7-may kuni Toshkentda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Avstriya elchixonasi hamkorligida ikki mamlakatning 100 nafar ishbilarmon doiralari vakillari uchun O‘zbekiston-Avstriya biznes-forumi tashkil etildi, deb xabar qilmoqda vazirlik matbuot xizmati. Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Shoxrux Gulаmov mamlakatimizning investitsiyaviy salohiyatiga bag‘ishlangan ma’ruza bilan chiqish qildi.
Avstriya tomonidan Yevropa va xalqaro ishlar bo‘yicha federal vazir Beate Maynl-Rayzinger hamda Moliya vazirligining davlat kotibi Barbara Aybinger-Midl ishtirok etishdi.
Forum doirasida ikki yoqlama soliqqa tortishning oldini olish, migratsiya sohasidagi hamkorlik hamda diplomatik pasport egalari uchun vizasiz rejimni joriy etishga doir hujjatlar almashinuvi bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar Raiffeisen va UniCredit banklari ko‘magida faoliyat yuritayotgan Lasselsberger, Doppelmayr, AME International, Bowas va Bauer kabi kompaniyalarning muvaffaqiyatli ishlarini alohida qayd etdilar. Tog‘-kon sanoati, agrosanoat, farmatsevtika va «yashil» energetika sohalaridagi loyihalarga alohida e’tibor qaratildi. Forum yangi loyihalar bo‘yicha «yo‘l xaritalari»ni ishlab chiqishga qaratilgan B2B va B2G shaklidagi uchrashuvlar bilan yakunlandi.

On May 7, Tashkent hosted the Uzbekistan-Austria Business Forum, organized by the Ministry of Investment, Industry, and Trade (MIIT) alongside the Austrian Embassy for 100 business community representatives from both nations, the press service of the Ministry reports. Deputy Minister of Investment, Industry, and Trade Shokhrukh Gulamov presented a comprehensive report highlighting the country’s investment potential.
The Austrian delegation included Federal Minister for European and International Affairs Beate Meinl-Reisinger and State Secretary of the Ministry of Finance Barbara Eibinger-Miedl.
The Forum facilitated a formal exchange of documents regarding the avoidance of double taxation, migration partnerships, and visa-free travel for diplomatic passport holders.
The participants recognized the successful operations of companies such as Lasselsberger, Doppelmayr, AME International, Bowas, and Bauer, supported by financing from Raiffeisen and UniCredit. Particular emphasis was placed on initiatives within the mining, agribusiness, pharmaceutical, and green energy sectors. The event concluded with B2B and B2G sessions aimed at developing strategic roadmaps for forthcoming projects.