Oʻzbekiston Prezidenti BAA bilan koʻp qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish muhimligini taʼkidladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-may kuni Birlashgan Arab Amirliklari Hukumat ishlari boʻyicha vaziri Muhammad bin Abdulloh al-Gargaviy boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Uchrashuv avvalida vazir davlatimiz rahbariga BAA Prezidenti Shayx Muhammad Ol Nahayon, mamlakat Bosh vaziri, Vitse-prezidenti va Dubay Amiri Shayx Muhammad Ol Maktum hamda Vitse-prezident Shayx Mansur Ol Nahayonning samimiy salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Ikki mamlakat oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlikni, avvalo, davlat boshqaruvi samaradorligini oshirish va ushbu sohada amalga oshirilayotgan islohotlar natijadorligini taʼminlash borasidagi ishlarni yanada kengaytirishning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi.
Oʻzbekiston – BAA doʻstlik va strategik sheriklik munosabatlari jadal rivojlanib, ustuvor yoʻnalishlarda amaliy hamkorlik mustahkamlanayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Davlat xizmati mexanizmlarini takomillashtirishning 10 ta asosiy yoʻnalishi boʻyicha hamkorlikni nazarda tutuvchi qoʻshma “yoʻl xaritasi” izchil amalga oshirilmoqda. BAAning byurokratiyani qisqartirish sohasidagi ilgʻor tajribasi joriy etilmoqda. Tegishli dastur doirasida loyiha ofisi ishga tushirildi.
Hozirga qadar qamrovi bir milliondan oshgan “Besh million sunʼiy intellekt yetakchilari” taʼlim dasturini amalga oshirish natijalari ham eʼtirof etildi.
Bugun “Davlat organlari faoliyati samaradorligini baholash” loyihasi gʻoliblarini taqdirlash marosimi boʻlib oʻtadi. Mazkur tashabbus qamrovini, jumladan, mahalliy davlat hokimiyati organlari vakillarini jalb qilish hisobiga yanada kengaytirishdan manfaatdorlik bildirildi.
Umummilliy kitobxonlik harakatini birgalikda yoʻlga qoʻyish rejalari koʻrib chiqildi.
Yoshlarni qoʻllab-quvvatlash va kamol toptirishga qaratilgan loyihalarni amalga oshirish, qoʻshma taraqqiyot forumlarini oʻtkazish hamda Oʻzbekiston rivojiga xizmat qiluvchi strategik va konseptual hujjatlarni tayyorlashni ilgari surish boʻyicha kelishuvga erishildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 22 мая провел встречу с делегацией Объединенных Арабских Эмиратов во главе с министром по делам Правительства Мухаммадом бин Абдуллой аль-Гергави, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
В начале встречи министр передал главе нашего государства тёплые слова приветствия Президента ОАЭ Шейха Мухаммада Аль Нахаяна, вице-президента, Премьер-министра страны, Эмира Дубая Шейха Мухаммада Аль Мактума и вице-президента Шейха Мансура Аль Нахаяна.
Были рассмотрены актуальные аспекты дальнейшего расширения узбекско-эмиратского многопланового сотрудничества, прежде всего по повышению эффективности системы государственного управления и обеспечению результативности проводимых реформ в этой сфере.
С глубоким удовлетворением отмечено динамичное развитие отношений дружбы и стратегического партнерства между Узбекистаном и ОАЭ, а также укрепление практического взаимодействия по приоритетным направлениям.
Последовательно осуществляется совместная «дорожная карта», предусматривающая сотрудничество по 10 ключевым направлениям совершенствования механизмов государственной службы. Внедряется передовой опыт ОАЭ в области сокращения бюрократии. В рамках соответствующей программы начал деятельность проектный офис.
Отмечены также результаты реализации образовательной программы «Пять миллионов лидеров искусственного интеллекта», которой на сегодняшний день охвачено свыше одного миллиона человек.
Сегодня состоится торжественная церемония награждения победителей проекта «Оценка эффективности деятельности государственных органов». Выражена заинтересованность в дальнейшем расширении охвата данной инициативы, в том числе за счет подключения представителей местных органов власти.
Рассмотрены планы по совместному запуску общенационального движения чтения.
Достигнута договоренность о дальнейшей реализации проектов, направленных на поддержку и развитие молодежи, проведение совместных форумов развития, а также продвижение подготовки стратегических и концептуальных документов, нацеленных на развитие Узбекистана.