25-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Ilzat Kasimov Xitoy Eksport-import banki vitse-prezidenti Wang Kang bilan moliyaviy hamkorlikni kengaytirish istiqbollari va qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalarini muhokama qilish yuzasidan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar bermoqda ISSV matbuot xizmati.
O‘zbekiston va Xitoy Eksimbanki o‘rtasidagi qo‘shma loyihalar portfeli 5,7 mlrd dollardan oshadi. Ayni paytda 500 mln dollarlik telekommunikatsiya loyihasi faol amalga oshirilmoqda.
Umumiy qiymati 1,05 mlrd dollar bo‘lgan 7 ta istiqbolli loyihaga, jumladan gidroenergetika, suv infratuzilmasi, qishloq xo‘jaligi va transport sohalaridagi loyihalarga, shuningdek, Pungon–Namangan avtomobil yo‘li loyihasiga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar ustuvor loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish va qo‘shma investitsiya portfelini yanada kengaytirishga qiziqish bildirdi.

25 августа заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Ильзат Касымов провёл встречу с Вице-президентом Экспортно-импортного банка Китая Ван Каном по обсуждению перспектив расширения финансового сотрудничества и реализации совместных инвестиционных проектов, сообщает пресс-служба МИПТ.
Портфель совместных проектов Узбекистана и Эксимбанка Китая превышает $5,7 млрд. В активной фазе реализации находится телекоммуникационный проект стоимостью $500 млн.
Особое внимание уделено 7 перспективным проектам общей стоимостью $1,05 млрд в сферах гидроэнергетики, водной инфраструктуры, сельского хозяйства и транспорта, включая проект автодороги Пунган–Наманган.
По итогам встречи стороны подтвердили заинтересованность в ускорении реализации приоритетных проектов и дальнейшем расширении совместного инвестиционного портфеля.