Qonun (O‘RQ–1131-son, 17.04.2026-y.) bilan ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi, deb xabar qilmoqda Adliya vazirligi matbuot xizmati.
Jinoyat kodeksiga kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, foydani (daromadni) yoki soliq solinadigan boshqa obyektlarni qasddan yashirishni, kamaytirib ko‘rsatishni, shuningdek soliqlarni yoki yig‘imlarni to‘lashdan qasddan bo‘yin tovlashni ancha miqdorda sodir etish, shunday qilmish uchun ma’muriy jazo qo‘llanilganidan keyin ro‘y bergan bo‘lsa,
- BHMning 100 baravaridan 150 baravarigacha miqdorda jarima yoki 2 yilgacha axloq tuzatish ishlari yoxud 1 yildan 3 yilgacha ozodlikni cheklash yoki 1 yildan 3 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanishi belgilandi.
Ilgari, mazkur jinoyat uchun BHMning 15 baravarigacha miqdorda jarima yoki 2 yilgacha axloq tuzatish ishlari bilan jazolanish belgilangan edi.
Jinoyat protsessual kodeksiga kiritilgan qo‘shimchalarga ko‘ra, Tadbirkorlik subyektining jamoat himoyachisi sifatida ishtirok etadigan vakili tushunchasi kiritildi.
Unga ko‘ra, tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil yoki Savdo-sanoat palatasi tomonidan tayinlangan vakil tadbirkorning faoliyati bilan bog‘liq jinoyat ishida surishtiruv, dastlabki tergov yoki sud jarayonida tadbirkorlik talabiga ko‘ra jamoat himoyachisi sifatida ishtirok etishi mumkin.
Bundan tashqari, Soliq kodeksiga sud qaror chiqarguniga qadar tergovda qo‘shimcha hisoblanib undirilgan soliq va yig‘imlar bo‘yicha penya hisoblanmasligini belgilovchi o‘zgartirishlar kiritildi.

Under the Law (No. LRU-1131 dated April 17, 2026), amendments and additions have been introduced to several legislative acts, the press service of the Ministry of Justice reports.
According to the amendments to the Criminal Code, intentional concealment of profits (income) or other taxable objects, their understatement, as well as deliberate evasion of taxes or fees in a significant amount, committed after administrative penalties have already been applied for the same act, shall be punishable by:
- a fine ranging from 100 to 150 basic calculation units, or corrective labor for up to 2 years, or restriction of liberty from 1 to 3 years, or imprisonment from 1 to 3 years.
Previously, this offense was punishable by a fine of up to 15 basic calculation units or corrective labor for up to 2 years.
Amendments to the Criminal Procedure Code introduce the concept of a representative of a business entity acting as a public defender.
Accordingly, a representative protecting the rights and legitimate interests of business entities, or a representative appointed by the Chamber of Commerce and Industry, may participate in criminal proceedings related to a business entity’s activities during inquiry, preliminary investigation, or trial as a public defender upon the entrepreneur’s request.
Additionally, amendments to the Tax Code stipulate that penalties (interest) will not be accrued on additional taxes and fees assessed during the investigation until a court decision is issued.