21-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Xitoy Eksport-import banki Boshqaruvi raisi Chen Xuayyuy bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar qilmoqda vazirlik matbuot xizmati.
Uchrashuv davomida amaldagi kelishuvlar ijrosi va yangi yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlik istiqbollari, jumladan, gidroenergetika obyektlari qurilishi, qishloq xo‘jaligi sohasining barqaror rivojlanishiga va transport infratuzilmasini modernizatsiya qilishga xizmat qiluvchi loyihalar muhokama qilindi.
2002-yildan buyon Xitoy Eksimbanki bilan hamkorlikda umumiy qiymati 3,2 milliard AQSh dollariga teng bo‘lgan 51 ta loyiha amalga oshirildi. Ular zamonaviy infratuzilma qurilishi, “yashil” energetika, transport, qishloq va suv xo‘jaligi, ta’lim, sog‘liqni saqlash va boshqa sohalarni qamrab olgan. Ayni paytda 1,9 milliard dollar qiymatidagi 2 loyiha amalga oshirilmoqda, 2,2 milliard dollar miqdoridagi 13 loyiha esa ko‘rib chiqilmoqda.

On June 21, the Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan, Laziz Kudratov, held a meeting with Chen Huaiyu, Chairman of the Board of the Export-Import Bank of China, the press service of the Ministry reports.
During the meeting, the parties discussed the progress of ongoing agreements and prospects for future cooperation in new areas, including projects in hydropower infrastructure, initiatives to promote sustainable development in agriculture, and the modernization of the transportation network.
Since 2002, a total of 51 joint projects worth $3.2 billion have been implemented with the support of China Eximbank. These projects span various sectors, including modern infrastructure development, green energy, transport, agriculture and water management, education, healthcare, and more. Currently, 2 projects worth $1.9 billion are underway, and 13 additional projects worth $2.2 billion are under consideration.
Following the meeting, a loan agreement worth $500 million was signed in the telecommunications sector. Emphasizing the importance of expediting the practical implementation of the project, Minister Laziz Kudratov expressed confidence that Eximbank’s support for IT sector initiatives would yield positive outcomes.