Tadbirkorlik faoliyatiga noqonuniy aralashuvlar cheklanadi hamda tadbirkorlar va davlat organlari o‘rtasidagi muloqot shaffofligi ta’minlanadi
Prezidentning “Tadbirkorlik faoliyatiga noqonuniy aralashuvlarni cheklash va nazorat tadbirlarining shaffofligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni (PF–63-son, 17.04.2026-y.) bilan yangi nazorat mexanizmlari va raqamli vositalar joriy etilmoqda, deb xabar bermoqda Adliya vazirligi matbuot xizmati.
2026-yil 1-iyuldan boshlab “Yagona davlat nazorati” axborot tizimi va uning mobil ilovasi ishga tushiriladi. Unda tadbirkorlar o‘z faoliyati hududidagi mansabdor shaxslar (hokim, mahalla raisi, hokim yordamchisi, profilaktika inspektori, soliq inspektori) haqida ma’lumot olish va ular bilan chat orqali muloqot qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Shuningdek, tekshiruvlar va boshqa muloqotlar yakuniga ko‘ra davlat xizmatchilarining harakatlarini baholash hamda tekshiruv o‘tkazish vakolatiga ega bo‘lmagan shaxslar haqida real vaqt rejimida xabardor bo‘lish imkoniyati yaratiladi.
2026-yil 1-avgustdan boshlab davlat xizmatchilari (shu jumladan huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari) va tadbirkorlar o‘rtasidagi nazorat tadbiri hisoblanmaydigan barcha muloqotlarni tizimda majburiy qayd etish tartibi joriy etiladi. Bundan tashqari, “Biznes himoya” QR-kodi orqali barcha tekshiruvlar, shu jumladan jinoyat ishlari doirasidagi va profilaktik tadbirlar ham ro‘yxatga olinadi.
Davlat xizmatchisining tekshiruv yoki profilaktik tadbir maqsadisiz tadbirkorga tashrifi yoki uni boshqa joyga chaqirishi nazorat tadbiri hisoblanmaydigan muloqot deb e’tirof etiladi. Bunday muloqotlarni tizimga kiritish majburiy bo‘lib, bu talabga rioya qilmaslik xizmat tekshiruviga sabab bo‘ladi.
Muloqotning asosli yoki asossiz ekanligi tegishli davlat organlarining ichki korrupsiyaga qarshi nazorat bo‘linmalari tomonidan baholanadi.
Bir yil davomida bir tadbirkor bilan ikki va undan ortiq asossiz muloqotga kirishgan davlat xizmatchilariga nisbatan xizmat tekshiruvi o‘tkaziladi, ular 12 oy davomida ushbu tadbirkorga nisbatan tekshiruvlarda ishtirok eta olmaydi. Ushbu taqiq buzilgan taqdirda, tekshiruv o‘tkazish huquqini beruvchi maxsus guvohnoma 3 oygacha muddatga to‘xtatiladi. Tizimli ravishda qoidabuzarlik sodir etgan shaxslar 6 oy muddatga “Vijdonsiz tekshiruvchilar reyestri”ga kiritiladi.

Указом Президента «О мерах по ограничению незаконного вмешательства в предпринимательскую деятельность и повышению прозрачности контрольных мероприятий» (№ УП–63 от 17.04.2026 г.) предусмотрено внедрение новых механизмов контроля и цифровых инструментов, сообщает пресс-служба Министерства юстиции.
С 1 июля 2026 года запускается информационная система «Ягона давлат назорати» и ее мобильное приложение с расширенными функциями. В частности, предприниматели смогут получать информацию о должностных лицах по месту своей деятельности (хоким, председатель махалли, помощник хокима, инспектор профилактики, налоговый инспектор) и взаимодействовать с ними в формате чата. Также вводится возможность оценки действий государственных служащих по итогам проверок и иных взаимодействий, а предприниматели будут получать уведомления в реальном времени о лицах, не имеющих полномочий на проведение проверок.
С 1 августа 2026 года вводится обязательный учет в системе всех диалогов между государственными служащими (включая сотрудников правоохранительных органов) и предпринимателями, не являющихся контрольными мероприятиями. Также внедряется QR-код «Бизнес химоя», обеспечивающий регистрацию всех проверок, включая проверки в рамках уголовных дел и профилактических мероприятий, а также фиксацию таких диалогов.
Отдельно определяется, что посещение государственным служащим предпринимателя либо вызов его без цели проведения проверки или профилактического мероприятия признается диалогом, не являющимся контрольным мероприятием. Внесение сведений о таком диалоге в систему является обязательным, а его отсутствие служит основанием для проведения служебного расследования.
Оценка обоснованности диалога осуществляется подразделениями внутреннего антикоррупционного контроля соответствующих государственных органов.
В отношении государственных служащих, допускающих необоснованные диалоги с предпринимателями два и более раза в течение года, устанавливаются меры ответственности. В частности, проводится служебное расследование, запрещается участие в проверках данного субъекта в течение 12 месяцев, а нарушение данного запрета влечет приостановление действия удостоверения на право проведения проверок до 3 месяцев. Лица, систематически нарушающие порядок взаимодействия с предпринимателями, включаются в «Реестр недобросовестных проверяющих» сроком на 6 месяцев.