Mamlakatimizning Pekindagi elchixonasida O‘zbekistonning savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va sayyohlik salohiyatiga bag‘ishlangan taqdimot bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi muxbiri.
Tadbirda Xitoyning savdo, sanoat, qishloq xo‘jaligi, raqamli texnologiyalar, ta’lim, qurilish va boshqa sohalarda faoliyat yuritayotgan 100 ga yaqin kompaniyasi vakillari ishtirok etdi.
Taqdimotda O‘zbekiston hududlarining iqtisodiy va sarmoyaviy imkoniyatlari, xorijiy investorlar, jumladan, erkin iqtisodiy va sanoat zonalarida yaratilgan shart-sharoitlar, soliq, bojxona va boshqa imtiyozlar, yangi istiqbolli investisiya loyihalari haqida ma’lumotlar berildi.
Ishtirokchilar O‘zbekistonda biznes yuritishning afzalliklari haqida fikr almashib, o‘zlarini qiziqtirgan savollarga atroflicha javob oldilar.
Tadbir davomida mamlakatimizning savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va sayyohlik salohiyatiga oid videofilmlar namoyish etildi. Xitoy kompaniyalari vakillari bilan B2B va G2B formatlarida muzokaralar olib borildi.
“Dunyo” muxbiri bilan suhbatda ishtirokchilarning ayrimlari o‘z fikr va mulohazalari bilan o‘rtoqlashdi.
Van Ping, ‘‘Henan’’ avtomobil kompaniyasi bosh direktori:
– Bugun O‘zbekistonning Pekindagi elchixonasi tomonidan tashkil etilgan biznes-forumda ishtirok etdik.
Bu yerda mamlakatingizning savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy salohiyati haqida batafsil ma’lumot olish imkoniga ega bo‘ldik. Xitoylik investorlar uchun yaratilgan shart-sharoitlardan mamnunmiz.
Kompaniyamiz avtomobillar uchun ehtiyot qismlar ishlab chiqarish bilan shug’ullanadi. Shuningdek, biz ishlov berish xizmatlarini taklif qilamiz. Mexanik ishlov berish tufayli mahsulotlar to’g’ridan-to’g’ri tayyor mahsulot sifatida ishlab chiqarilishi va iste’molchilarga yuborilishi mumkin.
Kelgusida O‘zbekiston bilan avtomobillar uchun ehtiyot qismlar ishlab chiqarish sohasida hamkorlik qilish umididamiz.
Xu Chunjing, Xitoyning qurilish materiallari kompaniyasi vakili:
– Ushbu tadbirda ishtirok etganimdan xursandman. Biz bu yerga O‘zbekistondagi ishbilarmonlik muhiti bilan tanishish, yangi hamkorlar topish maqsadida keldik.
Korxonamiz asosan qurilish materiallari va uskunalari ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadi. Bugungi muzokaralar davomida o‘zaro manfaatli loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlarini muhokama qildik.
Hamkorligimiz orqali mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlashga hissa qo‘shishga tayyormiz.

В узбекско-китайском бизнес-форуме в Пекине приняли участие представители более 100 китайских компаний
В Посольстве нашей страны в Пекине состоялась презентация, посвященная торгово-экономическому, инвестиционному и туристическому потенциалу Узбекистана, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В мероприятии приняли участие представители около 100 китайских компаний, работающих в сфере торговли, промышленности, сельского хозяйства, цифровых технологий, образования, строительства и других отраслей.
В ходе презентации была представлена информация об экономических и инвестиционных возможностях регионов Узбекистана, условиях, созданных для иностранных инвесторов, в том числе, в свободных экономических и промышленных зонах, налоговых, таможенных и иных льготах, новых перспективных инвестиционных проектах.
Участники обменялись мнениями о преимуществах ведения бизнеса в Узбекистане и получили подробные ответы на интересующие их вопросы.
В ходе мероприятия были продемонстрированы видеоролики о торгово-экономическом, инвестиционном и туристическом потенциале нашей страны. Проведены переговоры с представителями китайских компаний в форматах “B2B” и “G2B”.
В интервью корреспонденту ИА «Дунё» некоторые участники поделились своими мыслями и мнениями.
Ван Пин, генеральный директор компании “Henan Automobile Company”:
— Сегодня мы приняли участие в бизнес-форуме, организованном Посольством Узбекистана в Пекине.
Здесь у нас была возможность получить подробную информацию о торговом, экономическом и инвестиционном потенциале вашей страны. Мы довольны условиями, созданными для китайских инвесторов.
Наша компания занимается производством запасных частей для автомобилей. У нас также есть услуги по механической обработке. Благодаря механической обработке продукция может изготавливаться непосредственно в виде готовой продукции и отправляться потребителям.
В будущем мы надеемся на сотрудничество с Узбекистаном в сфере производства запасных частей для автомобилей.
Ху Чуньцзин, представитель китайской компании по производству строительных материалов:
— Я рад принять участие в данном мероприятии. Мы приехали сюда, чтобы познакомиться с деловой средой Узбекистана и найти новых партнеров.
Наша компания в основном занимается производством строительных материалов и оборудования. В ходе сегодняшних переговоров мы обсудили возможности реализации взаимовыгодных проектов.
Мы готовы внести свой вклад в укрепление дружественных отношений между нашими странами посредством нашего сотрудничества.