O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-dekabr kuni Sankt-Peterburg shahrida Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining navbatdagi yig‘ilishida kuzatuvchi maqomida ishtirok etdi, deb xabar bermoqda davlatimiz rahbari matbuot xizmati.
Armaniston Respublikasi Bosh vaziri Nikol Pashinyan raisligida (onlayn formatda) o‘tgan bu galgi uchrashuvda Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, shuningdek, YOII huzuridagi kuzatuvchi mamlakat – Eron Islom Respublikasi sanoat, konlar va savdo vaziri Said Muhammad Otabak ham qatnashdi. Kuba Respublikasi Prezidenti Migel Dias-Kanel ishtirokchilarga videomurojaat yo‘lladi.
Kun tartibidan ko‘p tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirish, sanoat kooperatsiyasi loyihalarini qo‘llab-quvvatlash, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarida qo‘shma dasturlarni amalga oshirish masalalari o‘rin oldi.
O‘zbekiston Prezidenti so‘zining avvalida so‘nggi yillarda mamlakatimiz kuzatuvchi sifatida Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan 22 ta yo‘nalishda samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yganini ta’kidladi.
2024-yilda O‘zbekistonning ittifoq mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi 11 foizga oshdi. Oktyabr oyida Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi bilan savdo, sanoat, moliya, qishloq xo‘jaligi, transport va boshqa sohalarda 40 ga yaqin chora-tadbirlarni o‘z ichiga olgan yangi uch yillik hamkorlik rejasi qabul qilindi.
O‘zbekiston, shuningdek, YOIIning savdo va yuk tashishni raqamlashtirish, elektron tijoratni joriy etish, iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish sohasidagi qator tarmoq dasturlarida faol ishtirok etmoqda.
Kelgusi yil mart oyida qo‘shma Ishchi guruhining to‘rtinchi yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Davlatimiz rahbari Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlariga alohida to‘xtaldi.
Xususan, Prezidentimiz o‘zaro savdodagi savdo to‘siqlarini bosqichma-bosqich bartaraf etishga chaqirdi. Shu nuqtayi nazardan, O‘zbekiston va YOII davlatlari o‘rtasidagi savdoda tarif va notarif cheklovlarni qo‘llamaslik masalasini ekspertlar darajasida ishlab chiqish taklif etildi.
Amaliy harakatlar rejasini qabul qilgan holda, yaqin kelajakda texnik jihatdan tartibga solish tizimlarini yaqinlashtirish bo‘yicha maslahatlashuvlar o‘tkazishga tayyorlik bildirildi.
O‘zbekiston yetakchisi tadbir yakunida imzolanayotgan Yagona bojxona tranziti tizimi to‘g‘risidagi bitimda mamlakatimizning ishtirok etishi, shuningdek, bojxona chegaralari orqali olib o‘tilayotgan tovarlar va transport vositalari to‘g‘risida elektron ma’lumotlar almashinuvini tez fursatda joriy etish tarafdori ekanini ta’kidladi.
Sanoat kooperatsiyasi va mahalliylashtirish dasturlarini qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari va vositalariga qo‘shilishdan manfaatdorlik bildirildi.
– Qo‘shma loyihalarni ilgari surish uchun ishonchli moliyaviy manbalarni shakllantirish maqsadida kelgusi yil boshida tartib-taomillarni yakunlab, Yevroosiyo taraqqiyot bankiga a’zo bo‘lishni rejalashtirmoqdamiz, – dedi Prezidentimiz.
Biznesni yanada faol jalb qilish va ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlash uchun qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida YOII Ishbilarmonlar kengashining yig‘ilishini 2025-yil aprel oyida Toshkent shahrida o‘tkazish taklif etildi.
Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt sohasida tizimli hamkorlik qilish muhimligi qayd etildi. Mamlakatimizni YOIIning integratsiyalashgan axborot tizimiga va «Raqamli ittifoq» loyihasiga ulash tashabbusi ilgari surildi.
