Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri oʻrinbosari Samarqand shahri va Pastdargʻom tumanidagi sanoat korxonalari faoliyati hamda investitsiya loyihalarining amalga oshirilish jarayoni bilan tanishdi
2-iyul kuni Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri oʻrinbosari Akram Aliyev Samarqand viloyatiga tashrifi doirasida Samarqand shahri va Pastdargʻom tumanidagi sanoat korxonalari faoliyati hamda investitsiya loyihalarining amalga oshirilish jarayoni bilan tanishdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati.
Dastur doirasidagi ilk manzil Samarqand shahrida Shanghai Sus Environment kompaniyasi tomonidan amalga oshirilayotgan chiqindilarni qayta ishlash loyihasi maydoni bo‘ldi.
Shundan soʻng Pastdargʻom tumanida Alfathermplast kompaniyasining polietilen quvurlar va fitinglar ishlab chiqarish loyihasi bilan tanishildi. Shuningdek, Kimyogarlar shaharchasida yer toifasining oʻzgartirilishi bilan bogʻliq masalalarga duch kelgan tadbirkorlar bilan ochiq muloqot oʻtkazildi.
Bundan tashqari, tashrif davomida quyidagi loyihalar ham oʻrganildi: Samplasservis – alyuminiy profillar ishlab chiqarish, SMKS – koʻmirni saqlash va saralash, Kenno Special Vehicles – monolit va poʻlat konstruksiyalardan uylar ishlab chiqarish, shuningdek Central Asia Automotive Factory – «Foton» brendi ostidagi pikaplar, yuk avtomobillari va mikroavtobuslarni yigʻish loyihalari.

The Deputy Minister of Investments, Industry and Trade visited industrial enterprises and reviewed the implementation of investment projects in Samarkand city and Pastdargom district
On July 2, Deputy Minister of Investments, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan Akram Aliyev visited industrial enterprises and reviewed the implementation of investment projects in Samarkand city and Pastdargom district during his working trip to the Samarkand region, the press service of the MIIT reports.
The first stop of the program was the waste processing project being implemented by Shanghai Sus Environment in Samarkand.
The delegation then visited the Alfathermplast project in Pastdargom district, which manufactures polyethylene pipes and fittings. In addition, an open dialogue was held with entrepreneurs in the Kimyogarlar settlement who had encountered issues related to changes in land classification.
The visit also included a review of several other projects: Samplasservis – aluminum profile manufacturing; SMKS – coal storage and sorting; Kenno Special Vehicles – production of houses using monolithic and steel structures; and Central Asia Automotive Factory – assembly of pickup trucks, cargo trucks, and minibuses under the Foton brand.
Following the visits to the production facilities, the concerns raised by entrepreneurs were discussed during an open dialogue. Responsible officials were instructed to ensure the prompt resolution of the identified issues and the effective implementation of the investment projects.