Mamlakatimizning Pekindagi elchixonasida O‘zbekistonning savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va sayyohlik salohiyatiga bag‘ishlangan taqdimot bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi muxbiri.
Tadbirda Xitoyning savdo, sanoat, qishloq xo‘jaligi, raqamli texnologiyalar, ta’lim, qurilish va boshqa sohalarda faoliyat yuritayotgan 100 ga yaqin kompaniyasi vakillari ishtirok etdi.
Taqdimotda O‘zbekiston hududlarining iqtisodiy va sarmoyaviy imkoniyatlari, xorijiy investorlar, jumladan, erkin iqtisodiy va sanoat zonalarida yaratilgan shart-sharoitlar, soliq, bojxona va boshqa imtiyozlar, yangi istiqbolli investisiya loyihalari haqida ma’lumotlar berildi.
Ishtirokchilar O‘zbekistonda biznes yuritishning afzalliklari haqida fikr almashib, o‘zlarini qiziqtirgan savollarga atroflicha javob oldilar.
Tadbir davomida mamlakatimizning savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va sayyohlik salohiyatiga oid videofilmlar namoyish etildi. Xitoy kompaniyalari vakillari bilan B2B va G2B formatlarida muzokaralar olib borildi.
“Dunyo” muxbiri bilan suhbatda ishtirokchilarning ayrimlari o‘z fikr va mulohazalari bilan o‘rtoqlashdi.
Van Ping, ‘‘Henan’’ avtomobil kompaniyasi bosh direktori:
– Bugun O‘zbekistonning Pekindagi elchixonasi tomonidan tashkil etilgan biznes-forumda ishtirok etdik.
Bu yerda mamlakatingizning savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy salohiyati haqida batafsil ma’lumot olish imkoniga ega bo‘ldik. Xitoylik investorlar uchun yaratilgan shart-sharoitlardan mamnunmiz.
Kompaniyamiz avtomobillar uchun ehtiyot qismlar ishlab chiqarish bilan shug’ullanadi. Shuningdek, biz ishlov berish xizmatlarini taklif qilamiz. Mexanik ishlov berish tufayli mahsulotlar to’g’ridan-to’g’ri tayyor mahsulot sifatida ishlab chiqarilishi va iste’molchilarga yuborilishi mumkin.
Kelgusida O‘zbekiston bilan avtomobillar uchun ehtiyot qismlar ishlab chiqarish sohasida hamkorlik qilish umididamiz.
Xu Chunjing, Xitoyning qurilish materiallari kompaniyasi vakili:
– Ushbu tadbirda ishtirok etganimdan xursandman. Biz bu yerga O‘zbekistondagi ishbilarmonlik muhiti bilan tanishish, yangi hamkorlar topish maqsadida keldik.
Korxonamiz asosan qurilish materiallari va uskunalari ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadi. Bugungi muzokaralar davomida o‘zaro manfaatli loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlarini muhokama qildik.
Hamkorligimiz orqali mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlashga hissa qo‘shishga tayyormiz.

A presentation on the trade, economic, investment and tourism potential of Uzbekistan was held at the Embassy of our country in Beijing, the correspondent of Dunyo news agency reports.
The event was attended by representatives of about 100 Chinese companies operating in the fields of trade, industry, agriculture, digital technology, education, construction and other industries.
The presentation provided information on the economic and investment opportunities of the regions of Uzbekistan, the conditions created for foreign investors, including in free economic and industrial zones, tax, customs and other benefits, new promising investment projects.
The participants exchanged views on the advantages of doing business in Uzbekistan and received detailed answers to their questions.
During the event, videos were shown on the trade, economic, investment and tourism potential of our country. Negotiations were held with representatives of Chinese companies in the B2B and G2B formats.
In an interview with the Dunyo News Agency correspondent, some participants shared their thoughts and opinions.
Wang Ping, General Director of ‘‘Henan’’ Automobile Company:
– Today we took part in a business forum organized by the Embassy of Uzbekistan in Beijing.
Here we had the opportunity to get detailed information about the trade, economic and investment potential of your country. We are pleased with the conditions created for Chinese investors.
Our company is engaged in the production of spare parts for cars. We also have machining services. Thanks to machining, products can be manufactured directly as finished products and sent to consumers.
In the future, we hope to cooperate with Uzbekistan in the field of production of spare parts for cars.
Hu Chunjing, representative of a Chinese company producing building materials:
– I am glad to take part in this event. We came here to get acquainted with the business environment of Uzbekistan and find new partners.
Our company is mainly engaged in the production of building materials and equipment. During today’s negotiations, we discussed the possibilities of implementing mutually beneficial projects.
We are ready to contribute to strengthening friendly relations between our countries through our cooperation.