21-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Xitoy Eksport-import banki Boshqaruvi raisi Chen Xuayyuy bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar qilmoqda vazirlik matbuot xizmati.
Uchrashuv davomida amaldagi kelishuvlar ijrosi va yangi yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlik istiqbollari, jumladan, gidroenergetika obyektlari qurilishi, qishloq xo‘jaligi sohasining barqaror rivojlanishiga va transport infratuzilmasini modernizatsiya qilishga xizmat qiluvchi loyihalar muhokama qilindi.
2002-yildan buyon Xitoy Eksimbanki bilan hamkorlikda umumiy qiymati 3,2 milliard AQSh dollariga teng bo‘lgan 51 ta loyiha amalga oshirildi. Ular zamonaviy infratuzilma qurilishi, “yashil” energetika, transport, qishloq va suv xo‘jaligi, ta’lim, sog‘liqni saqlash va boshqa sohalarni qamrab olgan. Ayni paytda 1,9 milliard dollar qiymatidagi 2 loyiha amalga oshirilmoqda, 2,2 milliard dollar miqdoridagi 13 loyiha esa ko‘rib chiqilmoqda.

Министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов провёл встречу с Председателем Правления Экспортно-импортного банка Китая Чен Хуайюй
21 июня министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов провёл встречу с Председателем Правления Экспортно-импортного банка Китая Чен Хуайюй, сообщает пресс-служба министерства.
В ходе беседы обсуждены ход реализации текущих договорённостей и перспективы совместной работы над новыми направлениями, включая проекты строительства объектов гидроэнергетики, проекты, способствующие устойчивому развитию аграрного сектора и модернизации транспортной сети.
С 2002 г. совместно с Эксимбанком КНР реализован 51 проект на $3,2 млрд. в сферах строительства современных инфраструктурных объектов, развития «зеленой» энергетики, транспорте, сельском и водном хозяйстве, образовании, здравоохранении и других сферах. Реализуется 2 проекта на $1,9 млрд, а также прорабатываются 13 проектов на $2,2 млрд.
По итогам встречи подписано заемное соглашение на сумму 500 млн долларов в сфере телекоммуникаций. Отметив важность ускоренной практической реализации проекта глава МИПТ Лазиз Кудратов выразил уверенность, что поддержка Эксимбанком проектов в сфере IT даст свои положительные результаты.