Investitsiyalar, sanoat va tashqi savdo vaziri Islom taraqqiyot bankining Olmaotadagi mintaqaviy xabi rahbari bilan uchrashdi
Joriy yilning 21-may kuni Investitsiyalar, sanoat va tashqi savdo vaziri Laziz Kudratov Islom taraqqiyot bankining Olmaotadagi mintaqaviy xabi rahbari Ali Muhammad Xon bilan uchrashdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati.
Ushbu muloqot ITB missiyasining Oʻzbekistonga uch kunlik tashrifining yakunlariga bagishlandi. Oʻz safari davomida missiya vakillari mamlakatimizda amalga oshirilayotgan loyihalar, yangi tashabbuslar, investitsiyaviy imkoniyatlar hamda dasturlar bilan yaqindan tanishdilar. Suhbat chogʻida tomonlar hamkorlikning bugungi holati va istiqbolli rejalarini atroflicha muhokama qildilar.
Bugungi kunda Oʻzbekiston va ITB guruhi oʻrtasidagi sheriklik portfeli mintaqada eng jadal rivojlanayotgan koʻrsatkichlardan biri boʻlib, 5 milliard dollardan oshdi. Buning ustiga, hozirgi vaqtda ustuvor yoʻnalishlar boʻyicha umumiy qiymati 3 milliard dollarga teng boʻlgan 20 ta yangi loyihani hayotga tatbiq etish imkoniyatlari koʻrib chiqilmoqda. Oʻzaro samarali hamkorlik transport infratuzilmasi, energetika, suv resurslarini boshqarish, sogʻliqni saqlash, taʼlim va qishloq xoʻjaligi kabi eng muhim sohalarni qamrab olgan.
Uchrashuv yakunida Istiqbolli investitsiya loyihalari dasturi imzolandi. Mazkur hujjat bilan tomonlar yangi hamkorlik strategiyasiga asos boʻladigan boʻlajak loyihalar roʻyxatini (Pipeline of projects) tasdiqladilar.

21 мая текущего года глава МИПТ Лазиз Кудратов провел встречу с руководителем Алматинского регионального хаба Исламского банка развития Али Мухаммадом Ханом, сообщает пресс-служба МИПТ.
Встреча ознаменовала завершение трехдневного визита миссии ИБР в Узбекистан, в течение которого гости подробно ознакомились с реализуемыми проектами и инициативами, инвестиционными возможностями и действующими программами. В ходе беседы стороны детально обсудили текущее состояние совместной работы и планы на перспективу.
На сегодняшний день портфель сотрудничества между Узбекистаном и группой ИБР является одним из самых динамично развивающихся в регионе и превышает 5 миллиардов долларов. Кроме того, сейчас рассматриваются возможности реализации 20 новых проектов по приоритетным направлениям на общую сумму 3 миллиарда долларов. Взаимное партнерство охватывает такие ключевые сферы, как транспортная инфраструктура, энергетика, управление водными ресурсами, здравоохранение, образование и сельское хозяйство.
По итогам встречи была подписана Программа перспективных инвестиционных проектов. В нем стороны утвердили перечень проектов (Pipeline of projects), который ляжет в основу новой стратегии сотрудничества.