Senatda Jazoirning Oʻzbekistondagi yangi Elchisi bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva Jazoir Xalq Demokratik Respublikasining Oʻzbekistondagi yangi tayinlangan Favqulodda va Muxtor Elchisi Jamila Ashur bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda Senat matbuot xizmati.
Uchrashuvda Oʻzbekiston va Jazoir oʻrtasidagi doʻstona munosabatlarni yanada mustahkamlash, parlamentlararo aloqalarni faollashtirish, siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Qayd etilganidek, ikki mamlakatni tarixiy rishtalar, mushtarak qadriyatlar, yaqin madaniyat va urf-odatlar bogʻlab turadi. Oʻzbekiston Jazoir bilan koʻp qirrali munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqishdan manfaatdor.
Suhbat chogʻida parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratildi. Qonun ijodkorligi sohasida tajriba almashish, parlamentlararo hamkorlik guruhlari faoliyatini kuchaytirish, shuningdek, ikki mamlakat parlamentlari oʻrtasida amaliy muloqotni yanada kengaytirish muhimligi taʼkidlandi.
Uchrashuvda xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlikni izchil davom ettirish, shuningdek, qishloq xoʻjaligi, oziq-ovqat sanoati va sanoat kooperatsiyasi sohalarida oʻzaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish istiqbollariga eʼtibor qaratildi.
Madaniy-gumanitar sohada Islom sivilizatsiyasi merosini oʻrganish, ilmiy va taʼlim muassasalari oʻrtasidagi aloqalarni rivojlantirish, Toshkent va Al-Jazoir shaharlarida madaniyat kunlari va sanʼat koʻrgazmalari oʻtkazish muhimligi qayd etildi.
Shuningdek, xotin-qizlarning jamiyatdagi rolini yanada oshirish, gender tenglikni taʼminlash, odam savdosiga qarshi kurashish, barqaror rivojlanish va korrupsiyaga qarshi kurashish yoʻnalishlarida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish hamda oʻzaro tajriba almashish muhimligi taʼkidlandi.
Jazoir parlamenti vakillari 2026-yil 4–6-sentabr kunlari Samarqand shahrida Parlamentlararo ittifoq va Oʻzbekiston parlamenti hamkorligida oʻtkaziladigan Yosh parlament aʼzolarining XII global konferensiyasida ishtirok etishga taklif qilindi.

Senate held a meeting with Algeria’s New Ambassador to Uzbekistan
Chairperson of the Senate of the Oliy Majlis Tanzila Narbaeva met with the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Democratic Republic of Algeria to Uzbekistan, Djamila Achour, the press service of the Senate reports.
The meeting focused on further strengthening friendly relations between Uzbekistan and Algeria, enhancing interparliamentary ties, and expanding political, trade and economic, cultural, and humanitarian cooperation.
It was noted that the two countries are linked by historical ties, shared values, and closely related cultures and traditions. Uzbekistan is interested in elevating its multifaceted cooperation with Algeria to a new level.
Particular attention was given to the development of interparliamentary cooperation. The importance of exchanging legislative experience, strengthening the activities of interparliamentary friendship groups, and further expanding practical dialogue between the parliaments of the two countries was emphasized.
The discussion also highlighted the prospects for consistently advancing cooperation within international organizations and expanding mutually beneficial collaboration in agriculture, the food industry, and industrial cooperation.
In the cultural and humanitarian sphere, the importance of studying the heritage of Islamic civilization, developing ties between scientific and educational institutions, and organizing cultural days and art exhibitions in Tashkent and Algiers was underscored.
The parties also emphasized the importance of establishing cooperation and exchanging experience in further enhancing the role of women in society, ensuring gender equality, combating human trafficking, promoting sustainable development, and preventing corruption.
Representatives of the Algerian Parliament were invited to participate in the 12th Global Conference of Young Parliamentarians, which will be jointly organized by the Inter-Parliamentary Union and the Parliament of Uzbekistan in Samarkand on September 4–6, 2026.