Joriy yilning 31-iyul kuni Navoiy viloyatida Oliy Majlis Senati Kengashining navbatdagi sayyor majlisi boʻlib oʻtdi. Uni Senat Raisi Tanzila Narbayeva olib bordi, deb xabar bermoqda Senat matbuot xizmati.
Majlisda viloyat hududlarini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi bandligini taʼminlash va kambagʻallikni qisqartirish dasturlarida belgilangan vazifalar ijrosini oʻrganish natijalari muhokama qilindi. Muhokama jarayonida masʼul rahbarlarning axborotlari ham eshitildi.
Viloyatda 2026-yilning I yarim yilligida yalpi hududiy mahsulot hajmi 113,9 trln soʻmni, oʻsish surʼati 6,7 foizni tashkil etgan. Bunda sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish hajmi 5,4 foizga, qurilish ishlari 28,3 foizga, bozor xizmatlari 18,9 foizga, qishloq xoʻjaligi 4,4 foizga oʻsgan.
Ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilash va tadbirkorlik subyektlarini qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan chora-tadbirlar natijasida qariyb 1,5 mingta yangi tadbirkorlik subyektlari tashkil etilgan, 907,5 mln dollarlik xorijiy investitsiya va kreditlar oʻzlashtirilgan.
Kichik va oʻrta biznes subyektlarini moliyaviy qoʻllab-quvvatlash maqsadida 3,2 trln soʻmlik kredit mablagʻlari yoʻnaltirilib, shundan 945 mlrd soʻm “Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish”, “Kichik biznesni uzluksiz qoʻllab-quvvatlash”, “Biznesga birinchi qadam”, “Mahalla loyihasi” dasturlari doirasida ajratilgan.
Ijtimoiy jihatdan ogʻir hududlarni qoʻllab-quvvatlashga alohida eʼtibor qaratildi. Xususan, tanlab olingan Konimex va Navbahor tumanlari hamda 12 ta “ogʻir” mahallada aholi va tadbirkorlik subyektlariga qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida 156 mlrd soʻmlik 60 dan ziyod loyihalar boʻyicha ishlar boshlangan.
Senatorlar viloyatda amalga oshirilgan ijobiy ishlar bilan birga aniqlangan kamchiliklar va hal etilishi lozim boʻlgan masalalarga ham eʼtibor qaratdi.
Jumladan, joriy yilning I yarim yilligida qurilish ishlari hajmida 2025-yilning mos davriga nisbatan oʻsish surʼatlari Tomdi tumanida taʼminlanmagan. Canoat hajmining oʻsishi Gʻozgʻon shahrida prognoz qilingan 9,2 foiz oʻrniga atigi 2,4 foizni tashkil etgan, shuningdek, Konimex tumanida ham oʻsish surʼati prognozga nisbatan 1,5 foizga kam boʻlgan.
Xatirchi tumanida qishloq xoʻjaligi mahsulotlari hajmida oʻsish surʼati atigi 1 foizni tashkil etgan boʻlsa, aholi jon boshiga mazkur koʻrsatkichda oʻsish boʻlmagan. Vaholanki ushbu soha tumanning asosiy drayverlaridan biri hisoblanadi.
Eksport prognozi koʻrsatkichlari 6 ta hududda bajarilmagan. Eng past natija Tomdi va Uchquduq tumanlarida qayd etilgan.
Ayrim hududlarda kichik sanoat zonalari faoliyati samaradorligi pastligicha qolmoqda. Xususan, Karmana, Konimex, Tomdi, Xatirchi tumanlari hamda Gʻozgʻon shahrida yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalarida ishga tushirilgan loyiha mavjud emas.
Navoiy, Zarafshon shaharlari hamda Konimex, Xatirchi, Nurota tumanlarida soliq toʻlovchilarning byudjet oldidagi muddati oʻtgan qarzdorligi oshgan.
Majlisda aholi bandligini taʼminlash va kambagʻallikni qisqartirish masalalari ham tanqidiy muhokama qilindi. Tahlillar koʻrsatganidek, joriy yilning yanvar–iyun oylarida 15 ming kishi doimiy ish oʻrinlari bilan taʼminlangan, norasmiy sohada band boʻlgan 20 ming kishining mehnat faoliyati legallashtirilgan.
Shu bilan birga, ayrim tumanlarda investitsiya, xizmat koʻrsatish va servis loyihalarini amalga oshirish hamda qurilish sohasida aholini doimiy ish oʻrinlariga joylashtirish boʻyicha rejalar toʻliq bajarilmagan.
