O‘zbekistonning Belarus, Isroil, Hindiston, Qatar va Quvaytdagi elchilari Rahmatulla Nazarov, Jahongir Aminov, Sardor Rustamboyev, Ashraf Xo‘jayev va Ayubxon Yunusovlar amaliy tashrif bilan Buxoro viloyatida bo‘ldi, deb xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi muxbiri.
Ular hokim o‘rinbosari – Investitsiyalar va tashqi iqtisodiy faoliyat boshqarmasi boshlig‘i Riza Asadov hamrohligida viloyatning shahar va tumanlarida amalga oshirilayotgan amaliy ishlar natijalari bilan tanishdi.
Diplomatlarning viloyat hokimi Botir Zaripov bilan uchrashuvida iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, xususan, sarmoya jalb etish, infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirish, savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Buxoroning sarmoyaviy salohiyati, tarmoqlar, tarmoqlar, xorijiy davlatlardan investorlarni jalb etish orqali amalga oshirish mumkin bo‘lgan loyihalar ham ko‘rib chiqildi.
Qishloq xo‘jaligi, turizm, farmatsevtika, tibbiyot, ta’lim sohalarida yetakchi xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, o‘zaro tashriflar, biznes-forumlarni muntazam tashkil etish muhimligi ta’kidlandi.
Buxoro viloyatining sarmoyaviy salohiyatini xorijiy davlatlar tadbirkorlari o‘rtasida keng targ‘ib qilish, viloyatda yetishtirilayotgan qishloq xo‘jaligi va sanoat mahsulotlarini tashqi bozorga chiqarishni yo‘lga qo‘yishda amaliy yordam ko‘rsatish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Послы Узбекистана в Беларуси, Израиле, Индии, Катаре и Кувейте Рахматулла Назаров, Джахонгир Аминов, Сардор Рустамбаев, Ашраф Ходжаев и Аюбхон Юнусов посетили с рабочим визитом в Бухарскую область, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Они ознакомились с результатами практической работы, проводимой в городах и районах области в сопровождении заместителя хокима — начальника Департамента инвестиций и внешнеэкономической деятельности Ризы Асадова.
В ходе встречи дипломатов с хокимом области Ботиром Зариповым были обсуждены вопросы развития экономического сотрудничества, в частности, привлечения инвестиций, реализации инфраструктурных проектов, дальнейшего укрепления торгово-экономических связей.
Также были рассмотрены инвестиционный потенциал Бухары, сектора, отрасли, проекты, которые можно реализовать за счет привлечения инвесторов из зарубежных стран.
Подчеркнута важность налаживания сотрудничества с ведущими зарубежными компаниями в сфере сельского хозяйства, туризма, фармацевтики, медицины, образования, реализации совместных проектов, регулярной организации взаимных визитов и бизнес-форумов.
Достигнута договоренность о широком распространении информации об инвестиционном потенциале Бухарской области среди предпринимателей зарубежных стран, а также об оказании практической помощи в налаживании экспорта сельскохозяйственной и промышленной продукции, производимой в регионе, на зарубежные рынки.