“Belagro-2026” xalqaro ko‘rgazmasida O‘zbekiston agro-sanoat majmuasining eksport salohiyati namoyish etilmoqda
Joriy yilning 2–6-iyun kuni Belarus Respublikasi poytaxti Minsk shahrida o‘tkazilayotgan “Belagro-2026” xalqaro ko‘rgazma-yarmarkasida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda tadbirkorlik subyektlari vakillaridan iborat delegatsiya ishtirok etmoqda, deb xabar qilmoqda Iqtisodiyot va moliya vazirligi Axborot xizmati va kommunikatsiyalar boshqarmasi. Mazkur tadbir O‘zbekiston agro-sanoat majmuasining eksport salohiyatini xalqaro maydonda keng targ‘ib qilish, yangi savdo aloqalarini o‘rnatish hamda ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Ko‘rgazma doirasida Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi “Uzagrostar” holding kompaniyasi O‘zbekistonning milliy stendi bilan qatnashib, mamlakatimizda yetishtirilayotgan qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlarini xorijiy hamkorlarga taqdim etmoqda. Milliy stend tashrif buyuruvchilarga O‘zbekiston agro-sanoat tarmog‘ining imkoniyatlari, mahsulotlar sifati hamda eksport yo‘nalishlari bilan yaqindan tanishish imkonini beradi.
Xususan, O‘zbekistonning milliy stendi ko‘rgazma ishtirokchilari va mehmonlari orasida katta qiziqish uyg‘otdi. Xususan, ko‘rgazmaning rasmiy ochilish marosimida Belarus Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari Yuriy Shuleyko hamda Belarus Respublikasi Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat vaziri o‘rinbosari Andrey Yakovchits O‘zbekiston stendiga tashrif buyurib, unda namoyish etilgan mahsulotlar va taqdim etilgan eksport imkoniyatlari bilan yaqindan tanishdi.
Shuningdek, tadbir davomida Belarus Respublikasining 10 dan ortiq yirik chakana savdo tarmoqlari vakillari bilan B2B uchrashuvlar tashkil etilmoqda. Xususan, “Eurotorg”, “Santa Retail”, “BelVillesden”, “GRINroznitsa”, “UniStore Group”, “Resttrade” hamda boshqa yirik riteler kompaniyalar bilan muzokaralar o‘tkazilib, O‘zbekiston mahsulotlarini Belarus bozoriga yetkazib berish, savdo hajmlarini kengaytirish va uzoq muddatli hamkorlik aloqalarini rivojlantirish masalalari muhokama qilinmoqda.

Uzbekistan Showcases the Export Potential of Its Agro-Industrial Sector at Belagro 2026 International Exhibition
From June 2 to 6, a delegation of the Republic of Uzbekistan, comprising representatives of the Ministry of Economy and Finance and the business community, is participating in the Belagro 2026 International Exhibition and Fair held in Minsk, the capital of the Republic of Belarus. This was reported by the Information Service and Communications Department of the Ministry of Economy and Finance.
The event serves as an important platform for promoting the export potential of Uzbekistan’s agro-industrial sector on the international stage, establishing new trade partnerships, and further strengthening trade and economic cooperation between the two countries.
As part of the exhibition, Uzagrostar Holding Company, operating under the Ministry of Economy and Finance, is presenting Uzbekistan’s national pavilion, showcasing domestically produced agricultural and food products to international partners. The national stand provides visitors with an opportunity to explore the capabilities of Uzbekistan’s agro-industrial sector, the quality of its products, and its export opportunities.
The Uzbekistan pavilion has attracted considerable interest from exhibition participants and visitors. During the official opening ceremony, it was visited by Yuriy Shuleyko, Deputy Prime Minister of the Republic of Belarus, and Andrey Yakovchits, Deputy Minister of Agriculture and Food of Belarus, who reviewed the products on display and learned about Uzbekistan’s export opportunities.
In addition, B2B meetings are being organized with representatives of more than ten major Belarusian retail chains. Negotiations are being held with companies including Eurotorg, Santa Retail, BelVillesden, GRINroznitsa, UniStore Group, Resttrade, and other leading retailers.
The discussions focus on supplying Uzbek products to the Belarusian market, expanding trade volumes, and developing long-term mutually beneficial partnerships.