3-iyun kuni Qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Alisher Shukurov va Tashqi ishlar vaziri maslahatchisi Munira Aminova tarkibidagi delegatsiya Vena shahrida Avstriya Tashqi ishlar vazirligining Texnik ko‘mak ko‘rsatish boshqarmasi, Avstriya moliya vazirligi, Avstriya qishloq xo‘jaligi klasteri hamda ushbu davlatning Parlamentida ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazdi, Avstriya iqtisodiy palatasining yillik anjumanining ochilish marosimida ishtirok etdi, deb xabar bermoqda O‘zbekiston TIV matbuot xizmati.
Avstriya tashqi ishlar vazirligida Avstriya rivojlanish agentligining qishloq xo‘jaligi sohasiga moliyaviy-texnik ko‘makni ajratish bo‘yicha siyosati va tajribasi yuzasidan fikr almashildi.
Avstriya iqtisodiy palatasining yillik anjumanining ochilish marosimida Avstriya iqtisodiyot, energetika va turizm vaziri Volfgang Xattmannsdorfer va Avstriya iqtisodiy palatasi prezidenti Xarald Marer bilan qisqa suhbat bo‘lib o‘tdi. Avstriya tomoni o‘z kompaniyalarini O‘zbekiston bilan savdo-iqtisodiy aloqalarni faollashtirishga chorladi.
Tashrif davomida delegatsiya Avstriya moliya vazirligida O‘zbekiston va Avstriya o‘rtasida qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikka bag‘ishlangan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Avstriya kompaniyalari innovatsion qishloq xo‘jaligi, mahsulotlarni qayta ishlash, chorvachilik va agloklasterlarni tashkil etish bo‘yicha qator loyihalarni amalga oshirishga tayyorliklarini bildirishdi. O‘zbekistonda imkoniyatlarni o‘rganish maqsadida biznes-missiyalarni tashkil etishga kelishildi.
Tomonlar ta’lim sohasida hamkorlikni kuchaytirish muhimligi ta’kidlandi. Avstriya Tabiiy resurslar va hayot fanlari universiteti (BOKU) bilan qishloq xo‘jaligi sohasida ilmiy va akademik almashinuvlarni yo‘lga qo‘yishga kelishildi.
Delegatsiya shuningdek, Avstriya parlamenti vakillari va Avstriya fermerlar uyushmasi rahbariyati bilan mazmunli muloqot o‘tkazdi. Avstriya deputatlarining O‘zbekistonga tashrifini tashkil etishga kelishib olindi.

В Вене проведена серия встреч по сельскому хозяйству
3 июня делегация в составе заместителя министра сельского хозяйства Алишера Шукурова и советника министра иностранных дел Муниры Аминовой провела двусторонние встречи в Вене с Управлением технической помощи Министерства иностранных дел Австрии, Министерством финансов Австрии, Австрийским сельскохозяйственным кластером, а также в Парламенте Австрии. Также они приняли участие в церемонии открытия ежегодной конференции Австрийской экономической палаты. Об этом сообщает пресс-служба МИД Узбекистана.
В Министерстве иностранных дел Австрии состоялось обсуждение политики и опыта Австрийского агентства развития в области предоставления финансовой и технической помощи сельскому хозяйству.
Во время церемонии открытия ежегодной конференции Австрийской экономической палаты состоялся краткий разговор с министром экономики, энергетики и туризма Австрии Вольфгангом Хаттманнсдорфером и президентом Австрийской экономической палаты Харальдом Марером. Австрийская сторона призвала свои компании активизировать торгово-экономические связи с Узбекистаном.
В ходе визита делегация провела встречу в Министерстве финансов Австрии, посвящённую сотрудничеству между Узбекистаном и Австрией в сельскохозяйственной сфере.
Австрийские компании выразили готовность реализовывать ряд проектов в области инновационного сельского хозяйства, переработки продукции, животноводства и создания агрокластеров. Было достигнуто соглашение о проведении бизнес-миссий для изучения возможностей в Узбекистане.
Стороны подчеркнули важность укрепления сотрудничества в сфере образования. Было достигнуто соглашение о научных и академических обменах с Венским университетом природных ресурсов и наук о жизни (BOKU) в области сельского хозяйства.
Делегация также провела содержательный диалог с представителями Австрийского парламента и руководством Ассоциации фермеров Австрии. Достигнута договорённость о организации визита австрийских депутатов в Узбекистан.