Qonun (O‘RQ–1131-son, 17.04.2026-y.) bilan ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi, deb xabar qilmoqda Adliya vazirligi matbuot xizmati.
Jinoyat kodeksiga kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, foydani (daromadni) yoki soliq solinadigan boshqa obyektlarni qasddan yashirishni, kamaytirib ko‘rsatishni, shuningdek soliqlarni yoki yig‘imlarni to‘lashdan qasddan bo‘yin tovlashni ancha miqdorda sodir etish, shunday qilmish uchun ma’muriy jazo qo‘llanilganidan keyin ro‘y bergan bo‘lsa,
- BHMning 100 baravaridan 150 baravarigacha miqdorda jarima yoki 2 yilgacha axloq tuzatish ishlari yoxud 1 yildan 3 yilgacha ozodlikni cheklash yoki 1 yildan 3 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanishi belgilandi.
Ilgari, mazkur jinoyat uchun BHMning 15 baravarigacha miqdorda jarima yoki 2 yilgacha axloq tuzatish ishlari bilan jazolanish belgilangan edi.
Jinoyat protsessual kodeksiga kiritilgan qo‘shimchalarga ko‘ra, Tadbirkorlik subyektining jamoat himoyachisi sifatida ishtirok etadigan vakili tushunchasi kiritildi.
Unga ko‘ra, tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil yoki Savdo-sanoat palatasi tomonidan tayinlangan vakil tadbirkorning faoliyati bilan bog‘liq jinoyat ishida surishtiruv, dastlabki tergov yoki sud jarayonida tadbirkorlik talabiga ko‘ra jamoat himoyachisi sifatida ishtirok etishi mumkin.
Bundan tashqari, Soliq kodeksiga sud qaror chiqarguniga qadar tergovda qo‘shimcha hisoblanib undirilgan soliq va yig‘imlar bo‘yicha penya hisoblanmasligini belgilovchi o‘zgartirishlar kiritildi.

Законом (№ ЗРУ-1131 от 17.04.2026 г.) внесены изменения и дополнения в ряд законодательных актов, сообщает пресс-служба Министерства юстиции.
Согласно изменениям, внесённым в Уголовный кодекс, умышленное сокрытие прибыли (дохода) или иных объектов налогообложения, их занижение, а также уклонение от уплаты налогов или сборов в значительном размере, совершённые после применения административного наказания за аналогичное деяние, наказываются:
- штрафом в размере от 100 до 150 базовых расчётных величин, либо исправительными работами до 2 лет, либо ограничением свободы от 1 до 3 лет, либо лишением свободы от 1 до 3 лет.
Ранее за данное преступление предусматривался штраф до 15 базовых расчётных величин или исправительные работы до 2 лет.
В Уголовно-процессуальный кодекс введено понятие представителя субъекта предпринимательства, участвующего в качестве общественного защитника.
Согласно этому, представитель по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства или представитель, назначенный Торгово-промышленной палатой, может участвовать в уголовном деле, связанном с деятельностью предпринимателя, на стадии дознания, предварительного следствия или судебного разбирательства в качестве общественного защитника по требованию предпринимателя.
Кроме того, в Налоговый кодекс внесены изменения, согласно которым до вынесения судебного решения не начисляется пеня по доначисленным в ходе следствия налогам и сборам.