Muqobil energetika loyihalari bo‘yicha axborot berildi
Davlatimiz rahbariga energetika sohasidagi vazifalar ijrosi va yangi loyihalar yuzasidan axborot berildi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Aholining energiya manbalariga talabini qondirish maqsadida har yili ko‘plab loyihalar amalga oshirilmoqda. Bu ishlar natijasida oxirgi besh yilda elektr energiyasi ishlab chiqarish 30 foiz ko‘payib, 81,5 milliard kilovatt soatga yetdi.
2035-yilda yurtimizda elektr iste’moli 121 milliard kilovatt soat bo‘lishi hisob-kitob qilingan. Shu bois uzoqni o‘ylab, energetikaning barcha yo‘nalishlarini rivojlantirish choralari ko‘rilmoqda. 2030-yilga borib, jami generatsiyada “yashil” energiya ulushini 54 foizga yetkazish rejalashtirilgan.
Bunda eng salohiyatli yo‘nalishlar suv va atom quvvatlaridan foydalanishdir.
Xususan, 2025-2026-yillarda umumiy quvvati 167 megavatt bo‘lgan 2 983 ta mikro-GES barpo etish belgilangan. Ushbu loyihalar natijasida 500 million kilovatt soat ekologik toza elektr energiyasi ishlab chiqariladi, 151 million metr kub tabiiy gaz iqtisod qilinadi. Qurilish davrida 1 200 nafar, loyihalar ishga tushganidan keyin 520 nafar fuqaro ishli bo‘ladi.
Taqdimotda energetika vaziri joriy yilda amalga oshiriladigan loyihalar bo‘yicha axborot berdi. Qayd etilganidek, bu yil quvvati 65 megavatt bo‘lgan 1 ming 185 ta mikro GES barpo etiladi. Ularning aksariyati tadbirkorlar tomonidan ishga tushiriladi.
Kelgusida atom enegriyasi ham bazaviy manbalardan biriga aylanishi ko‘zda tutilgan. Hozirgi kunda yurtimizda kichik quvvatli atom elektr stansiyasi qurish loyihasi ustida ish olib borilmoqda. Bo‘lajak stansiyaning har bir bosqichi – loyihalashtirishdan to bitgunga qadar Xalqaro atom energiyasi agentligining qat’iy nazorati ostida bo‘ladi, jahonning eng ilg‘or tajribalari va xavfsizlik talablari tatbiq etiladi.
“O‘zatom” agentligi rahbari shu boradagi muzokaralar va kelishuvlar, loyihaning borishi yuzasidan axborot berdi.
Rejadagi inshootlarni o‘z vaqtida ishga tushirib, aholi va iqtisodiyot tarmoqlarini qo‘shimcha energiya bilan ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Information on projects in the field of alternative energy was presented
President Shavkat Mirziyoyev was informed about the progress of tasks in the energy sector and the implementation of new projects, the press service of the head of our state reports.
In order to meet the growing needs of the population for energy resources, many projects are implemented annually. As a result of these efforts, over the past five years, the volume of electricity production has increased by 30 percent and reached 81.5 billion kilowatt-hours.
According to calculations, by 2035, electricity consumption in our country will amount to 121 billion kilowatt-hours. In this regard, measures are already being taken today to develop all areas of energy. By 2030, the share of “green” energy in the total generation volume is planned to be increased to 54 percent.
Hydropower and nuclear energy are considered the most promising areas.
In particular, in 2025-2026, it is planned to build 2,983 micro-hydroelectric power plants with a total capacity of 167 megawatts. These facilities will generate 500 million kilowatt-hours of clean energy annually and save 151 million cubic meters of natural gas. 1,200 people will be involved in the construction phase, and 520 permanent employees after commissioning.
The Minister of Energy presented information on the projects planned for the current year. This year, it is planned to commission 1,185 micro-hydroelectric power plants with a total capacity of 65 megawatts, most of which will be implemented by entrepreneurs.
It is also planned to use nuclear energy as one of the basic sources in the future. Work is currently underway on a project to build a low-power nuclear power plant. All stages – from design to launch – will be carried out under the strict control of the International Atomic Energy Agency (IAEA) using the best world practices and safety requirements.
The head of the Uzatom agency reported on the agreements reached, the progress of negotiations and the implementation of the project.
Instructions were given for the timely commissioning of facilities and the provision of additional energy to the population and economic sectors.