Joriy yilning 11-12-fevral kunlari O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Birlashgan Arab Amirliklarida amaliy tashrif bilan bo‘lib, 2025-yilgi Butunjahon hukumatlar sammitida ishtirok etdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati.
Ma’lumot uchun: Butunjahon hukumatlar sammiti 2013-yilda BAA vitse-prezidenti va Bosh vaziri, Dubay hukmdori Shayx Muhammad bin Rashid Ol Maktum boshchiligida tashkil etilgan. Tashkilotning vazifasi global muammolarni hal qilish va hukumatlarning keyingi avlodi uchun kun tartibini belgilash uchun innovatsiyalar va texnologiyalarga e’tibor qaratib, boshqaruv kelajagini shakllantirishdan iborat.
WSG BMT, Jahon banki, Xalqaro moliya korporatsiyasi, XVF, OPEK, JST, Islom taraqqiyot banki, Xalqaro mehnat tashkiloti va Jahon iqtisodiy forumi kabi global tuzilmalar va jamg’armalar bilan hamkorlik qiladi. Shuningdek, WSG a’zolari ro’yxatiga yirik xalqaro kompaniyalar, jumladan VISA, Qualcomm, Google, Amazon, IBM, Mastercard, M2, SAP, Shneider Electric, AWS, Roblox, Dubai Investments, Cordiant, DFM, Salik, Khazna va boshqalar kiradi.
“Future of Economy Forum” – “The Rise of New Industrial Policy” forumi sessiyasida so‘zga chiqqan Laziz Kudratov mamlakatimizga Markaziy Osiyoda investitsiyaviy xab mavqeini ishonchli egallash, iqtisodiyotni ochish va global muammolarga qaramay barqaror o‘sishni ta’minlash imkonini bergan O‘zbekiston taraqqiyotining hozirgi bosqichining bir qator amaliy jihatlarini aytib o‘tdi.
Xususan, savdo yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilish, mintaqaviy iqtisodiy integratsiya, JSTga aʼzo boʻlish boʻyicha saʼy-harakatlar, iqtisodiyotning yuqori texnologiyali tarmoqlarini, jumladan, qayta tiklanadigan energiya manbalari, yashil vodorod ishlab chiqarish, IT texnologiyalari rivojlantirish, infratuzilma va EIZlarga investitsiyalar kiritish, raqamli transformatsiya va innovatsiyalarni qoʻllab-quvvatlash kabi chora-tadbirlar qayd etildi.
Vazir sessiya ishtirokchilari e’tiborini O‘zbekistonda investorlar uchun qulay sharoitlar yaratilganligi, xorijiy investitsiyalar to‘g‘risidagi qonun hujjatlari liberallashtirilganligi, davlat aktivlarini xususiylashtirish dasturi qabul qilinganligi, raqamli boshqaruv va elektron davlat xizmatlari joriy etilganligi hamda ta’lim tizimi takomillashayotganligiga qaratdi.
Sammit doirasida Laziz Kudratov BAA Hukumat ishlari bo‘yicha vazir Muhammad bin Abdulloh Al Gergaviy, Iqtisodiyot vaziri Abdulla bin Touq Al Marri, BAA energetika va infratuzilma vaziri Suhail Al Mazrui, yirik mintaqaviy va xalqaro kompaniyalar rahbarlari bilan ham uchrashuvlar o‘tkazdi. Suhbatlarda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, qo‘shma investisiya loyihalarini amalga oshirish, innovatsiyalarni joriy etish, iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida ishlab chiqarish aloqalarini mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Umuman olganda, Birlashgan Arab Amirliklari ishbilarmonlari tomonidan O‘zbekiston bozoriga kirishga va mamlakatimizda faoliyatini kengaytirishga ijobiy munosabat, ishonch va sadoqat borligi yana bir bor o‘z isbotini topdi.

11-12 февраля этого года, находящийся с рабочим визитом в Объединённых Арабских Эмиратах, министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов принял участие в работе Всемирного саммита правительств World Government Summit 2025, сообщает пресс-служба МИПТ.
Справочно: World Government Summit был создан в 2013 году под руководством вице-президента и премьер-министра ОАЭ, правителя Дубая шейха Мухаммеда бин Рашида Аль-Мактума. Миссия организации – формирование будущего управления, уделяя особое внимание инновациям и технологиям для решения всеобщих проблем и определения повестки дня для правительств следующего поколения.
Партнёрами WSG выступают глобальные структуры и фонды, такие как ООН, Всемирный Банк, Международная финансовая корпорация, МВФ, ОПЕК, ВТО, Исламский банк развития, Международная организация труда, Всемирный экономический форум. Перечень членов WSG включает в себя крупнейшие международные компании, в том числе VISA, Qualcomm, Google, Amazon, IBM, Mastercard, M2, SAP, Shneider Electric, AWS, Roblox, Dubai Investments, Cordiant, DFM, Salik, Khazna и другие.
Выступив на сессии «Future of Economy Forum» – «The Rise of New Industrial Policy», Лазиз Кудратов озвучил ряд практических аспектов современного этапа развития Узбекистана, которые позволили стране уверенно занять позицию инвестиционного хаба в Центральной Азии, открыть экономику, обеспечить устойчивый рост, несмотря на глобальные вызовы.
В частности, отмечены меры по диверсификации торговых партнеров, региональной экономической интеграции, усилия по вступлению в ВТО, развитие высокотехнологичных секторов экономики, включая возобновляемые источники энергии, производство зеленого водорода, IT-технологии, инвестиции в инфраструктуру и СЭЗ, поддержка цифровой трансформации и инноваций.
Министр обратил внимание участников сессии на созданные в Узбекистане комфортные условия для инвесторов, либерализацию законов об иностранных инвестициях, широкую приватизацию государственных активов, внедрение цифрового управления и услуг электронного правительства, модернизацию системы образования.
На полях саммита Лазиз Кудратов провёл также встречи с министром по делам правительства ОАЭ Мухаммадом бин Абдуллой аль-Гергави, министром экономики Абдуллой бин Тук аль-Марри, министром энергетики и инфраструктуры ОАЭ Сухейлом аль-Мазруи, главами крупных региональных и международных компаний. Обсуждены актуальные вопросы наращивания объёмов взаимного торгового оборота, реализации совместных инвестиционных проектов, внедрения инноваций, укрепления промышленных связей в приоритетных отраслях экономики.
В целом, отмечен позитивный настрой, доверие и приверженность бизнеса ОАЭ к дальнейшему расширению присутствия на рынке Узбекистана.