O‘zbekiston 2024-yilda Rossiyaning 5 mlrd dollarlik sarmoyasini o‘zlashtirmoqchi
2024-yilda O‘zbekiston Rossiyaning 5 milliard dollarlik sarmoyasini o‘zlashtirishni rejalashtirmoqda, deb xabar beradi ‘‘Gazeta.uz’’ muxbiri. Shavkat Mirziyoyev 10-may kuni xorijiy sheriklar bilan imzolangan kelishuvlar ijrosining borishi va sarmoyaviy hamkorlik bo‘yicha kelgusi rejalar bilan tanishdi.
22−24-aprel kunlari Toshkentda o‘tkazilgan “Innoprom. Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat ko‘rgazmasi “Rossiya Federatsiyasi bilan muvaffaqiyatli savdo-iqtisodiy hamkorlikka yorqin misoldir”. Tadbir doirasida 4 milliard dollarlik bitimlar to‘plami qabul qilindi.
2023-yil oxirida mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi qariyb 10 milliard dollarga yetdi. Prezident 2030-yilgacha bu hajmni ikki baravar oshirish vazifasini qo‘ydi.
O‘zbekistonda Rossiya bilan 3 mingdan ortiq qo‘shma korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. 2023-yilda 700 dan ortiq yangi korxona tashkil etildi. O‘tgan yili 3 milliard dollarga yaqin Rossiya investitsiyalari o‘zlashtirildi, bu yil ko‘rsatkich 5 milliard dollar bo‘lishi kutilmoqda.
“Bugungi kunda [Rossiya bilan] qo‘shma loyihalar portfeli 44 milliard dollardan oshmoqda. Shu bilan birga, joriy yilning o‘zida kamida 5 milliard dollarlik [Rossiya] investitsiyalarini o‘zlashtirishni ta’minlash vazifasi qo‘yilgan. Bu vazifani bemalol bajarsa bo‘ladi. Barcha sohalar, barcha tarmoqlar, hududlar bo‘yicha aniq rejalar, tarmoq sxemalari, yo‘l xaritalari tayyorlandi”, — dedi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida.
ISSV rahbarining so‘zlariga ko‘ra, prezident ushbu loyihalarni o‘z vaqtida va samarali amalga oshirish uchun “nostandart yondashuvni taqdim etish, nostandart mexanizmlarni joriy etish” bo‘yicha topshiriq bergan.
“Nafaqat vazirlik va idoralar, balki hukumat, Vazirlar Mahkamasi, Bosh prokuraturaning barcha zarur bo‘linmalari qo‘shiladi. Va bu yondashuv, nostandart yondashuv, har bir rossiyalik investor bilan, har bir sherik bilan maqsadli ishlash, albatta, o‘z natijasini beradi”, — dedi u.
2−3-may kunlari 93 davlatdan 2,5 mingdan ortiq mehmon ishtirokida Toshkent xalqaro investitsiya forumi bo‘lib o‘tdi. Forum doirasidagi ishbilarmonlik tadbirlari natijasida umumiy qiymati 26,6 milliard dollarlik investitsiya shartnomalari va eksport shartnomalari paketi imzolandi.
Qurilish, yashil energiya, tog‘-kon sanoati, infratuzilmani rivojlantirish, kimyo, oziq-ovqat, to‘qimachilik va sog‘liqni saqlash sohalaridagi yirik loyihalar shular jumlasidandir.
Davlat rahbari “yo‘l xarita”larining barcha bandlari o‘z vaqtida va to‘liq amalga oshirilishi ustidan qat’iy nazorat o‘rnatish, investorlar bilan doimiy muloqot qilib, ular uchun maksimal darajada qulay sharoitlar yaratish, loyihalarni amalga oshirish jarayonida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan masalalarni tizimli hal etib borishni topshirdi.

In 2024, Uzbekistan plans to receive investments worth $5 billion from Russia, the correspondent of ‘‘Gazeta.uz’’ reports. On May 10, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the progress in implementing the agreements and further plans for investment cooperation with foreign partners.
On April 22-24, the international industrial exhibition “Innoprom. Central Asia”, which “has become a striking example of successful trade and economic cooperation with the Russian Federation”. As part of the event, a package of agreements worth $4 billion was adopted.
At the end of 2023, trade turnover between the countries reached almost $10 billion. The President set the goal of doubling this volume by 2030.
There are over 3,000 joint ventures with the Russian Federation operating in Uzbekistan. In 2023, more than 700 new enterprises were created. Last year, about $3 billion of Russian investments were spent; this year, $5 billion is expected.
“Today the portfolio of joint projects [with Russia] exceeds $44 billion. At the same time, this year alone the task has been set to ensure the absorption of at least $5 billion of [Russian] investments. This task is absolutely doable. Specific plans, network diagrams, road maps have been prepared in all areas, in all sectors, regions”, – Laziz Kudratov, Minister of Investment, Industry and Trade, said in an interview with the Uzbekistan 24 TV channel.
According to the head of the MIIT, the president instructed “to ensure a non-standard approach, to introduce non-standard mechanisms” in order to timely and effectively implement these projects.
“All necessary units of not only ministries and departments, but also the government, the Cabinet of Ministers, and the Prosecutor General’s Office will be connected. And such an approach, a non-standard approach, targeted work with every Russian investor, with every partner will definitely produce results”, – he said.
On May 2-3, the Tashkent International Investment Forum was held with the participation of more than 2.5 thousand guests from 93 countries. As a result of business events within the forum, a solid package of investment agreements and export contracts worth $26.6 billion was signed.
These include large projects in the fields of construction, green energy, mining, infrastructure development, chemical, food, textile and healthcare.
The head of state noted the need to ensure strict control over the timely and full implementation of each point of the road maps, constant dialogue and interaction with investors, creating the most favorable conditions for them and systematically resolving emerging issues in the process of project implementation.