10-12-iyun kunlari Hindiston poytaxtida bo‘lib o‘tadigan IV Toshkent xalqaro investitsiya forumining (TIIF) taqdimoti bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi muxbiri.
O‘zbekiston elchixonasi Hindiston sanoatchilari va tadbirkorlarining eng yirik tashkilotlaridan biri – PHD Savdo-sanoat palatasida (PHD SSP) biznes-muloqot o‘tkazdi.
Tadbirda mazkur tuzilmaga kiruvchi 50 dan ortiq korxona rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston elchisi Sardor Rustamboyev mamlakatimizda so‘nggi yillarda ijtimoiy-iqtisodiy hayotning barcha jabhalarida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar samaralari, tadbirkorlik va ishlab chiqarish faoliyati uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlar, shuningdek, xorijiy kompaniyalar va ishbilarmon doiralar vakillari bilan samarali hamkorlik qilish uchun yaratilayotgan jozibador shart-sharoitlar, imtiyoz va imtiyozlar haqida ma’ruza qildi.
Ishbilarmonlik muloqoti chog‘ida har yili o‘tkaziladigan Toshkent xalqaro investitsiya forumining O‘zbekiston bilan investitsiyaviy hamkorlik jarayonidagi muhim o‘rni haqida batafsil ma’lumot berildi. Xususan, forum doirasida istiqbolli yo‘nalish va loyihalarni muhokama qilish uchun yaratilgan qulay platforma, G2B va B2B formatlarida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar o‘rnatish, ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikning boshqa imkoniyatlari muhimligiga alohida e’tibor qaratildi.
PHD SSP prezidenti Xemant Jeyn Hindiston va O‘zbekiston o‘rtasidagi so‘nggi yillarda jadal rivojlanib borayotgan savdo-iqtisodiy hamkorlik darajasini yuqori baholadi va palata a’zolari bo‘lajak Toshkent xalqaro investitsiya forumida faol ishtirok etishini alohida ta’kidladi.
Tadbir ishtirokchilari O‘zbekiston bilan sarmoyaviy hamkorlik istiqbollariga bag‘ishlangan videorolikni katta qiziqish bilan tomosha qildilar.
O‘zbekiston diplomatik missiyasidan ma’lum qilishlaricha, IV Toshkent xalqaro investitsiya forumida ishtirok etish uchun 100 nafardan ortiq hindistonlik tadbirkorlardan iborat delegatsiya mamlakatimiz poytaxtiga kelishi kutilmoqda. Ular energetika, toʻqimachilik sanoati, farmatsevtika, axborot texnologiyalari, taʼlim va boshqa sohalardagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qiladi.

В Дели состоялась презентация предстоящего Ташкентского международного инвестиционного форума
В столице Индии прошла презентация предстоящего 10-12 июня IV Ташкентского международного инвестиционного форума (ТМИФ), сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Посольством Узбекистана проведён бизнес-диалог в одной из крупнейших организаций индийских промышленников и предпринимателей – Торгово-промышленной палате PHD (PHD CCI).
В мероприятии приняли участие руководители более 50 компаний, являющихся членами данной структуры.
Посол Узбекистана Сардор Рустамбоев выступил с речью о результатах масштабных реформ, проводимых в нашей стране в последние годы во всех сферах социально-экономической жизни, созданной благоприятной среде для предпринимательской и производственной деятельности, а также о привлекательных условиях, преференциях и льготах, предоставляемых для плодотворного сотрудничества с иностранными компаниями и представителями деловых кругов.
В ходе бизнес-диалога представлена подробная информация о значимой роли ежегодного Ташкентского международного инвестиционного форума в процессе инвестиционного сотрудничества с Узбекистаном. В частности, особое внимание уделено важности создаваемой в рамках форума благоприятной площадки для обсуждения перспективных направлений и проектов, прямых контактов в форматах G2B и B2B, а также иным возможностям двустороннего и многостороннего сотрудничества.
Президент PHD CCI Хемант Джаин высоко оценил уровень торгово-экономического сотрудничества между Индией и Узбекистаном, которое динамично развивается в последние годы, и подчеркнул, что члены палаты примут активное участие в предстоящем Ташкентском международном инвестиционном форуме.
Участники мероприятия с большим интересом просмотрели видеоролик, посвящённый перспективам инвестиционного сотрудничества с Узбекистаном.
По данным дипломатической миссии Узбекистана, ожидается, что для участия в IV Ташкентском международном инвестиционном форуме в столицу нашей страны прибудет делегация из более 100 индийских предпринимателей. Они обсудят перспективы партнёрства в сферах энергетики, текстильной промышленности, фармацевтики, информационных технологий, образования и других областях.