соглашение по строительству компанией ACWA Power ветропарка мощностью 1,5 ГВт в Каракалпакстане. Проект, как ожидается, станет крупнейшей ветроэлектростанцией не только в регионе, но и во всём мире. Планируется, что мощности ВЭС смогут обеспечивать электроэнергией 1,65 миллиона домохозяйств и компенсировать 2,4 миллиона тонн выбросов углерода в год.
Второе соглашение о сотрудничестве, ориентированное на развитие научно-исследовательских разработок и последующего производства зелёного водорода в Узбекистане, подписано с компаниями ACWA Power и Air Products.
Подписан также документ, выражающий намерение саудовской стороны инвестировать в энергетический комплекс Узбекистана в следующие 5 лет 10 млрд долларов. В его рамках планируется реализовать проекты в ряде перспективных направлений. В их числе:
- продолжение сотрудничества в области возобновляемых источников энергии — генерации на основе ветряной и солнечной энергии, а также проекты концентрированной солнечной энергии для производства электроэнергии;
- взаимодействие по проектам генерации с использованием природного газа в качестве топлива, в частности, по электростанциям с комбинированным циклом, основанным на газовых турбинах;
- проекты, нацеленные на использование современных технологий по хранению и аккумулированию электроэнергии для обеспечения стабильности сети, по аккумулирующим станциям на основе ГЭС;
- партнёрство в области локализации производства оборудования, запасных частей и услуг, используемых в энергетическом секторе, в сфере наращивания человеческого потенциала и совместных научных разработок.
На сегодняшний день в Узбекистане совместно с партнёрами из Саудовской Аравии реализуется ряд энергетических проектов. Компания ACWA Power в двух районах Бухарской области строит две ветряные электростанции мощностью по 500 МВт каждая. Также ветроэлектростанция мощностью 100 МВт строится в Караузякском районе Каракалпакстана.
В то же время эта саудовская компания строит тепловую электростанцию мощностью 1500 МВт в городе Ширин Сырдарьинской области, ввод её в эксплуатацию планируется в четвёртом квартале 2023 года.