Agrar sohada qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini o‘zaro yetkazib berishni yengillashtirish, innovatsion agrosanoat loyihalarini amalga oshirish va ilmiy ishlanmalarni joriy etishga qaratilgan kooperatsiya dasturini tayyorlash taklif etildi.
Sayyohlik almashinuvlarini rag‘batlantirish maqsadida davlatimiz rahbari YOII davlatlari fuqarolariga O‘zbekistonga ichki hujjatlar bilan kirish imkonini beruvchi tartibni joriy etishga tayyorligini bildirdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 декабря в городе Санкт-Петербурге принял участие в очередном заседании Высшего Евразийского экономического совета в статусе наблюдателя, сообщает пресс-служба главы нашего государства.
В нынешней встрече, прошедшей под председательством Премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна (в онлайн-формате), также участвовали Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Российской Федерации Владимир Путин, а также министр промышленности, рудников и торговли Исламской Республики Иран — страны-наблюдателя при ЕАЭС Сейед Мохаммад Атабак. С видеопосланием к участникам обратился Президент Республики Куба Мигель Диас-Канель.
В повестку дня вошли вопросы дальнейшего расширения многостороннего торгово-экономического сотрудничества, поддержки проектов промышленной кооперации, реализации совместных программ в приоритетных направлениях взаимодействия.
В начале своего выступления Президент Узбекистана отметил, что в последние годы наша страна в качестве наблюдателя наладила плодотворное взаимодействие с Евразийским экономическим союзом по 22 направлениям.
В 2024 году товарооборот Узбекистана со странами Союза вырос на 11 процентов. В октябре был принят новый трехлетний План сотрудничества с Евразийской экономической комиссией, включающий около 40 мероприятий в таких сферах, как торговля, промышленность, финансовый сектор, агрокомплекс, транспорт и другие.
Узбекистан также активно подключился к ряду отраслевых программ ЕАЭС в области цифровизации торговли и грузоперевозок, внедрения электронной коммерции, борьбы с климатическими изменениями.
Ведется подготовка к четвертому заседанию совместной Рабочей группы в марте следующего года.
Глава нашего государства отдельно остановился на приоритетах взаимовыгодного сотрудничества с Евразийским экономическим союзом.
В частности, он призвал к поэтапному устранению торговых барьеров во взаимной торговле. В данном контексте предложено на экспертном уровне проработать вопрос неприменения тарифных и нетарифных ограничений в торговле между Узбекистаном и государствами ЕАЭС.
Выражена готовность в ближайшее время провести консультации по сближению систем технического регулирования, с принятием Плана практических действий.
Лидер Узбекистана выступил за участие нашей страны в подписываемом по итогам мероприятия Соглашении о единой системе таможенного транзита, а также скорейшее внедрение электронного обмена данными о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через таможенные границы.
Выражена заинтересованность в подключении к механизмам и инструментам поддержки программ промышленной кооперации и локализации.
— Для формирования надежных финансовых источников продвижения совместных проектов в начале следующего года планируем завершить процедуры и вступить в Евразийский банк развития, – отметил Президент нашей страны.
В целях более активного вовлечения бизнеса и создания благоприятных условий для укрепления деловых связей предложено провести заседание Делового совета ЕАЭС в Ташкенте в апреле 2025 года.
Отмечена важность системного взаимодействия в области цифровых технологий и искусственного интеллекта. Выдвинута инициатива о подключении нашей страны к Интегрированной информационной системе ЕАЭС и проекту «Цифровой союз».
В области сельского хозяйства предложено подготовить программу кооперации, направленную на облегчение взаимного доступа сельскохозяйственной продукции, реализацию инновационных агропромышленных проектов и внедрение научных разработок.
В целях стимулирования туристических обменов, Главой нашего государства выражена готовность внедрить порядок, позволяющий гражданам государств ЕАЭС въезжать в Узбекистан по внутренним документам.