Mamlakatimiz elchixonasi diplomatlari Xitoyning Ichki Mo‘g‘uliston hududi partiya qo‘mitasi kotibi Van Veychjun bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Suhbat chog‘ida ikki mamlakat o‘rtasida qishloq xo‘jaligi, agrosanoat, yuqori sifatli chorvachilik mahsulotlari va to‘qimachilik xomashyolari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, sabzavot va don mahsulotlarini o‘zaro yetkazib berish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Xitoy tomoni muhokama qilingan barcha ustuvor yo‘nalishlarda tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, o‘zaro savdo-iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash hamda hududlararo sheriklikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish maqsadida ikki tomonlama delegatsiyalar almashinuvini faollashtirishga to‘liq tayyorligini bildirdi.
Muzokaralar davomida O‘zbekiston va Xitoy hududlari o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri almashinuvni kengaytirish maqsadida respublikamiz viloyatlari va Ichki Mo‘g‘uliston hududi o‘rtasida birodarlik aloqalarini o‘rnatish muhimligi ta’kidlandi. Uchrashuv yakunida savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va gumanitar sohalardagi loyihalarni amaliy hayotga tatbiq etish uchun yaqin istiqbolda delegatsiyalar tashriflarini uyushtirishga kelishib olindi.
Ichki Mo‘g‘uliston Xitoyning iqtisodiy jihatdan eng yirik va strategik hududlaridan biri hisoblanadi. Tabiiy resurslarga nihoyatda boy bo‘lgan ushbu mintaqada chorvachilik va sanoatning boshqa tarmoqlari yuqori darajada rivojlangan.
Aholisi soni 23,8 million kishini tashkil etuvchi mazkur o‘lkaning yalpi ichki mahsuloti 383,9 milliard dollardan ortiqdir. Mintaqada yetishtiriladigan asosiy qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sirasiga bug‘doy, makkajo‘xori, soya, kartoshka va to‘yimli yem-xashak ekinlari kiradi. Bu esa O‘zbekiston agrosanoat tarmog‘i vakillari uchun o‘zaro tajriba hamda mahsulot almashinuvi yo‘nalishida keng imkoniyatlar eshigini ochadi.

Diplomats from our country’s Embassy in Beijing met with Wang Weizhong, Secretary of the Party Committee of China’s Inner Mongolia Autonomous Region, the correspondent of “Dunyo” news agency reports.
During the conversation, issues related to establishing production in agriculture and agro-industrial complexes, high-quality livestock products and textile raw materials, as well as mutual supplies of vegetables and grain products between the two countries were discussed.
The Chinese side expressed its full readiness for systemic cooperation in all priority areas discussed, strengthening trade and economic ties, and intensifying delegation exchanges with the goal of elevating interregional partnership to a qualitatively new level.
During the talks, the importance of establishing sister-city relations between the regions of Uzbekistan and Inner Mongolia to expand direct contacts was emphasized. Following the meeting, the parties agreed to organize reciprocal visits by delegations in the near future for the practical implementation of projects in the trade, economic, scientific, technical, and humanitarian spheres.
Inner Mongolia is one of China’s largest and most strategically important economic regions. Boasting abundant natural resources, the region boasts highly developed livestock farming and other industries.
The autonomous region has a population of 23.8 million, and its gross regional product exceeds $383.9 billion. The region’s main agricultural crops are wheat, corn, soybeans, potatoes, and forage crops. This offers significant opportunities for the Uzbek agricultural sector to exchange expertise and expand mutual product supplies.