Oʻzbekiston Prezidenti YXHT bilan koʻp qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21-may kuni mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti bosh kotibi Feridun Sinirlioʻgʻluni qabul qildi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Uchrashuvda YXHT bilan iqtisodiy-ekologik, siyosiy va gumanitar sohalardagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Ochiq va konstruktiv muloqot yuksak darajaga chiqqani, Oʻzbekistonning YXHT va uning tizimidagi institutlar bilan hamkorligi izchil mustahkamlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Tashkilot rahbariyati Oʻzbekistonga tashriflarni muntazam amalga oshirmoqda, YXHT DIIHB missiyalari mamlakatimizda saylov jarayonlarini monitoring qilishda faol ishtirok etmoqda.
Transmilliy tahdidlarga qarshi kurashish, sud-huquq tizimini isloh qilish, gender tenglikni ilgari surish, inson huquqlarini himoya qilish va ommaviy axborot vositalarini rivojlantirish sohalarida amalga oshirilayotgan qoʻshma loyihalarning natijalari alohida qayd etildi.
Tomonlar kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish, raqamlashtirish va sunʼiy intellektni rivojlantirish, kadrlar malakasini oshirish, yoshlarni qoʻllab-quvvatlash hamda “yashil” kun tartibini ilgari surish kabi ustuvor yoʻnalishlarda ham hamkorlikni yanada kengaytirish zarurligini taʼkidladilar.
Hamkorlik boʻyicha yangi “yoʻl xaritasi”ni tayyorlab, Oʻzbekistonda va YXHT doirasida bir qator qoʻshma tadbirlarni oʻtkazish boʻyicha kelishuvga erishildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 21 мая принял генерального секретаря Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Феридуна Синирлиоглу, прибывшего в нашу страну с официальным визитом, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы дальнейшего развития сотрудничества с ОБСЕ в экономико-экологическом, политическом и гуманитарном измерениях.
С удовлетворением отмечены высокий уровень открытого и конструктивного диалога, а также последовательное укрепление взаимодействия Узбекистана с ОБСЕ и ее профильными институтами. Руководство Организации регулярно посещает Узбекистан, миссии БДИПЧ ОБСЕ принимают активное участие в мониторинге электоральных процессов в стране.
Особо отмечены результаты совместных проектов в сферах противодействия транснациональным угрозам, реформирования судебно-правовой системы, продвижения гендерного равенства, защиты прав человека и развития СМИ.
Стороны также подчеркнули востребованность дальнейшего расширения сотрудничества в таких приоритетных направлениях, как противодействие киберпреступности, развитие цифровизации и искусственного интеллекта, повышение квалификации кадров, поддержка молодежи и продвижение «зеленой» повестки.
Достигнута договоренность о подготовке новой «дорожной карты» сотрудничества и проведении серии совместных мероприятий в Узбекистане и на площадках ОБСЕ.