Tadbirkorlik faoliyatiga noqonuniy aralashuvlar cheklanadi hamda tadbirkorlar va davlat organlari o‘rtasidagi muloqot shaffofligi ta’minlanadi
Prezidentning “Tadbirkorlik faoliyatiga noqonuniy aralashuvlarni cheklash va nazorat tadbirlarining shaffofligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni (PF–63-son, 17.04.2026-y.) bilan yangi nazorat mexanizmlari va raqamli vositalar joriy etilmoqda, deb xabar bermoqda Adliya vazirligi matbuot xizmati.
2026-yil 1-iyuldan boshlab “Yagona davlat nazorati” axborot tizimi va uning mobil ilovasi ishga tushiriladi. Unda tadbirkorlar o‘z faoliyati hududidagi mansabdor shaxslar (hokim, mahalla raisi, hokim yordamchisi, profilaktika inspektori, soliq inspektori) haqida ma’lumot olish va ular bilan chat orqali muloqot qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Shuningdek, tekshiruvlar va boshqa muloqotlar yakuniga ko‘ra davlat xizmatchilarining harakatlarini baholash hamda tekshiruv o‘tkazish vakolatiga ega bo‘lmagan shaxslar haqida real vaqt rejimida xabardor bo‘lish imkoniyati yaratiladi.
2026-yil 1-avgustdan boshlab davlat xizmatchilari (shu jumladan huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari) va tadbirkorlar o‘rtasidagi nazorat tadbiri hisoblanmaydigan barcha muloqotlarni tizimda majburiy qayd etish tartibi joriy etiladi. Bundan tashqari, “Biznes himoya” QR-kodi orqali barcha tekshiruvlar, shu jumladan jinoyat ishlari doirasidagi va profilaktik tadbirlar ham ro‘yxatga olinadi.
Davlat xizmatchisining tekshiruv yoki profilaktik tadbir maqsadisiz tadbirkorga tashrifi yoki uni boshqa joyga chaqirishi nazorat tadbiri hisoblanmaydigan muloqot deb e’tirof etiladi. Bunday muloqotlarni tizimga kiritish majburiy bo‘lib, bu talabga rioya qilmaslik xizmat tekshiruviga sabab bo‘ladi.
Muloqotning asosli yoki asossiz ekanligi tegishli davlat organlarining ichki korrupsiyaga qarshi nazorat bo‘linmalari tomonidan baholanadi.
Bir yil davomida bir tadbirkor bilan ikki va undan ortiq asossiz muloqotga kirishgan davlat xizmatchilariga nisbatan xizmat tekshiruvi o‘tkaziladi, ular 12 oy davomida ushbu tadbirkorga nisbatan tekshiruvlarda ishtirok eta olmaydi. Ushbu taqiq buzilgan taqdirda, tekshiruv o‘tkazish huquqini beruvchi maxsus guvohnoma 3 oygacha muddatga to‘xtatiladi. Tizimli ravishda qoidabuzarlik sodir etgan shaxslar 6 oy muddatga “Vijdonsiz tekshiruvchilar reyestri”ga kiritiladi.

Under the Presidential Decree “On measures to limit unlawful interference in business activities and enhance transparency of control procedures” (No. PF–63 dated April 17, 2026), new control mechanisms and digital tools are being introduced. This was reported by the press service of the Ministry of Justice
Starting from July 1, 2026, the “Unified State Control” information system and its mobile application will be launched with expanded functionality. Entrepreneurs will be able to access information about local officials (khokim, mahalla chairperson, khokim’s assistant, prevention inspector, tax inspector) and communicate with them via chat. The system will also allow evaluation of government officials’ actions following inspections and other interactions, as well as real-time notifications about individuals who are not authorized to conduct inspections.
From August 1, 2026, it will become mandatory to record in the system all interactions between public officials (including law enforcement officers) and business entities that do not constitute control measures. Additionally, the “Business Protection” QR code will be introduced to ensure registration of all inspections, including those conducted within criminal proceedings and preventive activities, as well as such non-control interactions.
A visit by a public official to a business entity’s premises or summoning the entrepreneur without the purpose of conducting an inspection or preventive measure will be classified as a non-control interaction. Recording such interactions in the system is mandatory, and failure to do so will result in an internal investigation.
The justification of such interactions will be assessed by internal anti-corruption control units of the relevant government bodies.
Public officials who engage in unjustified interactions with the same business entity two or more times within a year will be subject to disciplinary measures. These include internal investigations, prohibition from participating in inspections of the respective business for 12 months, and suspension of their inspection authorization certificate for up to 3 months in case of violation. Officials who systematically violate these procedures will be included in the “Register of Unreliable Inspectors” for a period of 6 months.