3-iyun kuni Qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Alisher Shukurov va Tashqi ishlar vaziri maslahatchisi Munira Aminova tarkibidagi delegatsiya Vena shahrida Avstriya Tashqi ishlar vazirligining Texnik ko‘mak ko‘rsatish boshqarmasi, Avstriya moliya vazirligi, Avstriya qishloq xo‘jaligi klasteri hamda ushbu davlatning Parlamentida ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazdi, Avstriya iqtisodiy palatasining yillik anjumanining ochilish marosimida ishtirok etdi, deb xabar bermoqda O‘zbekiston TIV matbuot xizmati.
Avstriya tashqi ishlar vazirligida Avstriya rivojlanish agentligining qishloq xo‘jaligi sohasiga moliyaviy-texnik ko‘makni ajratish bo‘yicha siyosati va tajribasi yuzasidan fikr almashildi.
Avstriya iqtisodiy palatasining yillik anjumanining ochilish marosimida Avstriya iqtisodiyot, energetika va turizm vaziri Volfgang Xattmannsdorfer va Avstriya iqtisodiy palatasi prezidenti Xarald Marer bilan qisqa suhbat bo‘lib o‘tdi. Avstriya tomoni o‘z kompaniyalarini O‘zbekiston bilan savdo-iqtisodiy aloqalarni faollashtirishga chorladi.
Tashrif davomida delegatsiya Avstriya moliya vazirligida O‘zbekiston va Avstriya o‘rtasida qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikka bag‘ishlangan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Avstriya kompaniyalari innovatsion qishloq xo‘jaligi, mahsulotlarni qayta ishlash, chorvachilik va agloklasterlarni tashkil etish bo‘yicha qator loyihalarni amalga oshirishga tayyorliklarini bildirishdi. O‘zbekistonda imkoniyatlarni o‘rganish maqsadida biznes-missiyalarni tashkil etishga kelishildi.
Tomonlar ta’lim sohasida hamkorlikni kuchaytirish muhimligi ta’kidlandi. Avstriya Tabiiy resurslar va hayot fanlari universiteti (BOKU) bilan qishloq xo‘jaligi sohasida ilmiy va akademik almashinuvlarni yo‘lga qo‘yishga kelishildi.
Delegatsiya shuningdek, Avstriya parlamenti vakillari va Avstriya fermerlar uyushmasi rahbariyati bilan mazmunli muloqot o‘tkazdi. Avstriya deputatlarining O‘zbekistonga tashrifini tashkil etishga kelishib olindi.

A series of meetings were held in Vienna on agriculture
On June 3, a delegation led by Deputy Minister of Agriculture Alisher Shukurov and Advisor to the Minister of Foreign Affairs Munira Aminova held bilateral meetings in Vienna with the Technical Assistance Department of the Austrian Ministry of Foreign Affairs, the Austrian Ministry of Finance, the Austrian Agricultural Cluster, and the Parliament of Austria. They also participated in the opening ceremony of the Austrian Economic Chamber’s annual conference. This was reported by the press service of the MFA of Uzbekistan.
At the Austrian Ministry of Foreign Affairs, discussions were held regarding the policy and experience of the Austrian Development Agency in providing financial and technical assistance to the agricultural sector.
During the opening ceremony of the Austrian Economic Chamber’s annual conference, a brief conversation took place with Wolfgang Hattmannsdorfer, Austria’s Minister of Economy, Energy and Tourism, and Harald Marer, President of the Austrian Economic Chamber. The Austrian side encouraged their companies to strengthen trade and economic relations with Uzbekistan.
During the visit, the delegation held a meeting at the Austrian Ministry of Finance dedicated to cooperation between Uzbekistan and Austria in the agricultural sector.
Austrian companies expressed their readiness to implement several projects related to innovative agriculture, product processing, livestock breeding, and the establishment of agri-clusters. It was agreed to organize business missions to study opportunities in Uzbekistan.
The parties emphasized the importance of strengthening cooperation in the field of education. It was agreed to establish scientific and academic exchanges with the University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna (BOKU) in the field of agriculture.
The delegation also held meaningful dialogue with representatives of the Austrian Parliament and the leadership of the Austrian Farmers’ Association. Arrangements were made to organize a visit of Austrian deputies to Uzbekistan.