O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi muvofiqlashtiruvi ostida o‘tkazilayotgan Toshkent xalqaro investitsiya forumining uchinchi kunini “O‘zbekiston – BAA: Investitsiyalar va innovatsiyalar sohasida strategik hamkorlik” mavzusidagi uchrashuv boshlab berdi, deb xabar bermoqda ISSV matbuot xizmati.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi va Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) o‘rtasida investitsiya hamkorligini chuqurlashtirish va innovatsiyalar sohasida yangi istiqbollarni yaratish maqsadida tashkil etildi. Tadbirda davlat vakillari va xususiy sektor o‘rtasida bevosita muloqot o‘rnatildi, hamkorlikning yangi imkoniyatlari muhokama qilindi.
Uchrashuv doirasida O‘zbekiston vakili sifatida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev va BAA vakili sifatida BAA Energetika va infratuzilma vaziri Suhail Al Mazroui ishtirok etdi.
Jamshid Xodjayev ushbu uchrashuv aynan forum doirasida tashkillashtirilganligidan mamnunligini bildirgan holda, Suhail Al Mazrouiga tashrif uchun minnatdorchilik bildirdi.
“Men bu uchrashuvni to‘rtinchi Toshkent Xalqaro Investitsiya Forumi doirasida o‘tkazish g‘oyasi joriy yilning yanvar oyida mamlakatlarimiz rahbari tomonidan qo‘llab-quvvatlanganini alohida ta’kidlamoqchiman. Bu tashabbus esa har ikki tomonning yuqori darajadagi siyosiy irodasi va qiziqishining yana bir tasdig‘idir”, – dedi Bosh vazir o‘rinbosari.
Shuningdek, BAA Energetika va infratuzilma vaziri Suhail Al Mazroui futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasining Jahon Chempionati saralash bosqichi doirasida bo‘lib o‘tgan BAA va Qatar bilan o‘yinini eslab, o‘z nutqini O‘zbekistonni tarixiy natija – mundial bilan tabriklashdan boshladi.
“Bu munosabat – ikki strategik sherik va birodar o‘rtasidagi o‘rnak bo‘ladigan hamkorlikdir. BAA rahbari, Zoti oliylari bizdan O‘zbekistonda ko‘proq ish olib borishimizni so‘ramoqda. Men har doim aytaman: bunga hech qanday cheklovlar yo‘q. Biz investitsiyalarga cheklov qo‘ya olmaymiz. Qancha imkoniyat bo‘lsa, shuncha sarmoya qilamiz, shuncha hamkorlik qilamiz, imkoniyatlarni ochishga va kelishuvchi tomonlar o‘rtasidagi muammolarni hal qilishga harakat qilamiz”, – dedi vazir.
Uchrashuv davomida ikki mamlakat o‘rtasida istiqbolli qo‘shma loyihalar aniqlanib, yangi investitsiya imkoniyatlari taqdim etildi. Xususiy sektor vakillari uchun barcha savollarga javoblar berilib, mutaxassislar tomonidan amaliy maslahatlar taqdim etildi. Forumda davlat va biznes vakillari o‘rtasida kelgusidagi hamkorlikni rivojlantirish va umumiy iqtisodiy salohiyatni oshirishga qaratilgan aniq qadamlar belgilandi.
Shu bilan birga, tadbirda O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi strategik hamkorlikni mustahkamlash va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha qator sohalarda yangi hamkorlik shartnomlari imzolandi. Uchrashuv ikki mamlakatning iqtisodiy rivojlanishiga va innovatsion sohalardagi hamkorlikni kengaytirishga xizmat qilishi kutilmoqda.

Третий день Ташкентского международного инвестиционного форума, проводимого под координацией Министерства инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан, открылся встречей на тему «Узбекистан — ОАЭ: стратегическое партнерство в сфере инвестиций и инноваций», сообщает пресс-служба МИПТ.
Мероприятие было организовано с целью углубления инвестиционного сотрудничества между Республикой Узбекистан и Объединенными Арабскими Эмиратами (ОАЭ), а также создания новых перспектив в сфере инноваций. В ходе встречи состоялся прямой диалог между представителями государственных органов и частного сектора, были обсуждены новые возможности для взаимодействия.
В рамках встречи в качестве представителя Узбекистана участвовал заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Джамшид Ходжаев, а в качестве представителя ОАЭ — министр энергетики и инфраструктуры ОАЭ Сухейл Аль Мазруи.
Джамшид Ходжаев выразил удовлетворение тем, что эта встреча была организована именно в рамках форума, и поблагодарил Сухайля Аль Мазруи за визит.
«Хочу особо отметить, что идея проведения этой встречи в рамках четвертого Ташкентского международного инвестиционного форума была поддержана руководством наших стран еще в январе текущего года. Эта инициатива является еще одним подтверждением высокого уровня политической воли и взаимной заинтересованности обеих сторон,» – подчеркнул заместитель премьер-министра.
Также министр энергетики и инфраструктуры ОАЭ Сухейль Аль Мазруи, вспомнив матчи сборной Узбекистана по футболу против ОАЭ и Катара в рамках отборочного этапа чемпионата мира, начал свое выступление с поздравления Узбекистана с историческим результатом — выходом на мундиаль.
«Эти отношения — образцовое сотрудничество между двумя стратегическими партнерами и единомышленниками. Глава ОАЭ, Его Высочество, просит нас расширить нашу деятельность в Узбекистане. Я всегда говорю: для этого нет никаких ограничений. Мы не можем ограничивать инвестиции. Чем больше возможностей, тем больше мы будем инвестировать, тем больше будем сотрудничать, будем стремиться открывать новые возможности и решать проблемы между договаривающимися сторонами», — сказал министр.
В ходе встречи были определены перспективные совместные проекты между двумя странами и представлены новые инвестиционные возможности. Представители частного сектора получили ответы на все интересующие вопросы и практические рекомендации экспертов. По итогам форума намечены конкретные шаги, направленные на дальнейшее развитие сотрудничества между представителями государства и бизнеса и повышение общего экономического потенциала.
Кроме того, в рамках мероприятия был подписан ряд новых соглашений о сотрудничестве в различных сферах, направленных на укрепление стратегического партнерства между Узбекистаном и ОАЭ и реализацию совместных проектов. Ожидается, что встреча послужит стимулом для экономического развития обеих стран и расширению сотрудничества в инновационных областях.