Oʻzbekiston va Saudiya Arabistoni Energetika vazirliklari oʻrtasida Qoraqalpogʻistonda quvvati 1,5 GVt boʻlgan ACWA Power shamol elektr stansiyasini qurish, Oʻzbekiston energetika kompleksiga 10 milliard dollar sarmoya kiritish niyati va Oʻzbekistonda yashil vodorod ishlab chiqarishni tashkil etish boʻyicha ilmiy-tadqiqot ishlari toʻgʻrisida bitimlar imzolandi.
Oʻzbekiston va Saudiya Arabistoni Energetika vazirliklari hamda Saudiya kompaniyalari oʻrtasida umumiy qiymati 12 milliard dollar boʻlgan uchta yirik rivojlanish kelishuvi imzolandi, deb xabar qildi Energetika vazirligi matbuot xizmati.
Bitimlar O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Saudiya Arabistoniga davlat tashrifi doirasida imzolandi.
Birinchi hujjat ACWA Power kompaniyasi tomonidan Qoraqalpog‘istonda 1,5 GVt quvvatga ega shamol elektr stansiyasini qurish bo‘yicha kelishuvdir. Loyiha nafaqat mintaqadagi, balki butun dunyodagi eng yirik shamol stansiyasiga aylanishi kutilmoqda. Shamol stansiyasi quvvati 1,65 million uy xo‘jaligini elektr energiyasi bilan ta’minlash va yiliga 2,4 million tonna uglerod chiqindilarini qoplash imkoniyatiga ega bo‘lishi rejalashtirilgan.
Ilmiy-tadqiqot va ishlanmalarni rivojlantirish va keyinchalik O‘zbekistonda yashil vodorod ishlab chiqarishga qaratilgan ikkinchi hamkorlik shartnomasi ACWA Power and Air Products kompaniyasi bilan imzolandi.
Shuningdek, Saudiya tomonining O‘zbekiston energetika kompleksiga yaqin 5 yil ichida 10 milliard dollar sarmoya kiritish niyatini bildiruvchi hujjat imzolandi. Uning doirasida qator istiqbolli yo‘nalishlarda loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgan. Ular orasida:
• qayta tiklanadigan energiya manbalari – shamol va quyosh energiyasiga asoslangan ishlab chiqarish, shuningdek, elektr energiyasi ishlab chiqarish bo‘yicha kontsentrlangan quyosh energiyasi loyihalari sohasida hamkorlikni davom ettirish;
• tabiiy gazdan yoqilg‘i sifatida foydalanadigan ishlab chiqarish loyihalari bo‘yicha, xususan, gaz turbinalari negizida estrodiol aylanishli elektr stansiyalarida o‘zaro hamkorlik;
• tarmoq barqarorligini ta’minlash maqsadida elektr energiyasini saqlash va to‘plashning zamonaviy texnologiyalaridan foydalanishga qaratilgan loyihalar, gidroelektr stansiyalari negizida saqlash stansiyalari uchun;
• energetika sohasida qo‘llaniladigan asbob-uskunalar, ehtiyot qismlar va xizmatlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, inson salohiyatini oshirish va qo‘shma ilmiy ishlanmalar sohasida hamkorlik.
Bugungi kunda O‘zbekistonda Saudiya Arabistoni hamkorlari bilan birgalikda bir qator energetika loyihalari amalga oshirilmoqda. ACWA Power kompaniyasi Buxoro viloyatining ikkita tumanida har biri 500 MVt quvvatga ega ikkita shamol elektr stansiyasini qurmoqda. Shuningdek, Qoraqalpog‘istonning Qorauzyak tumanida quvvati 100 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasi qurilmoqda.
Ayni paytda Saudiyaning ushbu kompaniyasi Sirdaryo viloyatining Shirin shahrida quvvati 1500 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasini qurmoqda va uni 2023-yilning to‘rtinchi choragida foydalanishga topshirish rejalashtirilgan.
Sirdaryodagi ushbu uchta shamol elektr stansiyalari va issiqlik elektr stansiyalarining umumiy quvvati 2600 MVtni tashkil qiladi.

Saudi Arabia to invest $10 billion in energy in Uzbekistan over next 5 years
Agreements were signed between the ministries of energy of Uzbekistan and Saudi Arabia on the construction of an ACWA Power wind farm with a capacity of 1.5 GW in Karakalpakstan, on intentions to invest $10 billion in the energy complex of Uzbekistan and on research to create production in the country of green hydrogen.
The ministries of energy of Uzbekistan and Saudi Arabia, as well as Saudi companies, signed three major development agreements worth $12 billion, the press service of the Ministry of Energy reported.
The agreements were signed during the state visit of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Saudi Arabia.
The first document is an agreement on the construction of a 1.5 GW wind farm by ACWA Power in Karakalpakstan. The project is expected to become the largest wind farm not only in the region, but throughout the world. It is planned that the wind farm capacity will be able to provide electricity to 1.65 million households and offset 2.4 million tons of carbon emissions per year.
The second cooperation agreement, focused on the development of research and development and the subsequent production of green hydrogen in Uzbekistan, was signed with ACWA Power and Air Products.
A document was also signed expressing the intention of the Saudi side to invest $10 billion in the energy complex of Uzbekistan over the next 5 years. Within its framework, it is planned to implement projects in a number of promising areas. Among them:
• continued cooperation in the field of renewable energy sources – generation based on wind and solar energy, as well as concentrated solar energy projects for electricity generation;
• interaction on generation projects using natural gas as a fuel, in particular, on power plants with a combined cycle based on gas turbines;
• projects aimed at using modern technologies for the storage and accumulation of electricity to ensure the stability of the network, for storage stations based on hydroelectric power plants;
• partnership in the field of localization of production of equipment, spare parts and services used in the energy sector, in the field of building human potential and joint scientific developments.
Today, a number of energy projects are being implemented in Uzbekistan together with partners from Saudi Arabia. ACWA Power is building two wind farms with a capacity of 500 MW each in two districts of the Bukhara region. Also, a wind power plant with a capacity of 100 MW is being built in the Karauzyak district of Karakalpakstan.
At the same time, this Saudi company is building a thermal power plant with a capacity of 1,500 MW in the city of Shirin, Syrdarya region, and its commissioning is scheduled for the fourth quarter of 2023.