Tokioda Farg‘ona viloyati va Yaponiyaning Tochigi prefekturasi o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi
O‘zbekistonning Yaponiyadagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Muhsinxo‘ja Abdurahmonov Tochigi prefekturasi hukumati departamentining katta direktori Sigeyoshi Masubuti, shuningdek, Yaponiyaning O‘zbekistondagi sobiq elchisi Fumihiko Kato bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Uchrashuv davomida Tochigi prefekturasi va Farg‘ona viloyati o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Yaponiya tomoni aholisi 4,2 million kishini tashkil etadigan va yuqori ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish sur’atlarini namoyon etayotgan Farg‘ona viloyati bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga qiziqish bildirdi. Farg‘ona viloyati va Tochigi prefekturasi o‘rtasidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilash masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Xususan, tomonlar kadrlar tayyorlash va yapon tilini o‘rganish, oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi, ta’lim va mehnat migratsiyasi sohalarida yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari yuzasidan fikr almashdilar.

В Токио обсуждены перспективы развития сотрудничества между Ферганской областью и японской префектурой Тотиги
Посол Узбекистана Мухсинхужа Абдурахмонов встретился со старшим директором департамента правительства префектуры Тотиги Сигэёси Масубути, а также бывшим послом Японии в Узбекистане Фумихико Като, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе встречи были обсуждены вопросы развития сотрудничества между префектурой Тотиги и Ферганской областью.
Японская сторона выразила заинтересованность в развитии взаимовыгодного сотрудничества с Ферганской областью, население которой составляет 4,2 миллиона человек и которая демонстрирует высокие темпы социально-экономического развития. Особое внимание было уделено определению приоритетных направлений взаимодействия между Ферганской областью и префектурой Тотиги.
В частности, стороны обменялись мнениями по вопросам реализации новых совместных проектов в сферах подготовки кадров и изучения японского языка, развития сотрудничества между высшими учебными заведениями, сельского хозяйства, образования и трудовой миграции.