Toshkentda O‘zbekiston va Polsha munosabatlariga doirasida tadbirlar bo‘lib o‘tdi
Shu yilning 25-fevral kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston-Polsha savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish doirasida ikki mamlakat nufuzli delegatsiyalari ishtirokida qator tadbirlar bo‘lib o‘tdi, deb xabar qilmoqda ISSV matbuot xizmati.
Forumda ikki davlat delegatsiyalariga Oʻzbekiston tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri oʻrinbosari Akram Aliyev, Polsha tomonidan Polsha Taraqqiyot va texnologiyalar vazirligi Davlat kotibi Mixal Yarosh boshchilik qildi.
Dastlab ikki mamlakatning 150 dan ortiq yirik kompaniyalari rahbarlari ishtirokida biznes-forum bo‘lib o‘tdi. Xususan, Polsha tomonidan tadbirda JAKUSZ, BIOREX Food Diagnostics, PRONAR, Fabryka Maszyn Elektrycznych DAMEL S.A., Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), SKYBONE, HORUS-ENERGIA, TRADE CONNECT GROUP, CLEVER LOGISTICS, ABPLANALP, AMBERITE POLANYA va boshqa yuirik kompaniyalar rahbarlari qatnashdi.
Tadbirni ochar ekan, Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Akram Aliyev o‘z qutlov so‘zida ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni faollashtirish, mintaqaviy bozorlar hamda transport va logistika imkoniyatlarini chuqur tahlil qilish asosida ikki tomonlama savdo munosabatlarini keskin kengaytirish muhimligini ta’kidladi.
O‘zbekiston va Polsha o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi so‘nggi besh yil ichida ikki barobar oshib, o‘tgan yili salkam 400 million dollarga yetdi. O‘zbekistonda Polsha sarmoyasi ishtirokida 39 ta korxona faoliyat yuritmoqda. Shu bilan birga, ikki mamlakatning mintaqaviy bozorlarga imtiyozli kirish imkoniyatlardan foydalanish orqali o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish uchun hali ishga solinmagan ulkan salohiyat mavjudligi ta’kidlandi.
Biznes-forumda O‘zbekiston iqtisodiyot tarmoqlarining imkoniyatlari hamda farmatsevtika mahsulotlarini ishlab chiqarish, oziq-ovqat sanoati, qishloq xo‘jaligi, turizm, raqamli texnologiyalarni rivojlantirish, ta’lim sohalarida sof joriy qiymat ko‘rsatkichlari yuqori bo‘lgan yangi investitsiya tashabbuslari va loyiha takliflari taqdim etildi.
Shuningdek, O‘zbekistonda tadbirkorlarning qulay faoliyat yuritishi, huquq va manfaatlarini himoya qilish uchun yaratilgan shart-sharoitlar, mamlakatimiz sarmoyaviy va ishlab chiqarish sohasidagi salohiyatining amaliy jihatlari haqida so‘z yuritildi.
Uchrashuvda ikki davlat oʻrtasidagi sheriklik munosabatlarining bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari atroflicha koʻrib chiqilib, oʻzaro savdo koʻrsatkichlari, sarmoyalarni jalb etish va sanoat kooperatsiyasi boʻyicha maqsadli meʼyorlar belgilab olindi.
Forum dasturi doirasida B2B va B2G formatlarida uchrashuvlar tashkil etilib, ularda tadbirkorlar yangi aloqalar o‘rnatish, o‘zaro manfaatli loyihalarni birgalikda amalga oshirish va savdo shartnomalarini muhokama qilish imkoniga ega bo‘ldi.
Dasturga muvofiq tomonlar O‘zbekiston Respublikasi va Polsha Respublikasi o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya yig‘ilishi doirasida o‘z ishlarini davom ettirdilar.
Yig‘ilishda tegishli vazirlik, idora va tarmoq birlashmalari rahbarlarining amaldagi kelishuvlar ijrosi yuzasidan ma’ruzalari tinglandi. Loyihalarning har bir bosqichi atroflicha tahlil qilinib, ularni muvaffaqiyatli amalga oshirishni jadallashtirish bo‘yicha samarali yechimlar ishlab chiqildi, muddatlar va mas’ullar belgilab olindi.
