O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Osiyo taraqqiyot banki vitse-prezidenti Bhargav Dasgupta bilan uchrashdi
Joriy yilning 16-iyun kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Osiyo taraqqiyot banki (OTB) vitse-prezidenti Bhargav Dasgupta bilan uchrashdi, deb xabar qilmoqda vazirlik matbuot xizmati.
Uchrashuvda O‘zbekiston va OTB o‘rtasidagi 30 yillik strategik hamkorlik natijalari hamda istiqbollari muhokama qilindi. Xususan, “yashil” iqtisodiyotga o‘tish, xususiy sektorni rivojlantirish, inson kapitalini mustahkamlash va moliyaviy bozorlarni modernizatsiya qilish sohalaridagi loyihalarga alohida e’tibor qaratildi.
2025-yilga mo‘ljallangan qo‘shma tashabbuslar ko‘rib chiqildi, jumladan: suveren bo‘lmagan moliyalashtirish hajmini kengaytirish, davlat-xususiy sheriklik (DXSh) loyihalarini rivojlantirish, ekologik sanoat zonalari va innovatsion ishlab chiqarish quvvatlarini yaratish, eksportni qo‘llab-quvvatlash choralari.
Tomonlar, shuningdek, kichik biznesni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan qo‘shma dastur doirasidagi ishlarni alohida ko‘rib chiqdilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni chuqurlashtirish va O‘zbekistonda loyihalarni amalga oshirishda OTBning bozor mexanizmlariga asoslangan yondashuvlarini qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

16 июня этого года в Ташкенте министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов провёл встречу с вице-президентом Азиатского банка развития (АБР) Бхаргавом Дасгуптой, сообщает пресс-служба министерства.
Стороны обсудили итоги и перспективы 30-летнего стратегического партнёрства между Узбекистаном и АБР. Особое внимание было уделено проектам в сферах перехода к «зелёной» экономике, развития частного сектора, укрепления человеческого капитала, модернизации финансовых рынков.
Обсуждены совместные инициативы, запланированные на 2025 год, включая: расширение объёмов несуверенного финансирования, развитие ГЧП-проектов, создание экологических индустриальных зон и инновационных производств, поддержку экспорта.
Отдельное внимание стороны уделили вопросам реализации совместной программы поддержки малого бизнеса.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность углублять сотрудничество и поддерживать рыночные подходы АБР в реализации проектов в Узбекистане.