Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-iyul kuni “BlackRock” kompaniyasi direktorlar kengashi aʼzosi va katta boshqaruvchi direktori Adebayo Ogunlesini qabul qildi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Uchrashuvda strategik sheriklikni, avvalo, yoqilgʻi-energetika sohasida yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi. Kompaniyaning Oʻzbekistondagi loyihalari faol amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Davlatimiz rahbari “BlackRock” kompaniyasi bilan hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlarini belgilab berdi. Xususiylashtirish sohasida sheriklikni kengaytirish, mamlakatimizning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish, moliya bozorini rivojlantirish, neft-kimyo tarmogʻidagi loyihalarni ilgari surish hamda sunʼiy intellekt texnologiyalariga qoʻshma investitsiya kiritish shular jumlasidan.
“BlackRock” aktivlar va jamgʻarmalarni boshqarish hamda moliyaviy xizmatlar koʻrsatishga ixtisoslashgan yirik investitsiya kompaniyasidir. 2026-yilda kompaniya boshqaruvidagi aktivlar hajmi 14 trillion dollarga yetdi.

On July 7, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Adebayo Ogunlesi, a member of the Board of Directors and Senior Managing Director of BlackRock, the press service of the head of our state reports.
The parties discussed current issues related to further strengthening their strategic partnership, particularly in the fuel and energy sector. Progress on the company’s current projects in Uzbekistan was noted with satisfaction.
The head of state outlined priorities for cooperation with BlackRock. These include expanding the partnership in privatization, enhancing the country’s investment attractiveness, developing the financial market, promoting petrochemical projects, and joint investments in artificial intelligence technologies.
BlackRock is a major investment firm specializing in asset and fund management, as well as financial services. In 2026, the company’s assets under management reached $14 trillion.