Boku shahrida O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Ozarbayjonning ‘‘NEQSOL Holding’’ kompaniyasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida kelishuv imzolandi, deb xabar qilmoqda vazirlik matbuot xizmati.
Ushbu hujjat bir qator asosiy yo‘nalishlarda qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirishni nazarda tutadi. Ular jumlasiga quyidagilar kiradi: qurilish materiallari ishlab chiqarish, geologiya va konchilik, telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish, energetika va “yashil” energiya, kimyo sanoati, raqamli texnologiyalar va innovatsion startaplar.
Tomonlar loyihalarni birgalikda ishlab chiqish, axborot almashinuvi hamda O‘zbekiston tomonidan sarmoyalar uchun qulay sharoitlar yaratishga ko‘maklashish masalalarida kelishuvga erishdi.
‘‘NEQSOL Holding’’ — 10 dan ortiq mamlakatda aktivlarga ega bo‘lgan xalqaro xolding kompaniyasi bo‘lib, sanoat, raqamlashtirish va shahar infratuzilmasi sohalariga ixtisoslashgan.

In Baku, an agreement was signed between the Ministry of Investment, Industry and Trade of Uzbekistan and Azerbaijan-based ‘‘NEQSOL Holding’’, the press service of the Ministry reports.
The document outlines the implementation of joint investment projects across several key sectors, including: production of construction materials, geology and mining, development of telecommunications infrastructure, energy and green energy, chemical industry, digital technologies, and innovative startups.
The parties agreed to jointly develop projects, share information, and ensure Uzbekistan’s support in creating favorable conditions for investment.
‘‘NEQSOL Holding’’ is an international holding company with assets in over 10 countries, specializing in industry, digitalization, and urban infrastructure.