Investitsiyalar, sanoat va tashqi savdo vaziri Islom taraqqiyot bankining Olmaotadagi mintaqaviy xabi rahbari bilan uchrashdi
Joriy yilning 21-may kuni Investitsiyalar, sanoat va tashqi savdo vaziri Laziz Kudratov Islom taraqqiyot bankining Olmaotadagi mintaqaviy xabi rahbari Ali Muhammad Xon bilan uchrashdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati.
Ushbu muloqot ITB missiyasining Oʻzbekistonga uch kunlik tashrifining yakunlariga bagishlandi. Oʻz safari davomida missiya vakillari mamlakatimizda amalga oshirilayotgan loyihalar, yangi tashabbuslar, investitsiyaviy imkoniyatlar hamda dasturlar bilan yaqindan tanishdilar. Suhbat chogʻida tomonlar hamkorlikning bugungi holati va istiqbolli rejalarini atroflicha muhokama qildilar.
Bugungi kunda Oʻzbekiston va ITB guruhi oʻrtasidagi sheriklik portfeli mintaqada eng jadal rivojlanayotgan koʻrsatkichlardan biri boʻlib, 5 milliard dollardan oshdi. Buning ustiga, hozirgi vaqtda ustuvor yoʻnalishlar boʻyicha umumiy qiymati 3 milliard dollarga teng boʻlgan 20 ta yangi loyihani hayotga tatbiq etish imkoniyatlari koʻrib chiqilmoqda. Oʻzaro samarali hamkorlik transport infratuzilmasi, energetika, suv resurslarini boshqarish, sogʻliqni saqlash, taʼlim va qishloq xoʻjaligi kabi eng muhim sohalarni qamrab olgan.
Uchrashuv yakunida Istiqbolli investitsiya loyihalari dasturi imzolandi. Mazkur hujjat bilan tomonlar yangi hamkorlik strategiyasiga asos boʻladigan boʻlajak loyihalar roʻyxatini (Pipeline of projects) tasdiqladilar.

On May 21 of this year, the Minister of Investment, Industry and Trade Laziz Kudratov met with Ali Muhammad Khan, Head of the Islamic Development Bank Regional Hub in Almaty, the press service of the MIIT reports.
The meeting concluded a three-day IsDB mission to Uzbekistan, during which the delegation reviewed ongoing projects, strategic initiatives, investment opportunities, and current programs. The parties discussed the status of current joint operations and outlined future cooperation.
Uzbekistan’s portfolio with the IsDB Group remains one of the most dynamic in the region, exceeding $5 billion. Additionally, 20 new pipeline projects valued at $3 billion are under consideration across key sectors. The bilateral partnership spans critical areas, including transport infrastructure, energy, water resource management, healthcare, education, and agriculture.
The meeting concluded with the signing of the Pipeline Investment Program, establishing the framework of projects that will drive the new country partnership strategy.