O‘zbekiston elchisi Ilhom Haydarov Turkiya tovar palatalari va birjalari ittifoqi (TOBB) prezidenti Rifat Hisarjiklio‘g‘li bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi muxbiri.
Turkiya Palatalar va birjalar ittifoqi 1950-yil 8-martda Anqara shahrida tashkil etilgan boʻlib, barcha mintaqaviy savdo-sanoat palatalari hamda tovar birjalarining birlashmasi hisoblanadi. Bugungi kunda ittifoq tarkibiga 367 palata va birjalar kiradi, 2 millionga yaqin korxona uning aʼzosi hisoblanadi.
Uchrashuvda ikki davlat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy aloqalarning bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Rifat Hisarjiklio‘g‘li O‘zbekistonga bir necha bor tashrif buyurgani, u yerda o‘zbek va turk ishbilarmon doiralari bilan bir qator tadbirlar va biznes-forumlarda ishtirok etgani bilan o‘rtoqlashdi. U Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan 2023-yil aprel oyida Turkiyaning TOGG milliy elektromobilini taqdim etgan uchrashuvini iliqlik bilan esladi.
Uchrashuvda TOBB ETU universiteti bilan hamkorlikni kengaytirish va Anqaradan malakali oʻqituvchilarning Toshkentga tashrifini yanada oshirish masalalari ham muhokama qilindi. Hozirda Anqarada TOBB ETU universitetining Toshkent filialidan 30 nafar talaba tahsil olmoqda.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha Ittifoqning Turkiya iqtisodiy siyosatini o‘rganish jamg‘armasi (TEPAV) faoliyati bilan yaqindan tanishish, uning tajriba va imkoniyatlaridan foydalanish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
TOBB prezidenti 2024-yildan buyon toʻqimachilik, charm poyabzal, qurilish materiallari, shisha, mebel, farmatsevtika va zargarlik sohalarida hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha saʼy-harakatlar faol amalga oshirilgani, qoʻshma loyihalar boʻyicha muzokaralar olib borilayotganini maʼlum qildi.

В Анкаре достигнута договоренность о дальнейшем расширении связей между деловыми кругами Узбекистана и Турции
Посол Узбекистана Илхом Хайдаров встретился с президентом Союза торговых палат и товарных бирж Турции (TOBB) Рифатом Хисарджиклыоглу, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Союз торговых палат и товарных бирж Турции был основан 8 марта 1950 года в Анкаре и является объединением всех региональных торгово-промышленных палат, а также товарных бирж. Сегодня в союз входят 367 палат и бирж, его членами являются около 2 миллионов предприятий.
На встрече были обсуждены текущее состояние и перспективы развития торгово-экономических и инвестиционных отношений между двумя странами.
Рифат Хисарджиклыоглу поделился, что неоднократно бывал в Узбекистане, где принимал участие в ряде мероприятий и бизнес-форумов с узбекскими и турецкими деловыми кругами. Он с теплотой вспомнил встречу с Президентом Шавкатом Мирзиёевым в апреле 2023 года, когда представлял национальный электромобиль Турции TOGG.
На встрече также обсуждался вопрос расширения сотрудничества с университетом TOBB ETÜ и дальнейшего увеличения визитов квалифицированных преподавателей из Анкары в Ташкент. В настоящее время 30 студентов ташкентского филиала университета TOBB ETÜ проходят обучение в Анкаре.
По итогам встречи достигнута договоренность об ознакомлении с деятельностью Фонда исследований экономической политики Турции (TEPAV) Союза и использовании его опыта и возможностей.
Президент TOBB заявил, что с 2024 года активно реализуются усилия по развитию сотрудничества в области текстиля, кожевенной обуви, строительных материалов, стекла, мебели, фармацевтики и ювелирных изделий, ведутся переговоры по совместным проектам.
Достигнута договоренность о совместной организации «Дня инвесторов Узбекистана» в Стамбуле в сентябре-октябре этого года, а также дальнейшем развитии межрегионального сотрудничества.