Tadbirlar yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston-Polsha hukumatlararo qo‘shma komissiyasi yig‘ilishi bayonnomasi hamda qator ikki tomonlama shartnomalar, jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Xorijiy investitsiyalarni jalb qilish agentligi bilan Polsha investitsiyalar va savdo agentligi o‘rtasida O‘zaro anglashuv memorandumi, O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi va Polsha Respublikasi Savdo-sanoat palatasi o‘rtasida Ishbilarmonlar kengashini tashkil qilish to‘g‘risidagi bitim, O‘zbekiston Respublikasi tadbirkorlar huquqlarini himoya qilish bo‘yicha Vakil (Biznes-ombudsman) va Polsha Respublikasining Kichik va o‘rta biznes bo‘yicha Ombudsmanı o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi Bitim imzolandi.

Ряд узбекско-польских мероприятий прошел в Ташкенте
25 февраля этого года в Ташкенте состоялcя ряд мероприятий в рамках развития узбекско-польского торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества с участием представительных делегаций двух стран, сообщает пресс-служба МИПТ.
Делегации двух стран на Форуме возглавили: заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Акрам Алиев с узбекской стороны и государственный секретарь Министерства развития и технологий Польши Михал Ярос – с польской.
Повестку дня предварил бизнес-форум с участием более 150 глав крупных компаний двух стран. В частности, польская сторона была представлена JAKUSZ, BIOREX Food Diagnostics, PRONAR, Fabryka Maszyn Elektrycznych DAMEL S.A., Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), SKYBONE, HORUS-ENERGIA, TRADE CONNECT GROUP, CLEVER LOGISTICS, ABPLANALP, AMBERITE POLAND и другими компаниями.
В своём вступительном слове заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Акрам Алиев подчеркнул важность активизации взаимодействия деловых кругов, прорывного наращивания торговых отношений на основе глубокого анализа ёмкости региональных рынков и транспортно-логистических возможностей.
Отмечен рост объёмов товарооборота между Узбекистаном и Польшей в два раза за последние пять лет, до почти 400 млн долларов по итогам прошлого года. В Узбекистане действуют 39 компаний с участием польского капитала. Вместе с тем, подчёркнуто наличие огромного незадействованного потенциала наращивания двустороннего товарооборота за счёт использования преференциального доступа обеих стран на региональные рынки.
В ходе бизнес-форума был презентован потенциал отраслей экономики Узбекистана, озвучены конкретные инвестиционные инициативы и проектные предложения с высокими показателями чистой приведённой стоимости в сферах производства фармацевтической продукции, пищевой промышленности, сельском хозяйстве, туризме, развитии цифровых технологий, образовании.
Также представлены созданные в Узбекистане условия для комфортной деятельности предпринимателей, защиты их прав и интересов, основные аспекты инвестиционного и промышленного потенциала страны.
В ходе встречи детально рассмотрены текущее состояние и перспективы развития партнёрских отношений между двумя странами, выделены целевые ориентиры по показателям взаимной торговли, привлечению инвестиций и промышленной кооперации.
В рамках программы форума организованы встречи в формате B2B и B2G, где предприниматели смогли завязать новые, полезные знакомства, обсудить детали совместной реализации взаимовыгодных проектов и торговых соглашений.
В соответствии с программой, стороны продолжили работу в рамках заседания Межправительственной комиссии между Республикой Узбекистан и Республикой Польша по торгово-экономическому сотрудничеству.
В ходе заседания заслушаны доклады руководителей профильных министерств, ведомств и отраслевых объединений, ответственных за реализацию имеющихся договорённостей. Детально проанализирован каждый этап проектов, выработаны эффективные решения по ускорению их успешной реализации, установлены сроки и закреплены ответственные лица.
По итогам были подписаны Протокол заседания Узбекско-Польской межправительственной совместной комиссии, и ряд двусторонних соглашений, в том числе Меморандум о взаимопонимании между Агентством по привлечению иностранных инвестиций Республики Узбекистан и Польским Агентством инвестиций и торговли, Соглашение о сотрудничестве между Торгово-промышленной палатой Узбекистана и Торговой палатой Польши о создании узбекско-польского делового совета, Cоглашение о сотрудничестве между Уполномоченным (бизнес-омбудсман) по защите прав предпринимателей Республики Узбекистан и Омбудсвуманом по делам малого и среднего бизнеса Республики Польша.