10–12-iyun kunlari Boku shahrida bo‘lib o‘tgan Turkiy davlatlar o‘rtasidagi II savdo-investitsiyaviy hamkorlik ko‘rgazmasi va forumida O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi o‘rinbosari N.Shotursunova boshchiligidagi ayol tadbirkorlar delegatsiyasi faol ishtirok etdi, deb xabar qilmoqda SSP matbuot xizmati.
Forum doirasida akademik, investitsiya–startap va media sessiyalar tashkil etildi. Ularda tarixiy-madaniy aloqalar, raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish va Turk dunyosida axborot siyosatini shakllantirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, tadbir doirasida “Turkiy dunyo ishbilarmon ayollari sammiti”mavzusidagi mahsum panel sessiyasi bo‘lib o‘tdi.
Sessiyada ishtirokchilar turkiy ayollarning iqtisodiyotdagi o‘rni, innovatsion tashabbuslar va startaplardagi ishtiroki, taʼlim va madaniyat orqali integratsiya jarayonlari, shuningdek, biznesdagi imkoniyatlar va mavjud to‘siqlar haqida atroflicha fikr almashdilar.
2024-yil yakunlari bo‘yicha O‘zbekistonning Turkiy davlatlar tashkilotiga aʼzo mamlakatlar bilan tovar ayirboshinalari hajmi 8,3 milliard AQSH dollariga yetdi, shundan 3,1 milliard dollari eksport, 4,9 milliard dollari esa import ulushiga to‘g‘ri keladi.

Делегация женщин-предпринимателей во главе с заместителем председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Н. Шотурсуновой приняла активное участие во II Выставке и форуме торгово-инвестиционного сотрудничества тюркоязычных государств, которые прошли в Баку 10-12 июня, сообщает пресс-служба Торгово-промышленной палаты Узбекистана.
В рамках форума были организованы академические, инвестиционно-стартапные и медиа-сессии. На них обсуждались вопросы историко-культурных связей, развития цифровой экономики и формирования информационной политики в тюркском мире.
В рамках мероприятия также прошла специальная панельная сессия на тему «Саммит деловых женщин тюркского мира».
На сессии участники обменялись глубокими мнениями о роли турецких женщин в экономике, их участии в инновационных инициативах и стартапах, интеграционных процессах через образование и культуру, а также возможностях и существующих препятствиях в бизнесе.
По итогам 2024 года товарооборот Узбекистана со странами-членами Организации тюркоязычных государств достиг 8,3 млрд долларов США, из которых 3,1 млрд долларов США составил экспорт, а 4,9 млрд долларов США — импорт.