Mahalliy korxona zamonaviy materiallar ishlab chiqarishni o‘zlashtirmoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev “Chirchiq” kimyo-industrial texnoparkidagi “NovoPlast TPE” korxonasida bo‘ldi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Loyiha Rossiyaning “VR Plast” korxonasi bilan hamkorlikda 4 ming 200 kvadrat metr maydonda amalga oshirilgan. Uning umumiy qiymati 5,4 million dollarni tashkil etadi.
Korxonada zamonaviy laboratoriya va innovatsion ishlab chiqarish liniyalari yo‘lga qo‘yilgan. Bugungi kunda u termoplastik elastomer granulalar va ulardan tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha mahalliy yetakchilardan biri sifatida faoliyat yuritmoqda.
Bu yerda yuqori sifatli termoelastomerlar, eshik va romlar uchun zichlagichlar, texnik hamda oziq-ovqat sanoati uchun mo‘ljallangan shlanglar, shuningdek, qurilish va elektrotexnika tarmoqlari uchun turli polimer mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda.
Ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarning asosiy afzalligi ularning mustahkamligi, deformatsiyaga chidamliligi va tashqi muhit ta’siriga yuqori bardoshliligi hisoblanadi. Shu sababli mazkur mahsulotlar qurilish, avtomobil sanoati, oziq-ovqat ishlab chiqarish hamda elektrotexnika sohalarida keng qo‘llanilmoqda.
Korxona tarkibida zamonaviy tadqiqot markazi faoliyat yuritadi. Bu yerda Osiyo va Yevropa bozorlari talablaridan kelib chiqqan holda termoelastoplastlarning yangi retsepturalari ishlab chiqilmoqda. Shu bilan birga, tayyor granulalar, zichlagichlar va yuqori bosimli shlanglar xalqaro standartlar asosida sinovdan o‘tkaziladi.
58 ta yangi ish o‘rni yaratilib, o‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, bu yerda 103 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarildi. Shuningdek, 5 million dollarlik mahsulot eksport qilindi.
Korxona faoliyatining yana bir muhim natijasi import o‘rnini bosish bilan bog‘liq. Xususan, 2025-yilda 8,5 million dollarlik import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarildi.
Kelgusida korxona mahsulot ishlab chiqarish hajmini 177 milliard so‘mga hamda eksport ulushini 60 foizga yetkazishni maqsad qilgan. Bu rejalar amalga oshirilsa, korxona nafaqat mahalliy bozor ehtiyojlarini qondirish, balki Markaziy Osiyo va boshqa tashqi bozorlarda ham o‘z mavqeini yanada mustahkamlashi mumkin.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил предприятие «NovoPlast TPE» в химико-индустриальном технопарке «Чирчик», сообщает пресс-служба главы нашего государства, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
Проект реализован в сотрудничестве с российской компанией «VR Plast» на площади 4,2 тысячи квадратных метров. Общая стоимость проекта составляет 5,4 миллиона долларов.
На предприятии налажена деятельность современной лаборатории, запущены инновационные производственные линии. В настоящее время компания входит в число лидеров отечественного рынка по производству термопластичных эластомерных гранул и готовой продукции из них.
На предприятии выпускаются высококачественные термоэластомеры, уплотнители для дверей и оконных рам, шланги для технической и пищевой промышленности, а также различные полимерные изделия для строительной и электротехнической отраслей.
Ключевыми преимуществами выпускаемой продукции являются ее высокая прочность, устойчивость к деформациям и воздействию внешней среды. Благодаря этим свойствам продукция широко применяется в строительстве, автомобилестроении, пищевой промышленности и электротехнической сфере.
В структуре предприятия действует современный исследовательский центр. Здесь с учетом требований рынков Азии и Европы разрабатываются новые рецептуры термоэластопластов. Наряду с этим, готовые гранулы, уплотнители и шланги высокого давления проходят испытания на соответствие международным стандартам.
На предприятии создано 58 новых рабочих мест. По итогам прошлого года здесь было произведено продукции на 103 миллиарда сумов. Кроме того, на экспорт поставлена продукция на 5 миллионов долларов.
Еще одним важным результатом деятельности предприятия является вклад в импортозамещение. В частности, в 2025 году было произведено импортозамещающей продукции на 8,5 миллиона долларов.
В перспективе предприятие планирует увеличить объем производства до 177 миллиардов сумов, а также нарастить долю экспорта до 60 процентов. Реализация этих планов позволит предприятию не только удовлетворять потребности внутреннего рынка, но и еще больше укрепить свои позиции на рынках Центральной Азии и других зарубежных стран.