Senatorlar tomonidan investitsiya loyihalarini amalga oshirishni jadallashtirish, sanoat zonalari samaradorligini oshirish, eksport hajmini koʻpaytirish, tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash mexanizmlarini kuchaytirish, aholi bandligini taʼminlash va kambagʻallikni qisqartirish ishlarini yangi bosqichga olib chiqish boʻyicha qator taklif va tavsiyalar bildirildi.
Xalq deputatlari viloyat, tuman (shahar) Kengashlari aholini daromadli mehnat bilan taʼminlash, kambagʻallikni qisqartirish hamda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturlarining ijrosi yuzasidan mutasaddi rahbarlarning hisobotlarini Kengash sessiyalarida muntazam eshitib borishi zarurligi taʼkidlandi.

31 июля текущего года в Навоийской области состоялось очередное выездное заседание Кенгаша Сената Олий Мажлиса, которое вела Председатель Сената Танзила Нарбаева, сообщает пресс-служба Сената.
В ходе заседания обсуждены результаты изучения исполнения задач, определенных в программах социально-экономического развития территорий области, обеспечения занятости населения и сокращения бедности. В процессе обсуждения заслушана информация ответственных руководителей.
В области в первом полугодии 2026 года объем валового регионального продукта составил 113,9 трлн сумов, а темпы роста – 6,7 %. Объем производства промышленной продукции вырос на 5,4 %, строительных работ – на 28,3 %, рыночных услуг – на 18,9 %, сельского хозяйства – на 4,4 %.
В результате мер, направленных на дальнейшее улучшение деловой среды и поддержку субъектов предпринимательства, создано около 1,5 тыс. новых субъектов предпринимательства, освоено 907,5 млн долларов иностранных инвестиций и кредитов.
В целях финансовой поддержки субъектов малого и среднего бизнеса направлены кредитные средства на общую сумму 3,2 трлн сумов, из которых 945 млрд сумов выделены в рамках программ «Развитие семейного предпринимательства», «Непрерывная поддержка малого бизнеса», «Первый шаг в бизнес», «Проект махалли».
Особое внимание уделено поддержке социально нуждающихся территорий. В частности, в отобранных Канимехском и Навбахорском районах и 12 «тяжелых» махаллях в целях создания благоприятных условий для населения и субъектов предпринимательства начата реализация более 60 проектов на сумму 156 млрд сумов.
Наряду с положительной работой, проделанной в области, сенаторы также обратили внимание на выявленные недостатки и вопросы, требующие своего решения.
Так, в первом полугодии текущего года в Тамдынском районе не обеспечены темпы роста объема строительных работ по сравнению с соответствующим периодом 2025 года. Рост объема промышленности в городе Газган составил лишь 2,4% вместо прогнозируемых 9,2%, в Канимехском районе темп роста оказался на 1,5 процента ниже прогноза.
В Хатырчинском районе темпы роста объема сельскохозяйственной продукции составили всего 1 %, а на душу населения этот показатель не увеличился. Однако данная отрасль является одним из основных драйверов района.
Прогнозные показатели экспорта не выполнены в 6 территориях. Самый низкий результат зафиксирован в Тамдынском и Учкудукском районах.
На некоторых территориях низка эффективность деятельности малых промышленных зон. В частности, отсутствуют проекты, запущенные в молодежных промышленных и предпринимательских зонах Карманинского, Канимехского, Тамдынского, Хатырчинского районов и города Газгана.
Просроченная задолженность налогоплательщиков перед бюджетом увеличилась в городах Навои, Зарафшан и Канимехском, Хатырчинском, Нуратинском районах.
На заседании также критически обсуждены вопросы обеспечения занятости населения и сокращения бедности. Согласно анализу, в январе-июне текущего года 15 тыс. человек обеспечены постоянными рабочими местами, легализована трудовая деятельность 20 тыс. человек, занятых в неформальной сфере.
Вместе с тем отмечалось, что в некоторых районах не полностью выполнены планы по реализации инвестиционных, сервисных и сервисных проектов, а также трудоустройству населения на постоянные рабочие места в сфере строительства.
Сенаторы высказали ряд предложений и рекомендаций по ускорению реализации инвестиционных проектов, повышению эффективности промышленных зон, увеличению объемов экспорта, усилению механизмов поддержки предпринимательства, поднятию на новый уровень работы по обеспечению занятости населения и сокращению бедности.
Подчеркнута необходимость регулярного заслушивания областными, районными (городскими) Кенгашами народных депутатов на сессиях Кенгашей отчетов ответственных руководителей об исполнении программ обеспечения населения доходным трудом, сокращения бедности и социально-экономического развития.