O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Osiyo taraqqiyot banki vitse-prezidenti Bhargav Dasgupta bilan uchrashdi
Joriy yilning 16-iyun kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Osiyo taraqqiyot banki (OTB) vitse-prezidenti Bhargav Dasgupta bilan uchrashdi, deb xabar qilmoqda vazirlik matbuot xizmati.
Uchrashuvda O‘zbekiston va OTB o‘rtasidagi 30 yillik strategik hamkorlik natijalari hamda istiqbollari muhokama qilindi. Xususan, “yashil” iqtisodiyotga o‘tish, xususiy sektorni rivojlantirish, inson kapitalini mustahkamlash va moliyaviy bozorlarni modernizatsiya qilish sohalaridagi loyihalarga alohida e’tibor qaratildi.
2025-yilga mo‘ljallangan qo‘shma tashabbuslar ko‘rib chiqildi, jumladan: suveren bo‘lmagan moliyalashtirish hajmini kengaytirish, davlat-xususiy sheriklik (DXSh) loyihalarini rivojlantirish, ekologik sanoat zonalari va innovatsion ishlab chiqarish quvvatlarini yaratish, eksportni qo‘llab-quvvatlash choralari.
Tomonlar, shuningdek, kichik biznesni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan qo‘shma dastur doirasidagi ishlarni alohida ko‘rib chiqdilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni chuqurlashtirish va O‘zbekistonda loyihalarni amalga oshirishda OTBning bozor mexanizmlariga asoslangan yondashuvlarini qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

On June 16 of this year, Laziz Kudratov, the Minister of Investment, Industry and Trade of Uzbekistan, held a meeting in Tashkent with Bhargav Dasgupta, Vice President of the Asian Development Bank (ADB), the press service of the MIIT reports.
The parties discussed the outcomes and future prospects of the 30-year strategic partnership between Uzbekistan and ADB. Particular attention was given to projects focused on the transition to a green economy, private sector development, human capital enhancement, and modernization of financial markets.
Joint initiatives planned for 2025 were reviewed, including the expansion of non-sovereign financing, development of public-private partnership (PPP) projects, establishment of eco-industrial zones and innovative production facilities, and export support measures.
Special attention was devoted to the implementation of a joint program to support small businesses.
At the conclusion of the meeting, both sides reaffirmed their commitment to deepening cooperation and supporting ADB’s market-based approaches in project implementation across Uzbekistan.