O‘zbekiston Prezidenti AQSh Kongressi Vakillar palatasi delegatsiyasini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Amerika Qo‘shma Shtatlari Kongressi Vakillar palatasining kongressmenlar Jeyson Smit, Greg Merfi, Ronni Jekson va Edvard Keysdan iborat delegatsiyasini qabul qildi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Uchrashuv avvalida amerikalik qonun chiqaruvchilar O‘zbekiston Prezidenti va xalqini mamlakatimiz mustaqilligining 35 yilligi bilan samimiy qutladilar.
O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash hamda parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ikki tomonlama munosabatlarda ijobiy sur’at kuzatilayotgani, siyosiy muloqot yuqori darajada ekani, aloqalar va o‘zaro tashriflar faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Ikki mamlakat yetakchilari yaqinda bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqot chog‘ida strategik sheriklikni yanada kengaytirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab oldilar.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Joriy yil boshidan o‘zaro savdo hajmi 20 foizga oshdi. Energetika, muhim minerallar, transport, qishloq xo‘jaligi, raqamli texnologiyalar va sanoat sohalarida yirik loyihalarni boshlash va amalga oshirishni nazarda tutuvchi uch yillik Iqtisodiy hamkorlik dasturi izchil amalga oshirilmoqda.
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni qo‘llab-quvvatlashda, shuningdek, ikki mamlakat o‘rtasidagi konstruktiv va o‘zaro manfaatli muloqotni ilgari surishda AQSh Kongressining muhim o‘rni qayd etildi.
Hududlararo hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi. AQSh delegatsiyasi a’zolari vakillik qilayotgan Missuri, Shimoliy Karolina, Texas va Gavayi shtatlari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni yanada rivojlantirish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga tayyorlik bildirildi.
Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida ishbilarmonlik missiyalarining o‘zaro tashriflarini tashkil etishga kelishib olindi.

President of Uzbekistan received a delegation from the U.S. House of Representatives
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation from the U.S. House of Representatives comprising Congressmen Jason Smith, Greg Murphy, Ronny Jackson and Ed Case, the press service of the head of our state reports.
At the beginning of the meeting, the U.S. lawmakers warmly congratulated the President and people of Uzbekistan on the 35th anniversary of the country’s independence.
The parties discussed further strengthening the strategic partnership between Uzbekistan and the United States, as well as developing interparliamentary cooperation.
The positive dynamics of bilateral relations, the high level of political dialogue, and the intensification of contacts and reciprocal visits were noted with satisfaction. During a recent telephone conversation, the leaders of the two countries identified priority areas for further expanding the strategic partnership.
Particular attention was paid to the development of trade and economic cooperation. Since the beginning of this year, bilateral trade has increased by 20 percent. The three-year Economic Cooperation Program is being consistently implemented, providing for the launch and implementation of major projects in energy, critical minerals, transport, agriculture, digital technologies and industry.
The important role of the U.S. Congress in supporting the large-scale reforms underway in Uzbekistan, as well as in promoting constructive and mutually beneficial dialogue between the two countries, was noted.
Particular attention was also paid to expanding interregional cooperation. Readiness was expressed to further develop direct ties and implement joint projects with the states of Missouri, North Carolina, Texas and Hawaii, represented by members of the U.S. delegation.