O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi muvofiqlashtiruvi ostida o‘tkazilayotgan Toshkent xalqaro investitsiya forumining uchinchi kunini “O‘zbekiston – BAA: Investitsiyalar va innovatsiyalar sohasida strategik hamkorlik” mavzusidagi uchrashuv boshlab berdi, deb xabar bermoqda ISSV matbuot xizmati.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi va Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) o‘rtasida investitsiya hamkorligini chuqurlashtirish va innovatsiyalar sohasida yangi istiqbollarni yaratish maqsadida tashkil etildi. Tadbirda davlat vakillari va xususiy sektor o‘rtasida bevosita muloqot o‘rnatildi, hamkorlikning yangi imkoniyatlari muhokama qilindi.
Uchrashuv doirasida O‘zbekiston vakili sifatida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev va BAA vakili sifatida BAA Energetika va infratuzilma vaziri Suhail Al Mazroui ishtirok etdi.
Jamshid Xodjayev ushbu uchrashuv aynan forum doirasida tashkillashtirilganligidan mamnunligini bildirgan holda, Suhail Al Mazrouiga tashrif uchun minnatdorchilik bildirdi.
“Men bu uchrashuvni to‘rtinchi Toshkent Xalqaro Investitsiya Forumi doirasida o‘tkazish g‘oyasi joriy yilning yanvar oyida mamlakatlarimiz rahbari tomonidan qo‘llab-quvvatlanganini alohida ta’kidlamoqchiman. Bu tashabbus esa har ikki tomonning yuqori darajadagi siyosiy irodasi va qiziqishining yana bir tasdig‘idir”, – dedi Bosh vazir o‘rinbosari.
Shuningdek, BAA Energetika va infratuzilma vaziri Suhail Al Mazroui futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasining Jahon Chempionati saralash bosqichi doirasida bo‘lib o‘tgan BAA va Qatar bilan o‘yinini eslab, o‘z nutqini O‘zbekistonni tarixiy natija – mundial bilan tabriklashdan boshladi.
“Bu munosabat – ikki strategik sherik va birodar o‘rtasidagi o‘rnak bo‘ladigan hamkorlikdir. BAA rahbari, Zoti oliylari bizdan O‘zbekistonda ko‘proq ish olib borishimizni so‘ramoqda. Men har doim aytaman: bunga hech qanday cheklovlar yo‘q. Biz investitsiyalarga cheklov qo‘ya olmaymiz. Qancha imkoniyat bo‘lsa, shuncha sarmoya qilamiz, shuncha hamkorlik qilamiz, imkoniyatlarni ochishga va kelishuvchi tomonlar o‘rtasidagi muammolarni hal qilishga harakat qilamiz”, – dedi vazir.
Uchrashuv davomida ikki mamlakat o‘rtasida istiqbolli qo‘shma loyihalar aniqlanib, yangi investitsiya imkoniyatlari taqdim etildi. Xususiy sektor vakillari uchun barcha savollarga javoblar berilib, mutaxassislar tomonidan amaliy maslahatlar taqdim etildi. Forumda davlat va biznes vakillari o‘rtasida kelgusidagi hamkorlikni rivojlantirish va umumiy iqtisodiy salohiyatni oshirishga qaratilgan aniq qadamlar belgilandi.
Shu bilan birga, tadbirda O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi strategik hamkorlikni mustahkamlash va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha qator sohalarda yangi hamkorlik shartnomlari imzolandi. Uchrashuv ikki mamlakatning iqtisodiy rivojlanishiga va innovatsion sohalardagi hamkorlikni kengaytirishga xizmat qilishi kutilmoqda.

The third day of the Tashkent International Investment Forum, organized under the coordination of the Ministry of Investments, Industry, and Trade of the Republic of Uzbekistan, opened with a meeting titled “Uzbekistan – UAE: Strategic Partnership in Investments and Innovation”, the press service of the MIIT reports.
The event aimed to deepen investment cooperation between the Republic of Uzbekistan and the United Arab Emirates (UAE), while promoting new opportunities in innovation. The meeting facilitated a direct dialogue between government officials and private sector representatives, exploring new opportunities for collaboration.
Representing Uzbekistan was Deputy Prime Minister Jamshid Khodjaev, while the UAE delegation was led by Suhail Al Mazrouei, Minister of Energy and Infrastructure.
Deputy Prime Minister Khodjaev expressed satisfaction with the meeting’s inclusion in the forum and thanked Minister Al Mazrouei for his visit.
“I would like to highlight that the idea of holding this meeting as part of the fourth Tashkent International Investment Forum was endorsed by the leadership of both countries as early as January this year. This initiative reaffirms the high level of political will and mutual interest between our nations,” emphasized the Deputy Prime Minister.
Minister Al Mazrouei, recalling Uzbekistan’s historic qualification for the World Cup after matches against the UAE and Qatar during the qualifiers, began his remarks by congratulating Uzbekistan on this achievement.
“Our relationship exemplifies the cooperation between two strategic partners and like-minded nations. His Highness, the leader of the UAE, has urged us to expand our activities in Uzbekistan. I always say: there are no limits to this. We cannot restrict investments. The more opportunities there are, the more we will invest, collaborate, and strive to unlock new possibilities while addressing challenges between the parties,” stated the Minister.
The meeting identified promising joint projects between the two countries and introduced new investment opportunities. Private sector representatives received answers to their questions and practical recommendations from experts. Following the forum, specific steps aimed at further developing cooperation between state and business representatives and increasing the overall economic potential were outlined.
Furthermore, within the framework of the event, a number of new cooperation agreements in various fields were signed, aimed at strengthening the strategic partnership between Uzbekistan and the UAE and implementing joint projects. The meeting is expected to serve as a catalyst for economic growth in both countries and expand collaboration in innovative fields.