O‘zbekiston va Hindiston strategik sheriklikni yanada mustahkamlash yo‘lidagi qat’iy intilishni tasdiqladi
2026-yil 3-4-avgust kunlari O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov boshchiligidagi delegatsiya Hindiston Respublikasining Nyu-Dehli shahriga tashrif buyurdi, deb xabar bermoqda vazirlik matbuot xizmati.
Tashrifi doirasida TIV rahbari boshchiligidagi delegatsiya Hindiston Respublikasi Prezidenti Draupadi Murmu tomonidan qabul qilindi.
Uchrashuv avvalida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning samimiy salomi va ezgu tilaklari yetkazildi. Tomonlar siyosiy muloqotni yanada faollashtirish, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish, madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlash istiqbollari, shuningdek, mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar hamda xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi. Oʻzbekiston va Hindiston tashqi ishlar vazirliklari strategik sheriklikni yanada mustahkamlash yoʻlidagi hamkorlikni izchil davom ettirishga tayyor ekanini tasdiqladi.
Shuningdek, Hindiston tashqi ishlar vaziri Subramanyam Jaishankar bilan tor doirada hamda delegatsiyalar ishtirokida muzokaralar oʻtkazildi. Unda Oʻzbekiston–Hindiston strategik sheriklik va koʻp qirrali hamkorlik munosabatlarini rivojlantirish, oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish, boʻlajak oliy darajadagi tadbirlar, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish, transport-logistika sohasidagi oʻzaro bogʻliqlikni mustahkamlash hamda mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Nyu-Dehlida oʻtkazilgan Oʻzbekiston–Hindiston biznes-forumi ishbilarmon doiralar oʻrtasidagi hamkorlikni kengaytirish uchun muhim platforma boʻldi. Forumda energetika, infratuzilma, farmatsevtika, raqamli texnologiyalar, sunʼiy intellekt, transport-logistika, sogʻliqni saqlash va qishloq xoʻjaligi sohalaridagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi. Tadbir Oʻzbekiston va Hindistonning tegishli vazirliklari, FICCI, Invest India hamda Oʻzbekistonning Nyu-Dehlidagi Elchixonasi hamkorligida tashkil etildi.
Bundan tashqari, Hindiston parlamentining quyi palatasi – Lok Sabha Spikeri Om Birla bilan ham uchrashuv o‘tkazildi. Unda Oʻzbekiston va Hindiston oʻrtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlashda parlamentlararo diplomatiyaning oʻrni, parlamentlararo muloqotni rivojlantirish, doʻstlik guruhlari faoliyatini faollashtirish hamda qonun ijodkorligi sohasida tajriba almashish masalalari muhokama qilindi.
Tashrif doirasida TIV rahbari AQSh Prezidentining Janubiy va Markaziy Osiyo boʻyicha maxsus vakili, elchi Serjio Gor bilan uchrashdi. Unda Oʻzbekiston–AQSh strategik sheriklik munosabatlarini rivojlantirish, oliy va yuqori darajadagi muloqotlarni faollashtirish, C5+1 formati doirasidagi hamkorlik, boʻlajak qoʻshma tadbirlar hamda mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.

Узбекистан и Индия подтвердили курс на дальнейшее укрепление стратегического партнерства
3–4 августа 2026 года делегация Республики Узбекистан во главе с министром иностранных дел Бахтиёром Саидовым посетила Нью-Дели, Республика Индия, сообщает пресс-служба министерства.
В ходе визита делегация во главе с министром иностранных дел была принята Президентом Республики Индия Драупади Мурму.
В начале встречи были переданы теплые приветствия и наилучшие пожелания Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева. Стороны обменялись мнениями по вопросам дальнейшей активизации политического диалога, расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, укрепления культурно-гуманитарных связей, а также обсудили актуальные вопросы региональной и международной повестки дня и перспективы взаимодействия в рамках международных организаций. Внешнеполитические ведомства двух стран подтвердили готовность к продолжению последовательной совместной работы по дальнейшему укреплению стратегического партнерства между Узбекистаном и Индией.
Также состоялись переговоры министра иностранных дел с министром иностранных дел Республики Индия Субраманьямом Джайшанкаром в узком составе, а затем с участием делегаций. В ходе переговоров рассмотрены вопросы дальнейшего развития отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Индией, реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне, подготовки предстоящих мероприятий на высшем уровне, расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, укрепления взаимосвязанности в сфере транспорта и логистики, а также актуальные вопросы региональной и международной повестки дня.
В Нью-Дели состоялся Узбекско-индийский бизнес-форум, ставший важной площадкой для расширения практического взаимодействия между деловыми кругами двух стран. В ходе форума обсуждены перспективы сотрудничества в сферах энергетики, инфраструктуры, фармацевтики, цифровых технологий, искусственного интеллекта, транспорта и логистики, здравоохранения и сельского хозяйства. Соорганизаторами форума выступили профильные министерства Узбекистана и Индии, Федерация торгово-промышленных палат Индии (FICCI), Invest India и Посольство Республики Узбекистан в Нью-Дели.
Кроме того, состоялась встреча со Спикером Лок Сабхи Парламента Республики Индия Омом Бирлой. В ходе встречи обсуждены роль парламентской дипломатии в укреплении стратегического партнерства между Узбекистаном и Индией, развитие межпарламентского диалога, активизация деятельности групп дружбы и обмен опытом в сфере законотворчества.
В рамках визита министр иностранных дел также встретился со специальным представителем Президента США по Южной и Центральной Азии, послом Серджио Гором. Стороны обменялись мнениями по вопросам дальнейшего развития узбекско-американского стратегического партнерства, активизации диалога на высшем и высоком уровнях, взаимодействия в формате C5+1, подготовки предстоящих совместных мероприятий, а также по актуальным вопросам региональной и международной повестки дня.